Podlizywanie się
Podlizywanie się szefowi jest irytujące i stanowi dość powszechny powód do konfliktów w pracy. „Lizusostwo” przybiera różne formy – może to być nieszczere komplementowanie czy donoszenie o potknięciach współpracowników. „Lizus” za wszelką cenę stara się przypodobać przełożonemu, wyolbrzymia swoje zasługi, stara się sprawiać wrażenie oddanego pracownika. Takie zachowanie jest denerwujące, zatem nasuwa się pytanie – jak poradzić sobie z podlizywaniem się współpracownika.
1. Podlizywanie się szefowi
Jak pozbyć się „lizusa” z pracy?
Krok 1. Zastosuj podobną taktykę i też zacznij się podlizywać. Jeśli pochlebstwa oraz przysługi dla przełożonego są ci obce, pamiętaj, że jest mnóstwo innych sposobów, by zwrócić uwagę szefa na twoją osobę. Spróbuj być bardziej w centrum zainteresowania – formułuj więcej celnych sugestii i chętniej zgłaszaj się do polecanych zadań. Poproś szefa o projekty, w których masz szanse się wykazać i pochwalić kompetencjami.
Krok 2. Najprawdopodobniej nie tylko ciebie denerwuje podlizywanie się współpracownika szefowi, zatem porozmawiaj z innymi o swoich odczuciach. Rozładuje to wasze emocje i pozwoli wspólnie poradzić sobie z problemem. Być może najskuteczniejszą taktyką będzie wspólne ignorowanie wszystkich działań osoby podlizującej się. Prawdopodobnie „lizus” poczuje się odizolowany. Wasza postawa będzie jasną sugestią, że nie tolerujecie takiego zachowania.
Krok 3. Jeśli współpracownik bardziej skupia się na podlizywaniu niż na efektywnej pracy, spróbuj delikatnie zwrócić uwagę szefa na bezużyteczność tej osoby, jej nieciekawe pomysły i braki w umiejętnościach. Jeśli „lizus” rzeczywiście nie radzi sobie dobrze z pracą, a ty starasz się podkreślać jego słabe punkty, poczuje on zażenowanie lub strach i zniechęci się do dalszych prób skupiania uwagi na własnej osobie i zasługach.
2. Jak rozwiązywać konflikty w pracy?
Jeśli osoba powiększa swoje zasługi kosztem innych pracowników po to, by przełożony zwrócił na niego uwagę, porozmawiaj o tym z tą osobą lub przełożonym. Rozmowa z szefem musi być spokojna i taktowna. Nie denerwuj się i nie oskarżaj. Jeśli walka z osobą podlizującą się okazuje się bezskuteczna, a tobie trudno jest znieść taką osobę w miejscu pracy, możesz pomyśleć o zmianie miejsca zatrudnienia, jednak pamiętaj, że nie masz gwarancji, że w nowej pracy nie spotkasz podobnej osoby.
Konflikty w pracy spowodowane przez nadmierne schlebianie szefowi nie należą do rzadkości. Zatem, jeśli problem jest rzeczywiście poważny, warto zastosować się do wyżej wymienionych rad sugerujących, jak poradzić sobie z „lizusem”, by atmosfera w pracy poprawiła się. Warto też mieć świadomość, że podlizywanie się to jedna z taktyk na usługach autowaloryzacji, a więc dbania o dobrą samoocenę. „Lizusostwo” to rodzaj ingracjacji, która jednak niesie ze sobą niebezpieczeństwo – efekt lizusa. Efekt ten polega na tym, że im ważniejsze jest dla jednostki pozyskanie sympatii jakiejś osoby, tym większa szansa, że dana osoba zda sobie sprawę z zabiegów ingracjacyjnych i zacznie powątpiewać w ich szczerość.