Trwa ładowanie...
18+
UWAGA!
Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych.
Przejdź na stronę główną Mam 18 lat i chcę wejść

Rozkosz dzieje się w mózgu. Orgazm pod lupą

Avatar placeholder
24.06.2024 10:15
W chwili orgazmu osiągamy szczyt podniecenia (123rf.com)
W chwili orgazmu osiągamy szczyt podniecenia (123rf.com) (Getty Images)

Prof. Barry Komisaruka z Rutgers University w New Jersey za przedmiot badań wybrał mechanizmy leżące u podstaw podniecenia seksualnego. Odkrył, że istnieje więcej niż jedna droga do osiągnięcia orgazmu. Ten natomiast ujawnia nowy rodzaj świadomości, która może doprowadzić do nowych metod leczenia bólu.

spis treści

1. Pogoń za orgazmem

Orgazm to moment, w którym osiągamy szczyt podniecenia. Towarzyszy temu uczucie rozkoszy i zaspokojenia. To uniwersalne zjawisko jednak przebiega inaczej u kobiet i mężczyzn. Jednak nawet u osób tej samej płci może być zupełnie różny.

Nie wszyscy mogą łatwo osiągać orgazmy - szacuje się, że od 5 do 10 proc. kobiet cierpi na tzw. anorgazm. Oznacza to, że są niezdolne do osiągania tej przyjemności.

Zobacz film: "Co się dzieje w mózgu, gdy masz orgazm?"
Co się dzieje w twoim mózgu, gdy masz orgazm?
Co się dzieje w twoim mózgu, gdy masz orgazm? [5 zdjęć]

To intensywne doznanie fizyczne, którego doświadczamy podczas uprawiania seksu bądź masturbacji. W przypadku

zobacz galerię

2. Co dzieje się w mózgu podczas orgazmu?

Przebieg eksperymentu opisuje "New Scientist". Wzięła w nim udział dziennikarka Kayt Suker. Umieszczono ją w skanerze i unieruchomiono jej głowę. Została przykryta kocem i miała możliwość masturbowania się. Stymulowała się do momentu, aż osiągnęła orgazm. W tym czasie sprawdzano przepływ krwi w jej mózgu.

Wyniki doświadczenia wykazały, że doszło do aktywizacji ponad 30 obszarów szarych komórek. Prof. Barry Komisaruka zainteresowany był szczególnie procesami, które działy się w korze przedczołowej. Odkrył, że obszar ten uaktywnia się również podczas fantazji erotycznych.

10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa [10 zdjęć]

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy,

zobacz galerię

3. Orgazm lekiem na ból

Komisaruk jest zainteresowany przebiegiem orgazmu w momencie, gdy aktywuje się obszar mózgu zwany korą przedczołową. Znajduje się z przodu mózgu i bierze udział w aspektach świadomości, takich jak samoocena i rozważanie czegoś z perspektywy innej osoby.

Naukowiec zauważył, że istnieje różnica w mózgu między orgazmem samostymulującym, a osiągniętym przy pomocy partnera. Komisaruk idzie dalej – jego zdaniem dalsze zagłębianie tego tematu pozwoli w przyszłości kontrolować inne fizyczne odczucia takie jak ból.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze