Psychotesty – charakterystyka, rodzaje
Psychotesty cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Pojawia się ich coraz więcej głównie w internecie, można je jednak znaleźć również w różnego rodzaju kolorowych gazetach. Psychotesty są swego rodzaju zabawą mającą na celu określenie cech naszej osobowości i nie tylko. Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że wiedza uzyskana w taki sposób ma charakter jedynie powierzchowny. Rzetelne badania muszą obejmować dogłębną analizę osobowości i być przeprowadzone przez specjalistę.
Proste psychotesty zaspakajają naszą potrzebę autopoznania. Niestety ich wyniki są zazwyczaj mało precyzyjne. Opisy są zazwyczaj ogólne i mówiące o powszechnie spotykanych cechach charakteru. Nie można jednak całkowicie odrzucać przydatności psychotestów. Pozwalają one czasami zwrócić uwagę na problemy, których wcześniej nie zauważaliśmy. Wynik psychotestu może być sygnałem, że należy skontaktować się ze specjalistą w celu pogłębienia diagnostyki.
1. Psychotesty - charakterystyka
Psychotesty mogą mieć różny charakter. Mogą dotyczyć na przykład tego: jakim jesteś rodzicem, jak reagujemy na emocje, czy potrafimy być asertywni itp.. Popularne psychotesty najczęściej mają charakter zabawy i składają się z kilkunastu krótkich pytań.
Najczęściej w czasie wypełniania psychotestu należy zaznaczyć jedną z kilku możliwych odpowiedzi.
Na samym końcu sumuje się zaznaczone warianty, otrzymany wynik kieruje nas do odpowiedniej odpowiedzi. Podstawą wszystkich psychotestów jest szczerość. Nie można oszukiwać odpowiadając na pytania, ponieważ otrzymany w taki sposób wynik nie będzie wiarygodny.
2. Psychotesty - rodzaje
Psychotesty mogą dotyczyć najróżniejszych dziedzin życia. Najczęściej starają się określić nasz rodzaj charakteru oraz stosunek do świata. Bardzo popularne są psychotesty miłosne. Cieszą się one dużą popularnością wśród osób zakochanych. Ich celem jest pomoc w wyborze partnerki lub partnera.
Psychotesty psychologiczne to forma zabawy, która może w bardzo ogólny sposób zasygnalizować ewentualny problem. Należy pamiętać, że psychotesty to nie testy psychologiczne, które mogą być wykonywane tylko przez specjalistów Dostępne są między innymi psychotesty sprawdzające:
Psychotesty to forma zabawy jednak w sytuacji, gdy wynik któregoś nich jest dla ciebie niepokojący należy rozważyć dalsze pogłębienie diagnostyki. Nie trzeba działać pochopnie, jednak nie lekceważmy niepokojących sygnałów. Warto zastanowić się nad zasięgnięciem porady u fachowca.