Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Zazdrość w związku

Avatar placeholder
23.11.2023 14:59
Zazdrość w związku
Zazdrość w związku (Shutterstock)

Zazdrość jest uczuciem, bez którego nie mogą się obejść związki damsko-męskie. Często mówi się, że „bez zazdrości nie ma miłości”, podkreślając w ten sposób, że nutka zazdrości o partnera wnosi w związek element emocji, napięcia i namiętności. Czy jednak zawsze tak jest? Czy zazdrość zawsze wnosi pozytywne emocje do związku? A może przeciwnie – może chorobliwa zazdrość w związku psuje relacje między partnerami i rodzi nieufność, niechęć i niesmak? Co to jest zespół Otella? Jak walczyć z niezdrowym brakiem zaufania do partnera?

spis treści

1. Przyczyny zazdrości

Zazdrość to uczucie niezadowolenia, które objawia się lękiemprzed utratą partnera. Często utożsamia się ją także z rzeczywistym lub wyobrażonym doświadczeniem „osoby trzeciej”. Przyczyny zazdrości wynikają z niewłaściwego zachowania partnera, który lekceważy drugą osobę, nie poświęca jej wystarczającej ilości czasu, jest chłodny, obojętny, nie wykazuje większego zainteresowania wzajemnymi relacjami itp. Takie przyczyny zazdrości można określić jako „zewnętrzne”. Istnieją jednak powody zazdrości, które tkwią w psychice danej osoby i można by je określić jako przyczyny „wewnętrzne”. Należą do nich:

  • niska samoocena;
  • uzależnienie własnej samooceny od opinii partnera;
  • przekonanie, że na miłość trzeba zasłużyć – zazdrośćw tym przypadku jest spowodowana negatywnym doświadczeniem z dzieciństwa;
  • negatywne wzorce, wynikające z faktu, że poprzednie związki były nieudane;
  • zespół Otella – choroba pojawiająca się u osób przewlekle pijących alkohol, która objawia się stosowaniem przemocy fizycznej i psychicznej w celu zmuszenia partnera do przyznania się do zdrady. Ta chorobliwa zazdrość w związku jest zazwyczaj efektem choroby psychicznej i nie wynika z rzeczywistych powodów.

Zazdrość może zniszczyć każde, nawet najwspanialsze uczucie. Wielu psychologów twierdzi, że zazdrość w małżeństwie wpływa negatywnie nie tylko na partnerów, ale także na dzieci. Dlatego też, jeśli nie masz twardych i niepodważalnych dowodów na niewierność partnera, powinnaś starać się walczyć ze swoją zazdrością. Pamiętaj, że zaufanie w związku jest podstawą każdej relacji damsko-męskiej i bez niej nie można zbudować trwałej więzi.

2. Jak pozbyć się zazdrości?

Aby poradzić sobie z uczuciem chorobliwej zazdrości, należy samodzielnie przemyśleć pewne zachowania i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • jakie są przyczyny twojej zazdrości, czy są to racjonalne powody, czy efekt pewnych wyimaginowanych zjawisk?;
  • jaka jest twoja samoocena, czy uzależniasz ją od opinii partnera?;
  • czy warto skupiać całą swoją uwagę na partnerze, może warto przelać część swojej energii na realizowanie własnych pasji?;
  • jakie są twoje uczucia i potrzeby, a jak sprawa ta wygląda w przypadku twojego partnera?

Bardzo często związki damsko-męskie rozpadają się z powodu chorobliwej zazdrości o partnera (zazdrosny mężczyzna lub zazdrosna kobieta). Dlatego też, zanim zaczniesz obrzucać partnera bezpodstawnymi zarzutami i niemiłymi aluzjami, zastanów się, ile pozytywnych rzeczy wyniknie z tego dla waszego związku. Czy poprawi wasze wzajemne relacje, czy zupełnie je zniszczy?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze