Najczęstsza przyczyna rozwodów w Polsce. Wskazało ją blisko 30 proc. badanych
Decyzja o zakończeniu małżeństwa dla wielu par nie jest łatwa. Okazuje się jednak, że w ciągu ostatnich 5 lat do większości rozwodów doprowadziły trzy przyczyny - tak wynika z najnowszego raportu "Polacy na ścieżce rozwodowej. Przyczyny. Cz. 1".
1. Przyczyny prawie 70 proc. rozwodów
Raport powstał dzięki współpracy platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH i kancelarii Nowy-Etap.pl. Celem było poznanie najczęstszych powodów, które skłaniają Polaków do zakończenia małżeństwa.
Najczęstszą przyczyną, która prowadzi do rozwodów to tzw. niezgodność charakterów. Z tego powodu związek małżeński zdecydowało się zakończyć aż 28,7 proc. badanych par.
- Z mojego doświadczenia wynika, że pod ww. powodem kryje się wiele różnych problemów. W praktyce oznacza to, że pary nie potrafią się porozumieć, mają różne oczekiwania wobec życia, a także inne wartości czy cele. Często podczas mediacji obserwuję, że drobne nieporozumienia i konflikty narastają z czasem, gdy brakuje otwartej komunikacji. Niezgodność charakterów jest wtedy ogólnym określeniem braku zrozumienia i chęci współpracy w związku. Ten powód jest najczęściej podawany, bo łatwo nim objąć wiele różnorodnych trudności bez wchodzenia w szczegóły - tłumaczy Kamil Jura, współautor raportu.
Kolejnym powodem przyczyniającym się do zakończenia małżeństwa jest niewierność jednego z partnerów. Z tego powodu 26,1 proc. par podejmuje decyzję o rozwodzie. Eksperci wskazują, że zdrada to często kumulacja problemów narastających przez lata.
Trzecim czynnikiem, który najczęściej prowadzi do rozwodów, jest nadużywanie alkoholu lub środków odurzających i stanowi 15,1 proc. przypadków. Autorzy raportu podkreślają, że skala problemu jest ogromna.
Zobacz także: Poznaj 3 kroki, które pozwolą ci rozwiązać finansowe konflikty małżeńskie
2. Co jeszcze poróżnia Polaków?
Choć niezgodność charakteru, zdrada oraz uzależnienie stanowią 69,9 proc. przyczyn rozwodów, nie są to jedyne powody, dla których Polacy decydują się na zakończenie związku małżeńskiego.
- Te problemy często są ze sobą powiązane i stanowią główne przyczyny rozpadu związku. Niezgodność charakterów może prowadzić do konfliktów, które z kolei mogą skutkować zdradą lub nadużywaniem substancji. Jednak warto zauważyć, że powody podawane w sądzie nie zawsze odzwierciedlają rzeczywiste przyczyny rozpadu małżeństwa. Faktyczne kłopoty mogą być wielowymiarowe - zauważa Kamil Jura.
Przemoc fizyczna lub psychiczna stanowi przyczynę 14,4 proc. rozwodów w naszym kraju. 5,1 proc. par deklaruje, że decyzja o zakończeniu małżeństwa była podyktowana nieporozumieniami na tle finansowym.
Wśród podstaw do rozwodu Polacy wymienili też dłuższą nieobecność jednego z małżonków - 3,1 proc. oraz trudności mieszkaniowe - 2,1 proc. Różnice światopoglądowe dotyczyły 1,1 proc badanych, a zaburzenia emocjonalne i choroby psychiczne 1,2 proc. par.
Wśród przyczyn rozwodów znalazło się także niedobranie seksualne, na które wskazało 1 proc. par. Co ciekawe, jak zauważają autorzy raportu, w zestawieniu ani razu nie pojawiły się spory religijne.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl