Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Kryzys wieku średniego u mężczyzn

Kryzys wieku średniego u mężczyzn
Kryzys wieku średniego u mężczyzn (Zdjęcie autorstwa Loren Kerns / CC BY 2.0)

Kryzys wieku średniego może dotknąć każdego mężczyznę, niezależnie od kondycji, pozycji społecznej czy statusu materialnego. Bardzo często przemyślenia skutkują życiową rewolucją, której efekty są odczuwalne dla całego otoczenia. Jak manifestuje się kryzys w wieku średnim?

spis treści

1. Co to jest kryzys wieku średniego?

Kryzys wieku średniego to normalny etap w życiu niemal każdego mężczyzny. Objawami tego stanu są złość, depresja, zrezygnowanie, poczucie przygnębienia i monotonii w związku. Jest to czas refleksji, kiedy ludzie zastanawiają się nad swoim dotychczasowym dorobkiem, sytuacją życiową, decyzjami, planami, marzeniami. Takie rozmyślania nie pozostają bezowocne. Wyłaniają się nowe potrzeby, postanowienia, które mają coś zmienić. Nierzadko kryzys wieku średniego łączy się z niestabilnością emocjonalną, zaburzeniami depresyjnymi, szokującymi decyzjami, załamaniem, rodzajem wstrząsu. Powodem są wnioski do jakich dochodzi osoba objęta kryzysem. Okazuje się bowiem, że wprawdzie dużo osiągnęła w życiu, ale jednak nie wszystko jest idealne, czegoś brakuje. Zamiast domu jest mieszkanie, zamiast bernardyna – kundel, a zamiast pięknej żony o wymiarach 90-60-90, tylko Kaśka z rozstępami.

Po pierwsze, w zdecydowanej większości przypadków mężczyzna poradzi sobie z kryzysem wieku średniego. Ale dlaczego, nawet jeśli poradzi sobie sam, nie wykorzystać tej sytuacji, by wprowadzić pozytywne zmiany? Osobiście polecam zatrudnienie specjalisty – terapeuty lub coacha. Praca nad sobą to przygoda życia!

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Nasze życie jest jak droga. W wieku 40-50 lat jesteśmy na półmetku. Można wtedy obejrzeć się wstecz i zobaczyć siebie w młodości, przypomnieć sobie marzenia, oczekiwania i porównać z teraźniejszością. Wtedy rozpoczyna się wielka kalkulacja. Wystarczy od średniej długości życia odjąć swój wiek i otrzymujemy czas, jaki nam pozostał. Nie ma go tak wiele. To właśnie ta świadomość popycha ludzi do zmian, czasem drastycznych. Taki rozrachunek z dotychczasowym życiem jest potrzebny, bo popycha dalej do działania, bo pozwala zastanowić się nad swoimi decyzjami i wyborami.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Jakie są objawy kryzysu wieku średniego

Kryzys wieku średniego dotyczy zazwyczaj mężczyzn między 35. a 45. rokiem życia. Często może przejść niezauważony, ale mimo wszystko panowie są szczególnie narażeni na ten stan. Kryzys wieku średniego dotyka szczególnie mężczyzn, którzy:

  • mają wrażliwy charakter,
  • mieli trudne dzieciństwo – wychowanie przez niekochających rodziców, brak jednego z rodziców (szczególnie ojca),
  • utracili lub rozdzielili się z ukochaną osobą,
  • mają problemy ze zdrowiem, które nasilają się właśnie w średnim wieku.

Kryzys wieku średniego jest elementem procesu starzenia i uświadomienia sobie przez mężczyznę upływu czasu. Trudno jest wskazać uniwersalne objawy, które diagnozowałyby ten stan u każdego. Wynika to oczywiście z faktu, że psychologia jest różna, a uczucia i emocje są sprawą bardzo indywidualną. Można jednak mówić o pewnych stanach, które znamionują kryzys wieku średniego u mężczyzn. Należą do nich:

  • brak satysfakcji z wykonywanej pracy, poczucie zawodowego wyczerpania,
  • zainteresowanie używkami,
  • uczucie smutku, depresji, przygnębienia, wyczerpania i monotonii,
  • nostalgiczne nastawienie i mitologizowanie przeszłości,
  • narzekanie na związek ze stałą partnerką, obwinianie jej za monotonię w związku,
  • obsesyjne dbanie o swój wygląd i zdrowie – częste wizyty na siłowni, u kosmetyczki, w sklepach z ubraniami,
  • brak zainteresowania partnerką, a szczególnie sferą kontaktów seksualnych,
  • romans i zdrada w związku,
  • obsesyjne zainteresowanie młodszymi kobietami – średni wiek życia u mężczyzn zaznacza się fascynacją o wiele młodszymi kobietami i usilnym zabieganiem o ich względy. Zainteresowanie młodej i atrakcyjnej partnerki mężczyzna odczytuje jako potwierdzenie tego, że wciąż jest atrakcyjny i nie zestarzał się.

Zobacz także

3. Jak sobie radzić z kryzysem wieku średniego

Pokonanie kryzysu wieku średniego to nie tylko problem mężczyzny, ale także jego partnerki, dlatego poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak powinnaś postępować w tym trudnym dla mężczyzny okresie:

  • przypominaj mu, jak wiele was łączy i ile macie ze sobą wspólnego;
  • staraj się być atrakcyjna dla swojego partnera, by czuł, że ma przy sobie piękną kobietę;
  • pomyśl nad urozmaiceniem waszego życia seksualnego;
  • wybierzcie się na wspólny urlop bez dzieci i spędźcie ten czas tylko we dwoje.

Wiele osób twierdzi, że kryzys wieku średniego u mężczyzn to stan, z którym walka jest niemożliwa i trzeba po prostu przeczekać ten czas. Niestety, okres kryzysu w równym stopniu dotyka mężczyznę, jak i kobietę, będącą jego partnerką. Z jednej strony czuje się winna, że doprowadziła swojego partnera do takiego stanu, z drugiej – jest bezsilna, bo nie zawsze może mu pomóc.

Następny artykuł: Najczęstsze przyczyny zdrady
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze