Genialna pamięć jest w Twoim zasięgu!
Czym jest pamięć? To swojego rodzaju pomost pomiędzy przeszłością i teraźniejszością, a jednocześnie podstawa naszej tożsamości. To właśnie umiejętność rejestrowania i przywoływania określonych informacji, wrażeń zmysłowych i skojarzeń pozwala nam się rozwijać i kształtować nasze życie. Co zrobić, by tę umiejętność doprowadzić do perfekcji?
1. Mnemotechniczny geniusz
To samo pytanie zadał sobie Joshua Foer, urodzony w Waszyngtonie dziennikarz naukowy, który kilka lat temu wybrał się na organizowane w Nowym Jorku mistrzostwa w zapamiętywaniu. Chwila, w której zobaczył konkurujących ze sobą uczestników, na zawsze zmieniła jego życie. Z zapartym tchem obserwował, jak zapamiętują ogromną ilość liczb po wcześniejszym rzuceniu na nie okiem, jak w jednej chwili opanowują długie wiersze i kolejność przetasowanych kart. Jego zdziwienie było jeszcze większe, kiedy podczas rozmowy z zawodnikami dowiedział się, że każdy z nich uważa, że jego pamięć absolutnie niczym się nie wyróżnia, jest całkowicie przeciętna.
To musisz wiedzieć
Jakim cudem zdołali zapamiętać tak niewyobrażalną ilość danych? Odpowiedź okazała się prosta – dzięki odpowiednim ćwiczeniom, które były znane i wykorzystywane już 2500 lat temu, kiedy pamięć stanowiła jedyne narzędzie umożliwiające przekazywanie wiedzy i dorobku kulturowego. Spotkanie to okazało się początkiem podróży Foera, która doprowadziła go z czasem do wygranej w tym samym konkursie.
2. Lekcja pamięci
Opis zmagań Foera odnajdziemy w jego książce zatytułowanej „Jak zostałem geniuszem pamięci”, wydanej w Polsce nakładem wydawnictwa Media Rodzina. Czytelnik dowiaduje się z niej, w jaki sposób wykorzystywać swoją wyobraźnię i kreatywność, a także z jakich technik skorzystać, by nasza pamięć mogła pomieścić o wiele więcej niż do tej pory. Dlaczego warto to robić? Ponieważ – jak przyznaje sam twórca – człowiek jest sumą wspomnień. Można zatem dojść do wniosku, że tracąc je, tracimy tak naprawdę część siebie, a skoro drzemie w nas tak ogromny potencjał, po prostu trzeba go wykorzystać.
Z pomocą przychodzą nam mnemotechniki, czyli sposoby ułatwiające zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji. Do najbardziej popularnych metod mnemotechnicznych należy tworzenie układów elementów kojarzonych na zasadzie ich podobieństwa znaczeniowego czy rytmicznego. Często stosuje się np. akronimy, wierszyki lub gry słowne. Jeszcze bardziej efektywne są techniki wykorzystujące skłonność naszego umysłu do zapamiętywania obrazów.
Inną z niezwykle ciekawych metod wykorzystywanych przez dziennikarza, jest tzw. pałac pamięci. Polega ona na przywołaniu w myślach lub wyobrażeniu sobie określonego miejsca, które stopniowo wypełniamy niezwykłymi, nawet absurdalnymi scenami, kojarzącymi się z danym zagadnieniem, których po prostu nie sposób nie zapamiętać. Tworzenie tego typu historii pozwala pamięciowo opanować właściwie każdy materiał, dlatego technika ta cieszy się niezwykłą popularnością wśród największych umysłów.
Zastosowanie metod mnemotechnicznych nie jest jednak jedynym sposobem na poprawę naszej pamięci. Jej kondycję można wesprzeć, sięgając po dary natury. Jednym z nich jest miłorząb japoński. Tak jak wspomniana technika zapamiętywania, Ginkgo biloba również był wykorzystywany w zamierzchłych czasach – już wtedy doceniono jego niezwykłe właściwości. Zawarte w nim substancje pozytywnie wpływają na pracę naszego mózgu, poprawiając dotlenienie i odżywienie jego komórek, dzięki czemu procesy myślenia, koncentracji i zapamiętywania są o wiele bardziej efektywne.