Stres przed ślubem
Przygotowania ślubne to całkiem naturalna sprawa. Nie dość, że sama organizacja wesela pochłania dużo energii, to dochodzą jeszcze obawy przed ślubem co do jakości uczucia. Związanie się z drugim człowiekiem na całe przyszłe życie jest nie lada wyzwaniem. Decyzję o ślubie warto przemyśleć. Przygotowanie się do dnia zaślubin, zarówno organizacyjnie, jak i psychicznie, wymaga sił i wsparcia ze strony najbliższych. Planowanie ślubu jest wydarzeniem stresowym, ponieważ chcesz, aby wszystko było idealne. Nawet małe niedociągnięcie w planach wyprowadza cię z równowagi. Stres przed ślubem możesz zmniejszyć poprzez wcześniejsze przygotowanie i werbowanie pomocy.
1. Lęk przed ślubem
Ślub to niezapomniane wydarzenie. Często jednak decyzja o ślubie wyzwala stres. Zawarcie związku małżeńskiego i założenie rodziny to w końcu poważna sprawa. Dlatego warto się dokładnie zastanowić, czego oczekujesz od siebie i od partnera, od waszego związku. Czy możecie wzajemnie na siebie liczyć i wspieracie się? Takie pytania są potrzebne, bo przysięga małżeńska to deklaracja miłości, wierności i zrozumienia. Trzeba być pewnym drugiej strony i własnych decyzji.
Psychiczne przygotowanie do ślubu jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala uświadomić sobie nowe cele i dążenia w życiu. Teraz już nie sam decydujesz o ważnych dla siebie sprawach – musisz je omawiać i przedyskutowywać ze swoim partnerem, brać pod uwagę jego zdanie i uczucia. W psychologii silny lęk przed zawarciem związku małżeńskiego określany jest jako gamofobia. Przyczynami gamofobii mogą być trudności w podejmowaniu ważnych decyzji, połączone z wątpliwościami lub postrzeganie partnera jako tego, kto zagraża wolności i niezależności. W krańcowej formie gamofobia może przejawiać się ucieczką sprzed ołtarza.
2. Planowanie ślubu
Stres przed ślubem wynika też z zaangażowania w proces przygotowań do ceremonii kościelnej i wesela. Większość spraw dotyczących organizacji wesela skupia się z reguły wokół panny młodej i jej rodziny. Można jednak zminimalizować nieco stres przed ślubem, biorąc pod uwagę kilka rad.
- Zatrudnijcie organizatora wesela – doradca weselny to osoba, która odciąży pannę młodą i pana młodego od przygotowań ślubnych. Co więcej, profesjonaliści naprawdę znają się na rzeczy i postarają się, by zespół muzyczny zabawiał gości, sala była ustrojona w kolorach współgrających z nakryciem stołów, kwiatami panny młodej i wszystkimi dodatkami, by goście mieli swoje miejsca przy stole i by podczas zabawy weselnej wszystko odbyło się na czas.
- Dostatecznie szybko zacznijcie planować wesele – wczesne planowanie wesela zmniejsza stres związany z rezerwacją odpowiedniego miejsca na organizację uroczystości. Termin w dobrym lokalu często trzeba rezerwować nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Na początku organizacji zaznacz szczegółowo wszystkie kroki, które muszą być zakończone przed wielkim dniem. Zaznacz wszystkie działania w kalendarzu z datą przewidywanego zakończenia.
- Uwzględnijcie finanse – budżet, jaki macie do dyspozycji to, niestety, często kluczowa sprawa w organizacji wesela. Przemyślcie i ustalcie między sobą, jak ma wyglądać wasza uroczystość ślubna i weselna. Gdy pojawią się różnice zdań, nie atakujcie partnera ani jego rodziców. Na początku uzgodnijcie, kto i za co odpowiada oraz czego od siebie oczekujecie. W dobrych negocjacjach ustalcie, gdzie leżą granice kompromisu, z czego możecie zrezygnować, a z czego absolutnie nie.
- Poproście o pomoc najbliższych – świadkowie i bliżsi uczestnicy wesela mogą pomóc wam w niektórych zadaniach związanych z dniem ślubu. Poproście ich o pomoc podczas początkowych przygotowań. Prośba o kilka prostych rzeczy jest całkowicie dopuszczalna.
- Pozwólcie sobie na relaks przed ślubem – relaks przed weselem jest niesamowicie ważny. Należy wypocząć, aby uniknąć niepotrzebnych frustracji z byle powodu. Należy znaleźć czas dla siebie z dala od tematów i sytuacji związanych ze ślubem i weselem. Wybierzcie się zatem na spacer, obejrzyjcie dobry film, zróbcie sobie wypad do SPA – to wam dobrze zrobi przed najważniejszym dniem w waszym życiu.
Pamiętajcie, że dzień ślubu powinien być dniem szczęścia i radości. Skupcie się na częściach zabawy, takich jak planowanie listy prezentów i zróbcie sobie przerwę, jeśli czujecie się przytłoczeni. Próby pozyskania pomocy od innych to nie tylko sposób na dzielenie zadań, ale i uzyskania opinii oraz doradztwa.
Dzień ślubu to przede wszystkim wasz dzień. Najważniejsze, co masz do zrobienia, to przypomnieć sobie, co wspaniałego widzisz w swoim przyszłym mężu czy żonie i że jesteś gotowa/gotowy związać się z nim/nią na całe życie. Poczuć się królewsko w pięknych strojach, zaczerpnąć otuchy z obecności życzliwych wam osób oraz naprawdę świadomie złożyć sobie przysięgę. A potem bawić się cudnie na własnym weselu, aby poprzez ruch, śmiech i zabawę rozładować napięcie i emocje z ostatnich miesięcy oraz zaczerpnąć energii na dalsze życie.