Czy kobiety mają pamięć doskonałą?
Jednak umiejętności kobiet mają też swoje skutki uboczne: kobiety są bardziej narażone na depresję.
Panowie, czy macie czasem wrażenie, że wasza kobieta ma pamięć doskonałą, szczególnie, gdy chodzi o konflikty? Panie, czy macie czasem wrażenie, że wasz mężczyzna nic nie pamięta, szczególnie waszych wspólnych, romantycznych chwil?
Te obserwacje mają podstawy naukowe, które opierają się na zjawisku o nazwie: pamięć emocjonalna.
1. Pamięć emocjonalna
Pod pojęciem pamięci emocjonalnej rozumiemy te wspomnienia, które są nasycone emocjonalnie, np. przez złość czy radość. Okazuje się, że ten typ pamięci jest o wiele lepiej rozwinięty u kobiet. Do takiego wniosku doszli amerykańscy naukowcy, którzy przebadali 24 osoby obu płci.
Poprosili je najpierw o obejrzenie serii 49 obrazków mniej lub bardziej szokujących (od sielankowych pejzaży przez płaczących ludzi, aż po zdjęcia trupów...). W międzyczasie naukowcy obserwowali za pomocą obrazowania rezonansu magnetycznego, które obszary mózgu się uaktywniały.
Po trzech tygodniach te same osoby musiały odpowiedzieć na niespodziewany test pamięci: wśród serii obrazków musiały rozpoznać te, które widziały ostatnim razem. Wstępne wyniki tego eksperymentu pokazały, że kobiety przypominały sobie średnio 75% obrazków, natomiast mężczyźni tylko 60%.
2. Kobieca pamięć doskonała
Naukowcy nie wiedzą jeszcze, jak dokładnie wytłumaczyć ten fenomen. Wydaje się, że jeżeli jakiemuś wydarzeniu towarzyszą silne emocje, kobiety mają większą łatwość w ich zapamiętywaniu. Dzięki użyciu rezonansu magnetycznego stwierdzono, że kobiety aktywowały liczne obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć emocjonalną, wówczas, gdy widziały szokujące obrazki.
Według naukowców, oznacza to, że mózg kobiety jest lepiej zorganizowany, żeby odczuwać i zapamiętywać emocje. Mężczyźni natomiast aktywowali w tym samym czasie inne obszary mózgu, nie udało się jednak ustalić za co one odpowiadały... Naukowcy podkreślają równocześnie, że nic nie jest niezmienne i że obszary aktywowane przez kobiety oraz przez mężczyzn mogą ewoluować wraz z doświadczeniem.
3. Tendencja do roztrząsania przykrych wspomnień
Dla Turhana Canlia, profesora psychologii na uniwersytecie Stony Brook w Nowym Jorku, i głównego autora omawianych badań, eksperyment odkrywa jedynie czubek góry lodowej. Według niego, kobiety mają generalnie lepszą pamięć „autobiograficzną” niż mężczyźni. Najlepiej pamiętają wszystkie te wydarzenia, które dotyczą bezpośrednio ich. Mężczyźni natomiast mają również dobrą pamięć, ale zapamiętują raczej wydarzenia, niezwiązane bezpośrednio z nimi.
Ta kobieca pamięć doskonała może wyjaśniać większą podatność kobiet na depresję. Częściej powracają one do nieprzyjemnych wspomnień i roztrząsają je, co może skutkować stanami depresyjnymi. Mężczyźni z kolei z łatwością odsuwają od siebie przykre wspomnienia.
Tak więc, panie, pamiętajcie, że wasza pamięć i koncentracja mają też swoje złe strony, dlatego postarajcie się czasem zapomnieć o swoich zmartwieniach i przestać roztrząsać złe wspomnienia. Panowie, aby uniknąć kłótni, spróbujcie częściej przypominać sobie dobre chwile, dzięki czemu zapamiętacie je na dłużej.