Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Ślub - kiedy jest odpowiedni czas na ślub? Jak długo trzeba się znać?

Avatar placeholder
03.07.2024 12:50
Decyzja o ślubie jest często odkładana w czasie. Odwlekanie decyzji o małżeństwie wiąże się często z chęcią dobrego poznania przyszłego męża lub żony czy z budowaniem kariery zawodowej.
Decyzja o ślubie jest często odkładana w czasie. Odwlekanie decyzji o małżeństwie wiąże się często z chęcią dobrego poznania przyszłego męża lub żony czy z budowaniem kariery zawodowej. (Adobe Stock)

Ślub jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Narzeczeństwo to piękny okres dwojga zakochanych w sobie ludzi. Zaloty, bliskość, namiętność, wspólne plany to jednak niejedyne składowe narzeczeństwa. Wraz z decyzją o ślubie pojawia się niejednokrotnie lęk, stres i wątpliwości, czy dobrze ulokowało się swoje uczucia, czy to ten jedyny, czy to ta najwspanialsza. Same przygotowania do ślubu i ceremonia zaślubin niosą ze sobą duży ładunek stresogenny. Czy lęk przed ślubem jest normalny, czy świadczy o jakiejś patologii? Kiedy jest odpowiedni czas na wzięcie ślubu i jak długo należy się wcześniej znać?

spis treści

1. Związek przed ślubem

W czasach współczesnych bardzo powszechne są tak zwane „wolne związki”. Decyzja o ślubie jest często odkładana w czasie. Odwlekanie decyzji o małżeństwie wiąże się często z chęcią dobrego poznania przyszłego męża lub żony czy z budowaniem kariery zawodowej.

Jeszcze nie tak dawno za najlepszy wiek na zawarcie związku małżeńskiego uznawano lata między 20. a 24. rokiem życia. Obecnie czas ten wydłużył się, co jest związane z ukończeniem studiów i podjęciem pierwszej pracy zawodowej.

Dwoje ludzi spotyka się ze sobą przez jakiś czas, próbuje poznać i decyduje na wspólne mieszkanie razem. W ten sposób sprawdzają, czy warto wiązać się na całe życie z tą drugą osobą. Osoby żyjące w wolnych związkach często odkładają decyzję o ślubie.

Niektórzy mieszkają ze sobą kilka lat i dopiero po upływie tego czasu zawierają związek małżeński. Inni nie formalizują swojego związku nawet wtedy, gdy pojawiają się wspólne dzieci. Czasem podjęcie decyzji jest celowo odwlekane, ponieważ partnerzy boją się rozwodów, zwłaszcza jeśli sami pochodzą z rozbitych rodzin.

  • Długoletni związek – osoby tworzące związek od kilku lat niechętnie myślą o ślubie. Często powtarzają, że nie potrzebują dokumentu, który będzie świadczył o ich miłości. Nie chcą ślubu, ponieważ uważają, że w ich życiu niewiele on zmieni, a wszelkie zmiany mogą okazać się gorsze. Poza tym, dla wielu ważna jest niezależność finansowa, brak zobowiązań, możliwość rozwoju ścieżki kariery. Ponadto, dla niektórych długoletni związek wiąże się z podjęciem decyzji o poczęciu dziecka.
  • Krótki związek – osoby trwające w związkach mniej niż rok łatwiej i szybciej podejmują decyzję o ślubie. Chcą zawrzeć związek małżeński i osiągać wspólne cele, jakimi może być własne mieszkanie, samochód czy rozwój zawodowy. Osoby będące w krótkich związkach z niecierpliwością czekają na zmiany, jakie pojawią się po ślubie, nie boją się ich.

Niezależnie od tego, jak długo z kimś jesteśmy, należy pamiętać, że małżeństwo nie kończy procesu poznawania drugiej osoby, a tak naprawdę dopiero go zaczyna. Osoby, które myślą, że dokładnie poznały swoją połówkę, mylą się.

Ponadto, warto pamiętać, że to, co współczesne media i społeczeństwo określają mianem „wolnych związków” jest pojęciem logicznie sprzecznym. Bycie z kimś wiąże się z braniem odpowiedzialności także za swojego partnera. Miłość to nie egoizm, ale dbanie o wspólne dobro. A konieczność uwzględniania kogoś w planach oznacza w pewnym sensie ograniczenie wolności.

Poza tym, tworząc bliską relację nie jest się wolnym w sensie swobody seksualnej – nikt przecież, będąc w związku, nie chce dzielić się swoim partnerem. Relacja narzeczeńska czy małżeńska zakłada monopolizację w sferze seksu.

2. Decyzja o ślubie

Zawarcie małżeństwa jest sprawą indywidualną dla każdego związku. Nie można powiedzieć, że pobrać się należy po dwóch czy po trzech latach wspólnego bycia razem. Młodzi ludzie w odwlekaniu decyzji o ślubie często kierują się tym, że nie stać ich na wesele, że nie chcą jeszcze mieć dzieci lub potrzebują osiągnięcia sukcesu zawodowego, odłożenia funduszy na przyszłe mieszkanie itd. Można znaleźć wiele powodów, dla których decyzja o ślubie jest nadal niepodjęta.

Szczęśliwe małżeństwo powinno wypływać ze wspólnej chęci bycia razem, miłości i szacunku do siebie nawzajem. Musi być to krok, który wypływa z serca. Najważniejsze jest to, aby obie strony tak samo pragnęły ślubu i były na niego gotowe. W sytuacji, gdy jedna ze stron jeszcze się waha, nie należy naciskać. Zbyt pochopna decyzja o ślubie może skończyć się w przyszłości rozwodem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze