Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Kiedy zamieszkać razem?

Avatar placeholder
02.07.2024 12:45
Wspólne mieszkanie z chłopakiem lub dziewczyną prowadzi do zbadania waszego związku i określi, czy macie szanse być ze sobą dłużej.
Wspólne mieszkanie z chłopakiem lub dziewczyną prowadzi do zbadania waszego związku i określi, czy macie szanse być ze sobą dłużej. (Adobe Stock)

Czy to dobry pomysł, aby zamieszkać razem z partnerem? Jak można być pewnym wspólnego życia? Spotykaliście się przez jakiś czas i zastanawiacie się, czy to dobry pomysł, aby wykonać krok naprzód. Wspólne mieszkanie w dzisiejszej kulturze jest bardziej akceptowane niż kiedykolwiek wcześniej, ale nadal istnieją pewne negatywy, które warto rozważyć przed podjęciem tak ważnej decyzji, jaką jest wspólne prowadzenie domu. Wspólne mieszkanie z pewnością wpłynie na każdy aspekt życia. Kiedy zamieszkać razem? Po miesiącu, pół roku czy dwóch latach znajomości? A może dopiero po zaręczynach? Czy żyjąc pod wspólnym dachem, nie narażamy się na ostracyzm społeczny i komentarze w stylu: „To ci, co żyją na kocią łapę”?

spis treści

1. Mieszkanie z chłopakiem

Należy pamiętać, że nie jest ławo później zmusić kogoś, aby się wyprowadził, jeżeli zdecydowaliśmy się zamieszkać razem w okresie zalotów czy na etapie poznawania się. Powinniśmy więc nabrać pewności, czy chcemy mieszkać razem, zanim się zdecydujemy na wspólne lokum.

Po drugie, wspólne mieszkanie z chłopakiem lub dziewczyną prowadzi do zbadania waszego związku i określi, czy macie szanse być ze sobą dłużej. Należy się zastanowić, czy będziesz się spotykać z tą osobą jeszcze za rok. Jeżeli myślicie o małżeństwie, to najlepiej jest porozmawiać o tym przed przeprowadzką.

Należy również dokonać diagnozy sposobu komunikacji. Powinniście być w pełni otwarci na siebie i obdarzać się wzajemnie zaufaniem przed rozważeniem wspólnego zamieszkania.

Zanim zdecydujecie się na mieszkanie z chłopakiem bądź dziewczyną, powinniście spędzić trochę czasu na wykonywaniu domowych czynności, zobaczyć, jak dajecie sobie radę w codziennych, przyziemnych zajęciach, aby nie być później zaskoczonym zachowaniem swojego partnera. Takie rzeczy można pokonać, ale trzeba je dokładnie uzgodnić, w przeciwnym razie będą one psuły wasze wzajemne relacje.

2. Wspólne życie

Następnie należy się zastanowić nad finansowymi skutkami tej decyzji. Wspólne mieszkanie pociąga za sobą konieczność współuczestniczenia w ponoszeniu wydatków związanych z utrzymaniem domu lub mieszkania. Na pewno należy przedyskutować te rzeczy przed podjęciem decyzji. Źle, jeżeli decydujemy się na mieszkanie z dziewczyną lub chłopakiem jedynie ze względów finansowych, ale aspekt finansowy nie może być pominięty przy tak istotnej dla naszego życia decyzji.

Wspólne mieszkanie należy potraktować bardzo poważnie. Decyzję o tym powinniśmy rozpatrywać jedynie w odniesieniu do osoby, którą szanujemy i która szanuje nas. To może być bardzo pozytywnym doświadczeniem, ale także w łatwy sposób może przynieść złe doświadczenia.

Należy skrupulatnie rozważyć listę zalet i wad życia razem. Mogą one obejmować: tańsze koszty wynajęcia mieszkania, więcej dochodów do dyspozycji, spędzanie większej ilości czasu razem. Z drugiej strony, należy rozważyć, czy masz wystarczająco dużo prywatności, czasu tylko dla siebie. Zastanów się nad poczuciem obowiązku wobec drugiej osoby, pomyśl o utracie poczucia niezależności.

Życie razem jako romantyczna para jest znacznie łatwiejsze niż wybór współlokatora. Jeżeli wspólne mieszkanie okaże się jednak nie najlepszym pomysłem, to bardzo trudno będzie nadal utrzymać związek. Relacje między kobietą a mężczyzną bardzo rzadko potrafią przetrwać tak wielki krok wstecz, więc warto być przygotowanym na koniec związku, jeśli pomysł na zamieszkanie razem nie wypali.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze