Frustracja - przyczyny, osobowość, zapobieganie
W trudnych sytuacjach życiowych ciężko wyjaśnić pewne ludzkie zachowania. Każde postępowanie ma swoje podłoże w jakiejś sytuacji. Jedną z metod, która stara się wyjaśnić zachowanie człowieka, jest teoria frustracji. Przyczyną frustracji są najczęściej niepowodzenia życiowe, jakie spotykamy na swojej drodze. Ciągły stres, kłopoty na studiach, kredyty sprawiają, że napięcie emocjonalne dotyka górnej granicy i wpadamy wtedy w sidła fiksacji, która objawia się: objadaniem się czy oglądaniem zbyt dużo tv.
1. Czym jest frustracja
Frustracja to uczucie towarzyszące życiowym niepowodzeniom, gdy długo się o coś starasz lub dążysz do wyznaczonego celu, ale twoje działania nie kończą się pożądanym sukcesem. Pojęcie to pochodzi od łacińskiego frustratio oznaczającego zawód, udaremnienie. Frustracji towarzyszą przykre emocje takie jak: żal, złość, irytacja, smutek, zawód czy zniechęcenie. Dodatkowo sfrustrowana osoba może skarżyć się na dyskomfort fizyczny objawiający się: narastającym bólem, zmęczeniem, brakiem chęci do życia. Frustracja jest uczuciem, które dopada każdego. Jeżeli jednak stan ten nie ustępuje może okazać się, że przerodził się w depresję, która wymaga leczenia.
2. Jakie są przyczyny frustracji
Dzisiejszy świat stawia przed człowiekiem wiele zadań i przeszkód. Natłok codziennych obowiązków, oczekiwania innych sprawiają, że jesteśmy bardzo narażeni na krytykę i porażki. Kiedy z powodu przeszkód, nie możemy osiągnąć jakiegoś założonego celu, nie zaspokajamy własnych potrzeb lub nie potrafimy rozwiązać jakiegoś problemu, to czujemy frustrację.
Towarzyszą jej także emocje. Niestety zawsze są to emocje negatywne takie jak: gniew, złość, bezradność, lęk.
Frustracja, jak każda inny stan emocjonalny, nasila się, gdy pojawiają się kolejne niepowodzenia życiowe. Tak naprawdę chwilowa frustracja jest znana najprawdopodobniej każdemu z nas. Wszyscy mamy jakieś cele, które napędzają nas do działania. Czasem jednak zdarza się tak, że nasze starania w jego zrealizowaniu spełzają na niczym i stajemy się sfrustrowani.
Frustracja bardzo często może być odebrana jako przygnębienie, smutek, spadek nastroju. Niestety, w dzisiejszym świecie, w którym wszystko musi być naj, dzieje się tak, że coraz więcej rzeczy musimy a coraz mniej możemy czy chcemy.
3. Czy są osobowości skłonne do frustracji
Bywają ludzie, którzy mimo niewielu stresów i porażek w swoim życiu ciągle się czymś zamartwiają, odczuwają nieuzasadniony lęk i irytację. Taką osobowość nazywamy osobowością „produkującą” frustrację. Jeśli nasza psychika właśnie tak jest skonstruowana, to będziemy odczuwać negatywne emocje nawet bez konkretnego powodu. Dzięki psychoterapii czy warsztatom, które pozwalają nam rozwijać swoją osobowość, może nastąpić korekta osobowości.
Zobacz także:
4. Jak zapobiegać frustracji
Pozbycie się frustracji, a tak naprawdę pozbycie się jej przyczyn, otwiera przed nami piękną drogę wyznaczonego celu. Możemy zacząć ją przemierzać bez żadnych dodatkowych balastów, a nie pomimo nich. Kiedy jesteśmy wolni od frustracji, jesteśmy w stanie dokonywać pięknych rzeczy nie tylko dla siebie, ale i innych, jesteśmy w stanie napawać się urokami, jakie mijamy na tej drodze, snuć dalsze plany.
Tam, gdzie dla innych są ograniczenia i przeszkody prawie nie do pokonania, inni będą dostrzegać nowe możliwości. Jednych porażka dobija, a inni dzięki porażce zmieniają taktykę i punkt widzenia oraz wyciągają z tego naukę.