Medytacja na stres
Medytacja jest praktyką, która ma na celu samodoskonalenie. Praktykowana szczególnie przez religie Wschodu, tj. buddyzm, konfucjanizm, hinduizm – teraz może znaleźć się w twoim domu. Jeżeli jesteś rozdrażniony, zmęczony, sięgnij po proste techniki medytacji, które pomogą ci odzyskać spokój ducha. Jakie rodzaje medytacji da się wyróżnić? Jakie techniki medytacji służą relaksacji organizmu? Co to jest medytacja qigong i dantian? Czy medytacja to dobry sposób na stres?
1. Co to jest medytacja?
Celem medytacji jest wyciszenie umysłu i uspokojenie emocji. Dzięki niej odzyskujemy zdrowie, pogodę ducha i lepiej rozumiemy świat. Celem medytacji jest również samodoskonalenie. Medytacja ma wiele rodzajów i nie wszystkie powiązane są z religią. Obecnie medytację wykorzystuje się w psychoterapii – pomaga dotrzeć do źródła problemów i je rozwiązać. Medytacja to takie techniki, które wspierają rozwój koncentracji, uwagi i pozytywnych odczuć.
Wielu ludzi, którzy poddali się medytacji, odczuwa zwiększoną ilość pozytywnych emocji. Ponadto osoby takie są:
- bardziej spontaniczne,
- niezależne,
- łatwiej nawiązują kontakt,
- bardziej akceptują siebie.
Z badań wynika, że osoby chore, które poddały się regularnej medytacji, zaczęły wracać do zdrowia. I tak, np. u osób z nadciśnieniem nastąpiło trwałe obniżenie ciśnienia krwi, u innych ustąpiły migreny, u 72% osób zniknęły problemy ze snem, a aż 36% kobiet, które cierpiały na niepłodność, zaszło w ciążę. Również osoby cierpiące na depresję poczuły przypływ energii – stały się łagodniejsze i pogodniejsze.
2. Techniki medytacji
Możemy mówić o dwóch rodzajach medytacji. Pierwszy sposób polega na zwróceniu się do wewnątrz – ma na celu zagłębienie się w swojej osobowości, rozwiązanie problemów i dokonanie pozytywnych zmian w życiu. W tej technice używane są:
- autohipnoza,
- wizualizacja,
- mantry,
- joga.
Drugi rodzaj medytacji zwrócony jest na zewnątrz – poprawia koncentrację, zwiększa radość z życia i spontaniczność. Stosuje się go w procesach uczenia się i w pracy twórczej. Każda medytacja rozpoczyna się od rozluźnienia, które ma przygotować umysł do większej koncentracji. W rozluźnieniu pomocne są m.in. mantry, koncentracja na oddechu lub pojedynczym przedmiocie. Ważna jest również pozycja ciała, w jakiej odbywa się medytacja.
3. Rodzaje medytacji:
- Uniwersalna – skierowana do wewnątrz
W medytacji tego rodzaju wybieramy słowo lub frazę, która jest zakorzeniona w systemie naszych wierzeń. Przygotowując się do medytacji, siadamy w wygodnej pozycji i w ciszy. Z zamkniętymi oczami, w rozluźnieniu i z wolnym oddechem powtarzamy z uwagą swoją wybraną frazę. Kiedy w umyśle pojawiają się inne myśli, należy nie zwracać na nie uwagi. Po skończeniu medytacji nie wstajemy od razu, siedzimy z zamkniętymi oczami przez minutę – pozwoli to powrócić myślom. Medytacja powinna się odbywać raz lub dwa razy dziennie po 10-20 minut.
- Medytacja na spacerze – skierowana na zewnątrz
Medytacja może odbywać się o każdej porze dnia i przy każdej wykonywanej czynności. Dobrym sposobem na medytację jest spacer po lesie czy plaży. W czasie spaceru nie rozmawiamy z nikim i staramy się nie myśleć. Kroki stawiamy w skupieniu, powoli, wyczuwając ziemię pod stopami. Z każdym krokiem wyobrażamy sobie, że energia ziemi wnika w nasze ciało, a z góry spływa energia nieba. W czasie medytacji skupiamy się na „tu i teraz”.
- Medytacja qigong – skierowana na zewnątrz
W czasie medytacji siadamy wygodnie na krześle, z wyprostowanym kręgosłupem. Powoli zamykamy oczy, wyciszamy się i skupiamy się na dantian, czyli punkcie poniżej pępka. Bierzemy cienki, głęboki wdech, aż do dantian, zatrzymujemy na chwilę powietrze i wypuszczamy je spokojnie. Oddychamy nosem, napływające myśli ignorujemy, skupiamy się na ćwiczeniu.
Medytacja jest bezpieczną techniką wpatrywania się w siebie. Pozwala znaleźć rozwiązania, często dla problemów, które wcześniej były nie do rozwiązania. Dlatego warto spróbować medytacji, która na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc.