Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Melancholia - czym jest i jak sobie z nią radzić

Avatar placeholder
30.03.2021 17:12
Melancholią zwykło się nazywać stan lekkiego przygnębienia czy smutku
Melancholią zwykło się nazywać stan lekkiego przygnębienia czy smutku (123rf.com)

Melancholią zwykło się nazywać stan lekkiego przygnębienia czy smutku. Kiedyś ten termin stosowano w medycynie na określenie schorzenia psychicznego, które dzisiaj znane jest jako depresja. Skłonność do popadania w melancholię nasila się w momencie przesilenia wiosennego i jesiennego, jednak są sposoby, aby skutecznie z nią walczyć. Czy melancholia to już poważne zaburzenia nastroju? Jak radzić sobie z apatią, przygnębieniem i brakiem inicjatywy do działania?

spis treści

1. Czym jest melancholia

Zjawisko melancholii ma swoje korzenie już w starożytności, w czasach Hipokratesa. Wówczas uznawano ją za jeden z ludzkich humorów i uważano, że w ludzkim organizmie płyną cztery ciecze odpowiedzialne za emocje. Połączenie dwóch z nich w efekcie dawało melancholię. Jest to - najogólniej mówiąc - stan przygnębienia, smutku i wycofania o niewiadomej przyczynie. Na odczuwanie melancholii mogą wpływać bieżące wydarzenia, ale nie muszą. Czasem popadamy w nią zupełnie bez powodu, nawet kiedy miniona część dnia była dla nas radosna.

W dzisiejszych czasach melancholia nie jest już precyzyjnym terminem medycznym. Dawniej nazywano tak stany depresyjne, dzisiaj uważana jest raczej za przejściowe pogorszenie nastroju, związane najczęściej z przesileniem wiosennym i jesiennym. Pojawiło się także określenie osobowości melancholijnej - w ten sposób definiuje się ludzi o łagondym usposobieniu. Melancholik jest spokojny, wyważony, ostrożny w działaniach i raczej bierny. Jest raczej nieodporny na bodźce zewnętrzne i ma problem z prawidłowym okazywaniem emocji. Osoba melancholijna w świetle teorii humoralnej (czyli tej odpowiedzialnej za stworzenie 4 typów temperamentów) jest pesymistyczna, negatywnie nastawiona do siebie i świata, swojej przyszłości i obecnego stanu. W melancholiku trudno wzbudzić jakiekolwiek emocje. Jest skłonny do zadumy i wyjątkowo nieodporny na krytykę.

2. Jak można zapobiec popadaniu w melancholię

Zobacz film: "Jak poradzić sobie z jesienną depresją? Mamy sprawdzone sposoby"

Przełom zimy i wiosny oraz jesień można przejść z uśmiechem na ustach. Na początku wystarczy, że będziesz wobec siebie mniej samokrytyczny i pozwolisz sobie na luz. Spróbuj otaczać się ludźmi pozytywnie nastawionymi do życia.

Nie tłum w sobie negatywnych emocji i czasem daj im upust. Kumulowane przez długi czas mogą doprowadzić do depresji. Nie obarczaj się zbyt dużą ilością obowiązków. Każdemu potrzeba chwili wypoczynku i wytchnienia.

By się odprężyć i nabrać pogody ducha, wybierz ulubioną formę relaksu. Może to być aromatyczna kąpiel, jazda na rowerze, wyjście do kina czy na zakupy. Twój nastrój zależy od ciebie. Melancholia łatwiej dopada nas w samotności, dlatego nie zaszywaj się w domu. Wyjdź do ludzi!

Aktywność fizyczna to najlepszy sposób na wyleczenie się ze stanów depresyjnych i melancholii. Dobrą formą spędzania czasu jest pływanie. Woda nie tylko odpręża, zmniejsza napięcie mięśni, ale również modeluje sylwetkę. Jeśli nie chcesz popaść w melancholię, zapisz się na basen.

Możesz również zacząć biegać lub chodzić na siłownię, zapisać się na aqua aerobik lub jeździć na rowerze. Każda forma ruchu jest lepsza niż siedzenie w domu z założonymi rękami i narzekanie.

Aktywność fizyczna nie tylko wzmacnia mięśnie i poprawia kondycję organizmu, ale ma również niebagatelne znaczenie dla zdrowia psychicznego.

3. Melancholia a zapach

Otaczające nas zapachy mają duży wpływ na nasz nastrój. Unoszący się w powietrzu zapach cynamonu, grejpfruta, pomarańczy czy mandarynki sprawi, że nabierzesz dystansu do codziennych spraw i trosk.

Pachnąca świeca, kadzidełko albo rozpylenie wody z dodatkiem kilku kropel olejku to najprostsze metody aromaterapii.

Jesienną melancholię pomoże pokonać pachnąca kąpiel. Poranny albo wieczorny prysznic z dodatkiem energetyzującego olejku z owoców cytrusowych lub olejku herbacianego na pewno poprawi humor i doda energii. Jeśli masz problemy z zasypianiem, w wyciszeniu nerwów pomoże wyciąg z kwiatów lawendy, liści melisy, igieł sosny albo świerku.

4. Melancholia a światło

W pozbyciu się melancholijnego nastroju pomaga światło słoneczne. Odsłoń więc okna, by słońce rozproszyło mrok twojego pokoju. Jeśli pracujesz w czterech ścianach, zrób sobie krótką przerwę na spacer.

Kąpiel w promieniach słońca poprawia nastrój i zapewnia dobry sen. Dlatego jesienią i w czasie przesilenia wiosennego, kiedy brakuje słońca albo świeci ono mniej intensywnie, jesteśmy podatni na popadanie w melancholię. Możesz jednak rekompensować sobie jego braki wizytą na solarium lub doświetleniami specjalną lampą.

Wprawdzie taka fototerapia nie zastąpi promieni słonecznych, ale pozwoli zlikwidować senność i przywróci chęć do życia.

5. Melancholia a sauna

Sauna to dobry sposób na dotlenienie organizmu i wzmocnienie systemu odpornościowego, a także dobry sposób, aby pozbyć się melancholii. Wysoka temperatura podnosi ciepłotę ciała, a pod wpływem gorąca rozluźniają się mięśnie i uspokaja się system nerwowy.

Ponadto, podczas jednego seansu w saunie można zgubić około 300 kcal i oczyścić organizm z toksyn wydalanych wraz z potem. Wizyta w saunie pozwala się odprężyć, poczuć lekko i jest świetnym sposobem walki z melancholią.

Sauny powinny jednak unikać osoby z trądzikiem różowatym lub młodzieńczym, cerą naczynkową czy żylakami.

Sauna nie zaleca jest również kobietom w ciąży, osobom z niewydolnością oddechową, chorobami serca i skazą krwotoczną.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze