Trwa ładowanie...

Jak rozpoznać wampira energetycznego?

Avatar placeholder
01.07.2024 16:20
Jak rozpoznać wampira energetycznego?
Jak rozpoznać wampira energetycznego? (Zdjęcie kobiety wampira / Shutterstock)

Wampir energetyczny nie pije krwi, ale wysysa z ciebie siły do życia. Nie pozbędziesz się go przy pomocy krucyfiksu i czosnku. Potrzebna będzie odpowiednia taktyka. Dowiedz się, kim są wampiry energetyczne, poznaj ich różne oblicza i naucz się z nimi walczyć.

spis treści

1. Kim jest wampir energetyczny?

Większość z nas na swojej drodze spotkała wampiry energetyczne. To osoby, których obecność sprawia, że czujesz się przygnębiony, rozzłoszczony i zaczynasz się bronić, zamykając się w sobie. Po spotkaniu z nimi, zamiast pozytywnych doznań, towarzyszy ci uczucie całkowitego wyczerpania emocjonalnego.

U ofiar energetycznych wampirów obserwuje się niepokojące symptomy. Najczęstszą reakcją jest izolacja, ale mogą to być wahania nastroju, przejadanie się, ogólne osłabienie. Częsty kontakt z wampirem energetycznym może prowadzić do utraty poczucia własnej wartości, obwiniania się i użalania się nad sobą.

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"

Najłatwiejszym sposobem na walkę z wampirem jest zerwanie kontaktów. Niestety, nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. Jeśli wampirem jest szef albo członek rodziny, trudno będzie zastosować technikę unikania. Aby wiedzieć, jak sobie radzić, warto poznać różne oblicza wampirów energetycznych.

2. Rodzaje wampirów energetycznych

  • Kontroler – ten wampir ma opinię na każdy temat, a w dodatku wie, co jest najlepsze dla ciebie. Powie ci, jak wychowywać dzieci, jakie masz choroby i wytknie każdy błąd. Od kontrolera dowiesz się, że nie radzisz sobie w pracy, a twój partner nie jest szczęśliwy. Jak się przed nim bronić? Nie kłócić się, zwłaszcza jeśli chodzi o mało znaczące sprawy. W ważnych życiowych kwestiach lepiej zabrać głos i rzeczowo wyjaśnić, że twoje decyzje są twoją sprawą.
  • Narcyz – zachłannie pragnie podziwu i admiracji. Chce być w centrum zainteresowania, przez co przerywa innym, nie zadaje pytań i nie jest ciekaw opinii nikogo poza sobą. Może być błyskotliwym współpracownikiem, ale nie jest to osoba, z którą można się zaprzyjaźnić. Dla narcyza zawsze on sam będzie najważniejszy, dlatego jeśli nie chcesz cierpieć, najlepiej nie nawiązuj bliskich relacji z taką osobą.
  • Krytykant – czuje się upoważniony do osądzania i pomniejszania twoich zasług. Nie docenia innych, wywyższa się i czeka, aż popełnisz błąd. Pierwszą twoją reakcją może być atak, jednak lepiej zastosować inną taktykę walki z krytykantem. Jeśli któraś z jego rad rzeczywiście okaże się przydatna, powiedz mu to. Krytykanci zwykle czekają na podziękowania i okazanie im uprzejmości.
  • Ofiara – ten wampir sądzi, że cały świat jest przeciwko niemu. Dzwoni, aby narzekać na wszystko i oczekuje, że go uratujesz przed całym złem tego świata. Ofiara lubi się nad sobą użalać, dlatego lepiej się w to nie angażować. Ogranicz kontakty, a kiedy znów zacznie opowiadać o swoich przykrych doświadczeniach, przyznaj rację i powiedz: „To musiało być dla ciebie straszne”.
  • Rozłamowiec – jednego dnia jest twoim najlepszym przyjacielem, by następnego atakować cię, gdy poczuje się skrzywdzony. Łatwo się obraża i nie chce współpracować, nawet gdy go potrzebujesz. Jeśli jest twoim kolegą z pracy, prawdopodobnie angażuje wszystkich w wasze sprawy, przez co współpraca staje się niemożliwa. Szuka powodów do konfliktów, dlatego w kontaktach z nim należy wyznaczyć jasne granice. Skupcie się tylko na celach, które musicie razem osiągnąć. Nie kontynuuj dyskusji na tematy niezwiązane z pracą.

Wampiry energetyczne działają według stałego schematu. Zaczynają czerpać z twojej energii, ty zaczynasz się czuć się coraz gorzej, a im bardziej przygnębiony i osamotniony się stajesz, tym więcej energii dajesz wampirowi. Nie daj się wykorzystywać i próbuj walczyć o swoje szczęście. Jeśli żadna z taktyk nie zadziała, zerwij znajomość. To najlepsze, co będziesz mógł zrobić dla swojego zdrowia psychicznego. Spotkaliście w swoim życiu wampiry energetyczne?

Rekomendowane przez naszych ekspertów

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze