Pesymista - kim jest, przyczyny pesymizmu, wpływ na zdrowie
Kim jest pesymista? To osoba, która wszystko widzi w negatywnych barwach i nie potrafi dostrzegać pozytywnych aspektów życia. Czy człowiek rodzi się pesymistą? Jak radzić sobie z pesymistą i czy można zmienić jego nastawienie?
1. Kim jest pesymista?
Pesymista to osoba, które widzi jedynie negatywne aspekty rzeczywistości i przewiduje, że niedługo wydarzy się coś złego. Pesymiści nie wierzą w pozytywne zakończenie swoich spraw, w wyleczenie czy wygranie nagrody w konkursie. Na starcie twierdzą, że zakończenie będzie katastrofą.
Takie podejście do życia jest powiązane z poczuciem lęku, brakiem wiary w siebie i brakiem pewności w relacjach z innymi ludźmi. Pesymiści są skłonni do izolacji od otoczenia, nie potrafią być asertywni, a ich stałym zajęciem jest tworzenie czarnych scenariuszy i przekonanie o sprawdzeniu się katastrof z ich wizji.
2. Przyczyny pesymizmu
2.1. Perfekcjonizm
Jedną z przyczyn pesymizmu jest perfekcjonizm. Chęć bycia doskonałym w każdej dziedzinie życia, chęć otrzymywania pochwał i dowodów uznania jest w nas coraz większa.
Stawiamy sobie, współmałżonkowi i dzieciom zbyt wysokie wymagania. Jeżeli tylko powinie nam się noga, nagle pojawiają się rozczarowania i frustracje. Takie sytuacje niestety rodzą pesymistyczne podejście do świata.
2.2. Brak wiary w innych
Pesymista nie wierzy w inne bliskie sobie osoby, prawdopodobnie dlatego, że w przeszłości ktoś go bardzo zawiódł i wykorzystał zaufanie. Efektem rozczarowania jest ciągły strach i lęk o najbliższych. Pesymista nieustannie martwi się o swoje dziecko, myśli że nie poradzi sobie w nowej szkole, na wycieczce lub zrobi sobie krzywdę.
Nadopiekuńczość, panika z byle powodu i negatywne nastawienie ma zły wpływ na całą rodzinę. Z czasem zaczyna źle służyć związkowi, osłabiać relacje z partnerem i prowadzić do jego wycofania. Pesymista od początku zakłada rozpad związku, ale nie jest świadomy, że sam się do tego przyczynia.
2.3. Lęk z dzieciństwa
Pesymizm rodzi się także z doświadczeń jakie miały miejsce w naszym życiu w okresie dzieciństwa. Szczególnie trudne są chwile, w których doświadczamy niepowodzeń. Lęk przed nieznanym budzi w nas pesymistyczne podejście do świata. W wielu nowym sytuacjach od razu pojawia się pytanie „a co będzie jeżeli się nie uda?”
2.4. Brak asertywności
Postawa pesymistyczna może być spowodowana brakiem asertywności. Mówienie „nie” może uchronić nas przed trudnymi życiowymi sytuacjami, a przede wszystkim przed wykorzystaniem i frustracją. Pesymista nie jest w stanie odmówić i zakwestionować dawanych mu propozycji, musi wykonywać dane zadanie mimo że nie jest do niego przekonany i czuje, że źle się to skończy.
3. Pesymizm a zdrowie
Postawa pestymistyczna nie jest zdrowa. Uniemożliwia wytwarzanie endorfin (hormonu szczęścia), co przekłada się na osłabienie samopoczucia i układu odpornościowego. Pesymizm ma destrukcyjny wpływ na zdrowie, zwiększa ryzyko zachorowania i wiąże się z odczuwaniem stałek lęku i niepokoju.
Pesymista ma podwyższony poziom stresu, który może zaburzać pracę układu krwionośnego i pokarmowego. Istnieją badania potwierdzające, że pesymiści znacznie częściej niż optymiści zmagają się z arytmią (zaburzeniami rytmu serca), a także z takimi chorobami jak np. zespół jelita drażliwego.
4. Jak radzić sobie z pesymizmem?
Jeżeli pesymizm cię nie opuszcza to czas najwyższy wyrobić sobie nowe nawyki. Pierwszy z nich to podnoszenie swojej samoświadomości i samooceny. Jest to zdecydowanie najważniejszy punkt, ponieważ od niego można budować silną osobowość i walczyć z negatywną postawą.
Walkę z pesymizmem pomogą osiągnąć wizualizacje osiągnięć do jakich dążymy. Ważne jest, aby negatywne myślenie trzymać na wodzy i nie pozwolić by doszły one do głosu. Trzeba koncentrować się na pozytywach.
Właśnie pozytywne emocje i dobra energia pozwolą nam na pokonanie pesymizmu. Delektuj się życiem! Ono jest zdecydowanie za krótkie, aby zamartwiać się i oglądać świat przez bardzo ciemne okulary.