Motywacja - jak wyznaczyć cel i go zrealizować?
Na naszą motywację wpływa wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych. To dzięki tym bodźcom mamy energię i chęć do działania. Angażujemy się w pełni w wykonywane zadanie i realizujemy swoje cele.
To jak silna jest nasza motywacja zależy od wielu nakładających się na siebie czynników:
- Intensywność spełnienia jakiegoś pragnienia lub potrzeby.
- Nagroda, którą otrzymamy po wykonaniu zadania.
- Oczekiwania nasze i innych wobec nas.
Inaczej mówiąc, gdyby ktoś zaproponował ci milion złotych za zrzucenie 5 kilogramów w tydzień Twoja motywacja znajdowałaby się na bardzo wysokim poziomie. Mimo wszystko jest to słabszy rodzaj motywacji, ponieważ jej źródło znajduje się nie w nas, ale w czynniku zewnętrznym, czyli obiecanej nagrodzie. Jeśli potrzeba zmiany płynie z wnętrza, mamy większą szansę na jej stałe wprowadzenie do naszego życia.
To samo dotyczy celów, które bardzo chcemy osiągnąć – nie mówimy tu tylko o odchudzaniu, ale zdobyciu wymarzonej pracy, podróży w swoje ukochane miejsce czy nauczeniu się nowego języka. Są one wynikiem poziomu naszych chęci do działania i motywacji.
To dzięki niej potrafimy wyznaczyć sobie konkretne zadanie do realizacji. Świadomie podejmujemy decyzję o zmianie i staramy się ją wprowadzić w życie. Mimo naszej dużej chęci do działania czasami motywacja po kilku dniach lub tygodniach słabnie. Dlaczego się tak dzieje?
Kiedy nie wiesz w jakim kierunku iść, nigdy nie uda się ci się dotrzeć do wybranego przez siebie miejsca. Zanim podejmiesz decyzję spróbuj przeanalizować swój cel zgodnie z poniższymi wskazówkami.
Cel powinien być:
- S - prosty- wyznaczasz i skupiasz się na jednym, jasno sformułowanym zadaniu.
- M - mierzalny- czyli będziesz w stanie ocenić postępy w określonym czasie, np. tygodniu.
- A - atrakcyjny- działanie związane z osiągnięciem celu ma sprawiać ci radość i satysfakcję.
- R - realistyczny- możliwy do osiągnięcia.
- T - terminowy- musi istnieć określony odcinek czasu- czyli wyznaczamy sobie konkretny termin zakończenia działań związanych z realizacją celu.
Przeanalizujmy sytuację z celem jakim jest odchudzanie. Stwierdzasz „chcę schudnąć” lub „odchudzam się” i co dalej? No właśnie. Nie wiesz w jaki sposób to zrobisz, ile czasu ci to zajmie, a przede wszystkim jak ocenisz efekty swojej pracy.
Teraz przeczytaj to zdanie: „Chcę schudnąć 5 kilogramów w miesiąc i zmieścić się w rozmiar 36. Codziennie będę ćwiczyć 20 minut i zacznę jeść regularnie. Po pierwszym tygodniu powinnam zrzucić 1 kg”.
W takim wypadku wiesz co i jak powinno zostać zrobione. Nawet jeśli nie uda ci się po tygodniu pozbyć tego kilograma, możesz wprowadzić modyfikacje w diecie lub ćwiczeniach i dalej dążyć do realizacji swojego celu.
Technika S.M.A.R.T, ponieważ tak nazwane jest stawianie i wyznaczanie celów wielokrotnie zwiększa szansę na osiągnięcie sukcesu.
Inne porady, które mogą Ci pomóc to:
Na kartce A4 napisz swój cel główny: odchudzanie, nowa praca, certyfikat językowy czy nauka gry na gitarze.
Od tego celu odprowadź strzałki i wypisz cele pośrednie, czyli takie działania, które doprowadzą cię do tego głównego. Taką metodę stosuje się w przypadku, gdy masz np. 20 kg do zrzucenia. Zajmie Ci to około 2-3 miesięcy, ale żeby nie tracić zapału rozbij sobie duże zadanie (-20 g ) na mniejsze: pierwszego miesiąca schudnę 7 kg.
Przypnij tak przygotowany plan w widocznym miejscu, żebyś ciągle myślała i skupiała się na wykonywaniu kolejnych punktów.
Po tygodniu lub wyznaczonym przez siebie czasie sprawdzaj i analizuj swoje wyniki. W razie potrzeby modyfikuj plan i ponownie wróć do walki o swoje marzenia.
Samo myślenie lub słowne życzenia typu chciałabym, starałam się czy od jutra, od poniedziałku nie zapewni ci sukcesu. Rzetelne podejście do tematu i przygotowanie się z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem kalorynka.pl