Trwa ładowanie...

Jak poprawić sprawność seksualną? Oto sprawdzona dieta na potencję

Avatar placeholder
21.10.2024 12:30
Dieta na potencję powinna opierać się o podstawowe zasady zdrowego odżywiania
Dieta na potencję powinna opierać się o podstawowe zasady zdrowego odżywiania (Getty Images)

Szybkie tempo życia, stres, nadmiar pracy, brak czasu na aktywność fizyczną i regenerację to codzienność. Do tego dochodzi łatwy dostęp do wysoko przetworzonej żywności i fast foody, zastępujące wartościowe jedzenie. Taki styl życia negatywnie wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale również na wiele innych spraw - w tym również na męskie libido.

spis treści

1. Zaburzenia erekcji – najczęstsze przyczyny

Mimo tego, że temat obniżonej potencji, problemów z erekcją, czy braku ochoty na zbliżenia dotyczy sporej części mężczyzn, to wciąż pozostaje tematem tabu. Nie powinno się jednak unikać poruszania tych kwestii w przestrzeni publicznej, a wręcz przeciwnie: należy mówić i poszerzać wiedzę w tym obszarze. Okazuje się bowiem, że to właśnie dieta, nawyki żywieniowe oraz prowadzony styl życia pełnią kluczową rolę w zachowaniu zdrowia seksualnego płci męskiej.

Wśród głównych przyczyn zaburzeń erekcji wymienia się takie czynniki, jak:

  • miejscowe uszkodzenie ciał jamistych,
  • zaburzenia hormonalne,
  • długotrwały stres,
  • niewłaściwie zbilansowana dieta oparta na żywności wysoko przetworzonej,
  • brak aktywności fizycznej lub jej niedostateczna ilość,
  • przemęczenie,
  • używki takie, jak: alkohol, papierosy, narkotyki.

Widać zatem, że przyczyny problemów z erekcją mogą mieć różnorodne źródła. Jeśli chodzi o starszych panów, zaburzenia erekcji są zazwyczaj spowodowane przewlekłymi chorobami, jak cukrzyca czy choroby serca. U młodszych mężczyzn z kolei problemy z libido wiążą się w większości przypadków z nieodpowiednim stylem życia – w tym z dietą. Jak powinna wyglądać dieta mająca na celu poprawienie sprawności seksualnej?

2. Co jeść?

Dieta na potencję powinna opierać się o podstawowe zasady zdrowego odżywiania, by mogła być odpowiednio zbilansowana. Istotne jest, by uwzględniała zarówno energetyczne, jak i odżywcze potrzeby danego organizmu. Godna uwagi jest na pewno dieta śródziemnomorska, a także dieta bazująca na produktach o niskim indeksie glikemicznym (IG).

Ta pierwsza uwzględnia duże spożycie ryb, świeżych warzyw i owoców, orzechów, ziaren, oliwy z oliwek. Jadłospis drugiej - o niskim IG, koncentruje się, jak sama nazwa mówi na produktach, które powodują powolne uwalnianie glukozy do krwi. Wspiera to utrzymanie równowagi hormonalnej w organizmie. Jednocześnie oba te sposoby odżywiania opierają się o produkty z potencjałem przeciwzapalnym, a także zawierają wiele składników wspierających zdrowie seksualne.

Warto wspomnieć jeszcze o produktach usprawniających przepływ krwi w ciałach jamistych prącia. Wśród żywności wpływającej w pozytywny sposób na jakość erekcji wyróżniamy przede wszystkim ryby i owoce morza - szczególnie ostrygi uznawane za afrodyzjak, ze względu na wysoką zawartość cynku.

Poza tym, duże znaczenie mają owoce, jak ananasy, banany, brzoskwinie, morele, figi i gruszki oraz warzywa: szparagi, pomidory i seler korzeniowy. Polecane są również orzechy, w tym pistacje i laskowe, a także przyprawy, jak: kurkuma, cynamon, imbir i chili.

3. Niezbędne składniki odżywcze

Funkcje seksualne można poprawić również zwiększając w diecie ilość pewnych składników odżywczych. Korzystne działanie w leczeniu zaburzeń erekcji przynoszą: cynk, selen, witamina D, witaminy antyoksydacyjne, kwasy omega oraz arginina.

Cynk

Cynk ma właściwości antyoksydacyjne, co jest niezwykle ważne dla zdrowia seksualnego panów. Pozytywnie wpływa na proces produkcji testosteronu, a to skutkuje poprawą potencji i zwiększenia libido. Ten składnik mineralny wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego i dba o działanie prostaty.

Selen

Selen, tak samo jak cynk, należy do grupy silnych antyoksydantów. Niedobór selenu wpływa na obniżenie libido i pogorszenie jakości nasienia. Ponadto selen tworzy barierę ochronną dla naczyń krwionośnych.

Witamina D

Witamina D ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jednak ta witamina słońca wpływa też na popęd seksualny - przyczynia się bowiem do utrzymania prawidłowego poziomu testosteronu we krwi.

Witaminy antyoksydacyjne

W trosce o zdrowie seksualne powinno się wzbogacić swoje codzienne menu o takie witaminy, jak: C, E i A, mające działanie przeciwutleniające. Z tego względu dobrze jest wiedzieć, w jakich produktach się znajdują i jeść ich jak najwięcej. Dla przykładu, najwięcej witaminy C jest w natce pietruszki, warzywach liściastych i owocach cytrusowych.

Kwasy omega-3

Kwasy omega-3 mają wiele cennych właściwości - w tym też przeciwzapalne. Wspomagają leczenie chorób i wspierają działanie układu immunologicznego, dzięki czemu mamy lepszą odporność na wirusy oraz zarazki.

Arginina

Arginina to aminokwas naturalnie występujący w organizmie człowieka. Wraz z upływem lat jej ilość się zmniejsza. Ma ona pozytywny wpływ na potencję, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne, poprawiając tym samym przepływ krwi.

4. Czego nie jeść?

Warto omówić produkty obniżające męską potencję. Na liście składników, które wywierają negatywny wpływ na seksualne zdrowie u mężczyzn, znajduje się alkohol. Dlaczego ma tak niekorzystnie działanie? Po pierwsze, obniża poziom testosteronu. Po drugie, w negatywny sposób oddziałuje na funkcjonowanie układu nerwowego. Zwiększa ryzyko problemów z erekcją i może powodować uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Oprócz napojów alkoholowych odradzane są słodycze i żywność zawierająca dużą ilość cukrów. Osoby z wysokim poziomem cukru we krwi mogą cierpieć z powodu zaburzeń metabolicznych, które w wielu przypadkach powiązane są z innymi zaburzeniami hormonalnymi. To wszystko przekłada się na słabszą potencję. Niezdrowe sklepowe słodkości, ciasta i drożdżówki warto zamienić na zdrowe desery z naturalnych składników i zamienników cukru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze