Syndrom Rebeki może zniszczyć związek. Nie wpadnij w pułapkę
Syndrom Rebeki, choć brzmi tajemniczo, dotyka wielu związków i jest związany ze skrajną zazdrością o byłych partnerów ukochanej osoby. Uważaj, jeśli nie zareagujesz w porę, związek może zmienić się w piekło.
1. Syndrom Rebeki
Syndrom Rebeki to termin, który określa wyjątkowo silną zazdrość o byłego partnera osoby, z którą pozostaje się w związku. Zjawisko to, chociaż rzadko omawiane, bywa problemem w wielu relacjach.
Osoba dotknięta syndromem Rebeki odczuwa obsesję na punkcie poprzednich związków swojego partnera. Psycholog Louise Goddard-Crawley wyjaśnia, że przyczyną są często irracjonalne lęki i retrospektywna zazdrość.
"Problem wynika przede wszystkim z irracjonalnej zazdrości i obsesji osób dotkniętych przez syndrom. Ma to swoje korzenie w zazdrości retrospektywnej, w której osoby dotknięte syndromem obsesyjnie skupiają się na przeszłych związkach partnera, nawet jeśli nie ma racjonalnych podstaw dla zazdrości. Mają oni tendencję do angażowania się w skrajne i natrętne zachowania, w tym prześladowanie" - powiedziała psycholog Goddard-Crawley amerykańskiemu portalowi Newsweek.
Takie osoby często myślą, że były partner wciąż ma wpływ na ich obecny związek, nawet jeśli nie ma ku temu żadnych podstaw.
2. Skrajna zazdrość o partneta
Nazwa pochodzi od powieści "Rebecca" autorstwa Daphne du Maurier z 1938 roku. W książce główna bohaterka wychodzi za wdowca, po czym zaczyna być zafascynowana jego pierwszą żoną, Rebeką, i jej tajemniczą śmiercią.
To literackie odniesienie doskonale ilustruje intensywne emocje i obsesję, jakie mogą towarzyszyć osobom dotkniętym tym syndromem. Współcześnie syndrom Rebeki jest często przywoływany w kontekście skrajnej zazdrości i niezdrowych emocji związanych z byłymi partnerami ukochanej osoby.
Zobacz także: Jak zachowujemy się w związku? Test trwa kilka sekund
Osoby, które odczuwają silną zazdrość, mogą wykazywać się zachowaniami, takimi jak nieustanne porównywanie się z byłym partnerem, kontrolowanie obecnego partnera lub nawet stosowanie inwazyjnych działań, takich jak śledzenie.
Może też pojawić się paranoja lub nieufność wobec partnera wynikająca z przekonania, że były związek wciąż stanowi zagrożenie.
3. Jak sobie radzić?
Eksperci zalecają otwartą komunikację jako sposób na radzenie sobie z syndromem Rebeki. Psychologowie podkreślają, że stworzenie bezpiecznej przestrzeni do rozmów o emocjach i lękach pomaga zmniejszyć napięcia w związku.
Kluczowe jest także ustanowienie granic oraz budowanie wzajemnego zaufania - obie strony muszą pracować nad zaufaniem i dbać o relację, aby była zdrowa i trwała.
Syndrom Rebeki może być szczególnie destrukcyjny, jeśli nie zostanie podjęte działanie. Dzięki pracy nad otwartością i wzajemnym zaufaniem, para ma większe szanse na budowanie stabilnej i bezpiecznej relacji.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl