Leki, które zabijają nasze libido (WIDEO)
Spadek libido może pojawić się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Za brak ochoty na seks często wini się stresujące życie, zmęczenie czy zmiany hormonalne.
Okazuje się jednak, że za spadek libido może być efektem ubocznym stosowanych przez nas środków farmakologicznych.
Jedną z takich grup są antydepresanty. Ich działanie polega na zwiększeniu produkcji serotoniny w organizmie, ale jednocześnie mogą prowadzić do zaburzeń seksualnych. Stosując środki antydepresyjne, możemy mieć problemy z osiąganiem erekcji czy orgazmów.
Także leki stosowane w przypadku alergii mogą przyczynić się do spadku libido. Środki przeciwhistaminowe, leczące katar i nadmierne łzawienie oczu nie tylko blokują objawy alergii, ale mogą także nadmiernie wysuszać śluzówkę pochwy.
To w przypadku kobiet ma znaczący wpływ na popęd seksualny, może także przyczynić się do pojawiania się bólu podczas seksu.
Jeśli chodzi o kobiece libido, sprawa jest dodatkowo utrudniona przez doustne środki antykoncepcyjne. Choć ich zadanie to przede wszystkim usprawnianie kontaktów seksualnych. Pomagają też w przypadku trądziku, leczą kobiece dolegliwości i łagodzą objawy menopauzy.
Mają jednak jedną poważną wadę - mogą znacznie obniżać libido i powodować odczuwanie bólu podczas stosunku.
Nie bez znaczenia są także leki przeciwbólowe, zwłaszcza te zawierające silne dawki. Nadmiernie przyjmowane mogą zaburzać poziom testosteronu w organizmie mężczyzn i prowadzić do obniżenia popędu seksualnego.
Jeśli zauważymy spadek libido u siebie lub partnera, najpierw zastanówmy się, czy winy za to nie ponosi któreś z tych środków farmaceutycznych. Być może ich odstawienie zlikwiduje problem, a życie seksualne będzie dawać Wam znowu radość.
Zobacz także: Źródło antyoksydantów. Pomagają obniżać ciśnienie krwi, poprawiają pracę jelit