Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Rzymski pokój

Avatar placeholder
05.09.2013 13:56
Rzymski pokój
Rzymski pokój

Szybka nauka długiej listy słów nie musi już nastręczać trudności. Wystarczy, że wykorzystasz świetną technikę pamięciową, jaką jest rzymski pokój. Często zdarza się, że trzeba zapamiętać listę rzeczy do zrobienia czy kupienia, a tutaj – pech chciał – brak długopisu i kartki papieru pod ręką. Stosując metodę rzymskiego pokoju, możesz zakodować w pamięci bardzo dużo rzeczy naraz. Ta mnemotechnika doskonale rozwija koncentrację i służy szybkiemu uczeniu się. Czy rzymski pokój to skuteczna mnemotechnika? Jak zapamiętywać szybko i na długo? Jakie zalety ma dana strategia pamięciowa?

spis treści

1. Jak szybko zapamiętywać?

Technika zapamiętywania, jaką jest rzymski pokój, najlepiej sprawdza się w sytuacji, kiedy musisz zakodować w pamięci długie listy słów lub liczb. Na początku musisz sobie wyobrazić pokój, wejść do niego w myślach i rozglądać się po nim każdego dnia, sprawdzając, czy wszystko zapamiętałeś. Gdy chcesz dodać nowy element do pokoju, czyli nową informację do zapamiętania, zmień coś w aranżacji przestrzeni. Gdy powrócisz znowu do pokoju myślami, na pewno zapamiętasz daną zmianę. Jak działa technika zapamiętywania rzymski pokój?

  • Stwórz i zapamiętaj pokój w swoich myślach. Uczyń go tak dużym i pięknym, jak sobie życzysz. Mniejsze pokoje są łatwiejsze do zapamiętania, ale duże również spełniają swoją rolę. Poświęć każdego dnia czas na przechadzkę po swoim wymyślonym pokoju.
  • Nie zmieniaj niczego. Staraj się zapamiętać każdy szczegół pomieszczenia.
  • Sprawdź się, robiąc listę dziesięciu słów do zapamiętania na następny dzień. Możesz rozważyć następującą listę: but, pies, biurko, data 06.04.2011, krowa, dziadek, kurczak, 200 zł do oddania właścicielce mieszkania, komputer, jajka.
  • Jeśli chcesz zapamiętać wszystkie te rzeczy, zmień coś w swoim wymyślonym pokoju w taki sposób, by przypominało ci kolejne elementy z powyższej listy. Możesz dodać brzydki wzór buta na ścianach, wyobrazić sobie szczekającego psa na kanapie, wstawić wymyślone biurko pod ścianę, napisać datę w jaskraworóżowym kolorze na ramie słynnego obrazu, ustawić grubą krowę w drzwiach, umieścić dziadka w bujanym fotelu, kurczaka na stole, a wrzeszczącą właścicielkę mieszkania z rachunkiem 200 zł w ręku siedzącą na żyrandolu. Zepsuty komputer możesz wyrzucić przez wymyślone okno, a jajka rozbić ze złością na ścianie. To są tylko przykładowe pomysły – możesz posłużyć się innymi skojarzeniami, które ułatwią ci szybkie zapamiętywanie.
  • Przypomnij sobie całą listę następnego dnia. Jeśli coś z listy słów umknęło ci z pamięci, może to oznaczać, że nie wprowadziłeś wystarczająco zauważalnej zmiany w pokoju. Najlepiej, by wprowadzać do pokoju zmiany mało realne lub nielogiczne. Absurdalne sytuacje na dłużej pozostają w pamięci.
  • Zaglądaj do swojego rzymskiego pokoju w miarę regularnie, aż w końcu poznasz go jak własną kieszeń. W ten sposób każda zmiana będzie się wyróżniać i łatwiej przyjdzie ci zapamiętywanie ważnych informacji.

2. Nauka szybkiego uczenia się

Jeśli chcesz zapisać w pamięci dużą ilość informacji, zbuduj w wyobraźni cały dom lub nawet pałac. Szybka nauka z wykorzystaniem techniki rzymskiego pokoju jest możliwa. Pozwala na zapamiętywanie liczb, ciągu wyrazów, postaci czy sytuacji. Metoda rzymskiego pokoju najlepiej sprawdza się w przypadku krótkich list. Ważne jest to, by nie starać się zapamiętywać wszystkiego naraz, lecz postępować krok po kroku. Mnemotechniki pomagają w rozwijaniu pamięci, koncentracji i percepcji intelektualnej.

Ogólna zasada rzymskiego pokoju opiera się na układaniu w głowie całej historyjki, która jest łatwa do zapamiętania i kojarzona z informacjami, które są dla ciebie istotne, bo np. masz się ich nauczyć na sprawdzian. Rzymski pokój to jakby tworzenie zakładek pamięci. Szybka nauka nie musi już sprawiać trudności. Wystarczy, że posłużysz się niektórymi mnemotechnikami i pomożesz swojemu mózgowi w kodowaniu informacji. Jak zapamiętywać skutecznie i na długo? Przy pomocy technik pamięciowych. Spróbuj, to naprawdę działa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze