Poprawa pamięci – czy to możliwe?
Człowiek, żeby zapamiętać informację, a następnie ją odtworzyć i wykorzystać, musi stworzyć to, co specjaliści nazywają „obrazem mentalnym”. Obraz ten jest następnie wizualizowany i odpowiednio klasyfikowany. Skojarzenia, tworzenie gier słownych, układanie zdań i przypisywanie informacji do konkretnych osób – te techniki pamięciowe sprawiają, że informacja zyskuje więcej sensu, dzięki czemu lepiej ją zapamiętujemy. Zróbcie test: wybierzcie 10 przypadkowych słów w książce i zapiszcie je. Przeczytajcie je, przewróćcie kartkę i spróbujcie je powtórzyć. Ciężko? Wróćcie do tych samych słów, połączcie je, tworząc zdania lub historyjkę albo podzielcie według kategorii. Powtórzenie tych słów będzie teraz dziecinnie proste i będziecie je pamiętać jeszcze przez długi czas. Aby poprawić pamięć, pozostaje tylko ćwiczyć w ten i w każdy inny sposób każdego dnia.
1. Ćwiczenia pamięci na co dzień
Istnieją różne ćwiczenia, dzięki którym poprawa pamięci jest możliwa, co więcej możemy je wykonywać każdego dnia i praktycznie w każdym miejscu. Oto kilka propozycji treningu pamięci i poszczególnych umiejętności. Wybierzcie te, które sprawiają wam największe problemy:
- Uwaga i koncentracja: oglądając wiadomości, skupcie się na najważniejszych tytułach i spróbujcie przypomnieć je sobie z jak największą ilością szczegółów, na koniec dziennika. Grajcie w karty i w szachy, układajcie puzzle; ćwiczcie swoich bliskich, organizując turnieje karciane. Bierzcie przykład z Japończyków i spróbujcie swoich sił w origami. Origami to nie tylko dobra zabawa, ale też skuteczne ćwiczenie pamięci.
- Szybkość: ćwiczcie liczenie w myślach (np. w supermarkecie, robiąc zakupy, spróbujcie przewidzieć, ile wyniesie wasz rachunek). Oglądajcie quizy i teleturnieje w telewizji.
- Słownictwo: czytajcie jak najczęściej i wszystko, co wam wpadnie w ręce. Nie zakuwajcie słówek ze słownika. Wystarczy, że poszukacie nieznanych słów w słowniku, a następnie, tak jak w szkole, spróbujecie ułożyć z nimi zdania. Dzięki temu szybciej się z nimi oswoicie. Grajcie w scrabble, rozwiązujcie krzyżówki i uczcie się na pamięć tekstów wierszy i piosenek.
- Zmysł obserwacji: spójrzcie na osoby w waszym otoczeniu, a następnie zamknijcie oczy i spróbujcie przypomnieć sobie np. w co są ubrane. Przyjrzyjcie się reklamie w czasopiśmie, a po 15 sekundach spróbujcie powiedzieć, co to był za produkt, jakiej marki itd. Bawcie się w gry typu „znajdź 10 różnic” lub „połącz kropki i stwórz obrazek”. Na spacerze spróbujcie rozpoznawać zapamiętane wcześniej gatunki drzew czy chmur, a jesienią np. grzybów.
- Logika i organizacja myśli: Napiszcie listę rzeczy do zrobienia na następny dzień, przypomnijcie sobie, co robiliście poprzedniego dnia, uszeregujcie wszystkie czynności według kategorii. Spróbujcie zrobić plan swojego domu lub drogi do pracy; grajcie w statki albo w kółko i krzyżyk.
- Kreatywność i wyobraźnia: bawcie się z dziećmi i korzystajcie z ich wyobraźni i fantazji. Wymyślajcie historyjki, np. na podstawie 5 słów kluczowych lub mając podane pierwsze zdanie. Zapiszcie się na kurs rysunku, śpiewu lub aktorstwa. Piszcie wiersze.
Korzystając z tych rad, już wiecie, jak ćwiczyć pamięć w sposób efektywny. Pamięć i koncentracja z tymi ćwiczeniami na pewno ulegną poprawie, a dodatkowo staniecie się wszechstronni i niepokonani w każdej dziedzinie. Grunt to dobre i przydatne techniki pamięci.