Mowa ciała mężczyzny
Postawa mężczyzny często zdradza więcej informacji niż słowa, które wypowiada. Mężczyzna niechętnie rozmawia o tym, co czuje i o czym myśli, dlatego kobieta może zwrócić uwagę na język ciała, by dowiedzieć się czegoś więcej o jego stosunku do niej lub innych osób. Jednak musi pamiętać, że komunikacja niewerbalna wygląda inaczej u mężczyzn i u kobiet, co oznacza, że gesty mogą oznaczać coś innego u obu płci. Jak rozszyfrować subtelne gesty mężczyzn? Co oznaczają przyjmowane przez facetów określone pozycje ciała?
Ciało jest głównym instrumentem komunikacyjnym. To, co nazywamy czytaniem mowy ciała, dokonuje się w podstawowy sposób bezwiednie. Układ limbiczny, w tym ciało migdałowate, nieustannie i bez wysiłku skanuje ciało drugiej osoby i podsuwa ewaluację emocjonalną. Można powiedzieć, że chcąc nie chcąc, czyta nam się mowa ciała, głównie w aspekcie, czy wszystko jest w porządku, czy coś jest nie tak.
1. Mowa ciała mężczyzny a kobiety
Mowa ciała faceta, jego postawa, gesty zazwyczaj są bardziej dominujące. Mogą mieć głównie na celu niewerbalne pokazanie, że on tu rządzi. W jaki sposób to pokazuje?
Po pierwsze, mężczyźni zazwyczaj zajmują więcej miejsca podczas komunikacji niż kobiety, rozkładają szeroko nogi, gdy siedzą, częściej kładą dłonie na karku. Może to być przekaz niewerbalny, że jest on ważny i potrzebuje należnej mu przestrzeni. Poza tym, podczas pierwszego kontaktu mężczyźni zazwyczaj zachowują większą odległość od rozmówcy niż kobiety i częściej podczas słuchania odchylają się, co pozawala im bardziej kontrolować sytuację z oddali. Dopiero potem mężczyzna pozwala sobie na zmniejszenie dystansu i zbliżenie się na taką odległość, na jaką kobieta pozwoliłaby sobie dużo wcześniej.
Mężczyźni zdecydowanie częściej zmieniają pozycję ciała i częstej splatają palce. Męskie twarze pokazują zazwyczaj mniej emocji i ciepła niż twarze kobiety. Z reguły ich mimika twarzy jest bardziej zdystansowana i powściągliwa, a podczas konwersacji dużo częściej przechylają głowę. Mężczyznom zazwyczaj trudniej jest usiedzieć w miejscu, szybciej się nudzą i częściej bawią rzeczami, które znajdują dookoła siebie. Jednak to, że podczas rozmowy mężczyzna już kilkakrotnie zmienił pozycję i bawi się długopisem lub paskiem, nie zawsze znaczy, że jest znudzony. Pamiętaj, że według niego wszystkie gadżety w jego rękach mogą zwracać uwagę kobiety, z którą rozmawia. Dlatego ciągłe bawienie się, np. komórką, może świadczyć nie o znużeniu, lecz o chęci zaimponowania i zwrócenia uwagi kobiety. Poza tym, warto wiedzieć, że mężczyźni często potrzebują więcej czasu, żeby się na czymś skupić, np. na rozmowie z tobą.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Dlaczego mężczyzna, który zabiegał o kobietę, nie zdecydował się na związek? - odpowiada mgr Anna Ingarden
- Problem z relacją z mężczyzną - odpowiada mgr Anna Ingarden
- Problem w relacji z mężczyznami - odpowiada mgr Katarzyna Bilnik-Barańska
2. Mowa ciała zakochanego mężczyzny
Oczy mężczyzny mogą wiele zdradzić. Już sam ruch gałek ocznych może wskazać, czy mu się podobasz. Jeśli zdarza mu się patrzeć w oczy, a potem wzrok wędruje niżej, na nos i usta, jegomowa niewerbalna zdradza, że podoba mu się twój wygląd. Dyskretnie zaobserwuj jego źrenice – jeśli są rozszerzone, jest tobą zainteresowany. Poza tym - szanse, że mu się spodobałaś wzrastają, jeśli on częściej mruga. Wiele może zdradzić także postawa ciała. Jeśli ciało mężczyzny jest skierowane w stronę kobiety, jego stopy wskazują na ciebie, a wzrok często zatrzymuje się na twojej sylwetce, zaintrygowałaś go swoją osobą.
Zwróć uwagę także na ramiona i klatkę piersiową. Zauroczony mężczyzna będzie wybierał pozycje ciała, w których wygląda na wyższego, większego i silniejszego, czyli m.in. wyprostuje plecy. Poza tym, mężczyzna będzie stale dbał o swój wizerunek – będzie poprawiał krawat i pasek, przeczesze włosy. Jeśli zauważasz, że taka mowa ciała pojawia się u mężczyzny, prawdopodobieństwo, że mu się podobasz, jest naprawdę duże. Można zatem spróbować dać mu szansę na wykonanie pierwszego kroku lub zrobić to samej. Kobiety często narzekają na trudności w komunikacji z kolegami, chłopakami, mężami. Dlatego warto, by spróbowały skuteczniej odczytywać, jakie sygnały daje mowa ciała. Taka wiedza może usprawnić wzajemną komunikację między płciami.