Relacje z teściową
Po zawarciu związku małżeńskiego młoda para wchodzi w relacje z teściami. Od początku warto o nie dbać i układać je najlepiej, jak to możliwe. Dobre kontakty z teściami pozwalają uniknąć wielu niepotrzebnych sporów we własnym małżeństwie. Problem budzi zazwyczaj relacja synowa-teściowa. Każda synowa powinna zrozumieć, że matka jej męża jest kobietą mądrą i dojrzałą, która kieruje się przede wszystkim dobrem swojego dziecka. Czasem teściowa jest nadopiekuńcza. Jak żyć z teściową? Jak dbać o relacje z teściami?
1. Synowa i teściowa
Niektóre młode żony czują się onieśmielone i sparaliżowane tym, że ich teściowe to kobiety, które mają większe doświadczenie. Mama męża zazwyczaj ma już wychowane dzieci, perfekcyjnie prowadzi dom, posiada talent kulinarny i doświadczenie zawodowe. Synowe często życie teściowej traktują jako wyzwanie, któremu muszą sprostać od samego początku swojego małżeństwa. Młoda mężatka powinna zrozumieć, że dopiero po upływie wielu lat będzie mogła dorównać swojej teściowej. Na początku warto traktować mamę męża jako dobrą nauczycielkę, która doradzi w sprawach domowych i podeśle przepisy kulinarne na ulubione dania małżonka.
Synowa, jeszcze przed ślubem, powinna przyglądać się zwyczajom, jakie panują w rodzinnym domu jej męża. Dom, w którym się wychował, decyduje o jego zachowaniu, zwyczajach, nawykach. Jeśli jakieś spodobają się synowej, powinna starać się wprowadzić je do swojego domu. Młoda żona musi koniecznie pokazać przed teściową, że bardzo kocha jej syna. Nie warto mówić mamie męża o konfliktach małżeńskich, nie można nazywać go w jej obecności nieodpowiedzialnym i egoistycznym, ponieważ teściowa odbierze to jako jej winę, że źle wychowała swoje dziecko.
2. Jak wytrzymać z teściową?
Zięć ze swoją teściową zazwyczaj dogaduje się dobrze. Lepsze relacje trudniej stworzyć między synową a teściową. Czasem zdarza się, że matka męża po ślubie traktuje go jak małe dziecko, a swoją synową jak małą córkę, której trzeba dopilnować na każdym kroku. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli nowożeńcy mieszkają wspólnie z rodzicami męża. Wtedy dochodzi do częstych konfliktów z błahych powodów. Nadopiekuńcza teściowa może popsuć związek swojego syna. Jeśli matka męża zbyt mocno ingeruje w życie młodych, syn powinien zająć odpowiednie stanowisko i bronić swojej żony i swojego małżeństwa. Mężczyzna po ślubie musi być świadomy, że od teraz w jego życiu najważniejszą kobietą jest żona, a nie matka. Warto, aby miał na uwadze przede wszystkim ukochaną, ale też pamiętał o dobrym kontakcie ze swoją matką. Jego właściwa postawa pomoże zbudować dobre relacje między synową a teściową.
Przede wszystkim młoda żona nie może się bać teściowej i powinna wyrażać jej swoje odmienne zdanie. Musi to jednak robić w sposób miły i taktowny. Młodzi małżonkowie powinni ustalić jakieś zasady w stosunku do teściowych. Trzeba koniecznie pamiętać o imieninach mam i innych ważnych rodzinnych uroczystościach. Podczas wspólnego spędzania świąt warto uczestniczyć w przygotowaniach do nich i pomagać w kuchni lub przy sprzątaniu. Teściowa powinna mieć pewność, że mąż lub żona dobrze dba o jej dziecko. Od czasu do czasu warto zrobić teściowej małą niespodziankę i pochwalić ją za niedzielny obiad lub prowadzenie domu. Nie można pozwolić jednak, aby wtrącała się w wychowanie dzieci, ale należy pozwolić na to, aby była dobrą babcią.