Związek partnerski - sekret szczęścia, nauka bycia razem
Lektura niektórych publikacji psychologicznych i seksuologicznych sprawia, że wiele osób uważa życie seksualne i udany związek partnerski za niezwykle złożoną i kłopotliwą dziedzinę życia. Inni sądzą, że związek partnerski to trudna sztuka i tylko nielicznym udaje się osiągnąć pełną satysfakcję. Opisy zaburzeń seksualnych również mogą wprowadzać niepokój, a nawet panikę. Na szczęście wielu parom pomaga zdobyta wiedza na temat możliwości radzenia sobie z problemami. Dobrze jest zdawać sobie więc sprawę z faktu, że udane współżycie seksualne nie wymaga przestudiowania wszystkich możliwych podręczników i poradników z zakresu psychologii i seksuologii. Warto natomiast interesować się tymi dziedzinami życia i korzystać z informacji zawartych w książkach czy artykułach.
1. Związek partnerski - sekret szczęścia
Przeczytanie ogromnej ilości lektur nie gwarantuje jeszcze pełnej satysfakcji we współżyciu seksualnym i nie daje 100% szansy na przetrwanie damsko-męskiej relacji. W czym więc tkwi sekret szczęśliwego związku? Otóż, jednym z najważniejszych elementów udanej relacji jest świadomy wpływ na uszczęśliwianie swojego partnera oraz siebie. Jest to postawa, w której dobro partnera uznaje się na równi ze swoim. Można powiedzieć, że oboje partnerzy wchodzą w związek partnerski z potencjalną szansą na satysfakcjonującą relację opartą na trwałej miłości, zaangażowaniu oraz udanym współżyciu seksualnym. Jeśli jednak dłużej się zastanowimy, możemy dojść do wniosku, że w rzeczywistości napotykają oni wiele przeszkód na swojej wspólnej drodze. Przede wszystkim partnerzy różnią się od siebie osobowością, wychowywali się w różnych rodzinach, wywodzą się z różnych środowisk. Dlatego czasami codzienne wspólne życie wydaje się wręcz niemożliwe. Udany związek partnerski nie musi jednak polegać na idealnym dopasowaniu partnerów, a raczej na umiejętności bycia razem.
2. Związek partnerski - nauka bycia razem
Istotą tej umiejętności jest stworzenie mocnej więzi uczuciowej, seksualnej i partnerskiej. Z pewnością przeczytanie podręcznika dotyczącego udanych związków może bardzo pomóc, ale przede wszystkim ważne jest nastawienie na dbanie o dobro drugiej osoby, nie tylko o swoje. Taki rodzaj postawy umożliwia dokonywanie wyborów optymalnych dla dwojga. Udany związek partnerski to taki, w którym liczy się dobro nie tylko nas jako jednostek, ale również tej drugiej osoby, z którą jesteśmy. Sam fakt, że istnieje pojęcie sztuki seksualnej czy sztuki życia małżeńskiego, skłania do zastanowienia nad złożonością tej dziedziny życia oraz niezwykłą jej indywidualnością. Dlatego nie ma tu prostych recept i jednoznacznych rozwiązań. Niektóre pary uczą się bycia razem w trakcie nabywania życiowej mądrości. Inni wynoszą bardzo dobre wzorce relacji z domu rodzinnego. Inni po prostu obserwują udane związki partnerskie i drogę do osiągnięcia sukcesu partnerskiego. Są także osoby, które motywują się do rozwoju związku poprzez zdobywanie fachowej wiedzy z lektur. Tak oto często najwięcej uczymy się przez to, czego sami doświadczamy, jeśli oczywiście potrafimy wyciągać odpowiednie wnioski i uczyć się od siebie nawzajem.