Szybkie czytanie
Szybkie czytanie jest cenną umiejętnością. Codziennie jesteśmy zasypywani ogromną ilością informacji, poczynając od gazet, przez wiadomości e-mail, listy i czasopisma. Biorąc pod uwagę czas, jaki czytanie zajmuje w naszym codziennym życiu, powinniśmy ulepszać jakość i tempo czytania. Coraz bardziej popularne treningi szybkiego uczenia się i zapamiętywania mają w swojej ofercie edukacyjnej również kursy szybkiego czytania. Jak usprawnić szybkość czytania? Jakie metody szybkiego czytania daje się wyróżnić? Co utrudnia ludziom szybkie czytanie? Czy umiejętność czytania to tylko zdolność odkodowywania znaków graficznych i liter alfabetu?
1. Techniki szybkiego czytania
Na czym polega nauka szybkiego czytania? Krótko mówiąc, szybkie czytanie to umiejętność coraz szybszego i bardziej wydajnego odkodowywania znaczeń, która jednocześnie nadal pozwala zrozumieć treść tego, co czytasz, w sposób wystarczająco szczegółowy. Jak szybko czytać? Pierwszym krokiem do szybkiego czytania jest oduczenie się złych nawyków. Oto kilka z nich:
- słowo po słowie – w ten sposób dzieci uczą się czytać; koncentrują się na oddzielnych słowach, lecz gdy zabraknie im jakiegoś wyrazu, nie wiedzą, co wcześniej przeczytały. Ludzie, którzy czytają każde słowo jako odrębną jednostkę, rozumieją mniej od tych, którzy czytają szybciej całe wyrażenia. Szybkie czytanie polega na czytaniu bloków słów w jednym czasie i zrozumieniu znaczenia całej grupy wyrazów. Podobnie jak wyświetlanie obrazu cyfrowego. Są tam miliony pikseli, które mają sens, tylko gdy są poukładane w całość i w ten sam sposób postrzegane. Osobno byłyby tylko malutkimi, kolorowymi kwadracikami. Nasz mózg może pojąć tekst lepiej, gdy jego czytanie odbywa się w grupie słów w jednym czasie. Ćwiczenia na szybkie czytanie powodują regularne zwiększanie liczby słów przeczytanych w jednym czasie;
- wokalizacja słów – jest to zwyczaj wymawiania każdego słowa w głowie w sposób, w jaki powinno być przeczytane. Większość ludzi w pewnym stopniu popełnia ten błąd. W ten sposób można „usłyszeć” słowa w swoim umyśle. To zajmuje dużo więcej czasu niż jest konieczne, ponieważ można zrozumieć słowa w czasie o wiele krótszym od czasu, który jest potrzeby do ich wypowiedzenia. Aby wyłączyć głos w swojej głowie, trzeba uświadomić sobie najpierw, że popełniasz ten błąd. Następnie, kiedy siadasz do czytania, powiedz sobie, że nie zrobisz tego ponownie. Musisz ćwiczyć i ćwiczyć, aż ten zwyczaj zostanie usunięty. Czytanie bloków słów pomaga, ponieważ trudno jest „powiedzieć” cały blok słów. Jeżeli się nie uda, nauka szybkiego czytania nie będzie efektywna, a tempo czytania zostanie ograniczone do czytania w tym samym tempie jak mowa, czyli około 250-350 słów na minutę. W przeciwnym razie można zwiększyć ten odsetek do liczby między 400 a 500 słów;
- regresja – jest to niepotrzebne odczytanie materiału. Czasami ludzie wpadają w nawyk ponownego czytania słów lub kilku zdań, żeby upewnić się, iż rozumieją, co przeczytali wcześniej. Kiedy powracasz do przeczytanego wcześniej tekstu, tracisz wątek i maleje zrozumienie całego tekstu. Będąc świadomym regresji, nie pozwól sobie na nowo odczytywać materiał. Żeby oczy nie przechodziły z powrotem do poprzedniego zdania, można uruchomić wskaźnik wzdłuż linii, którą czytasz. Może być to palec lub długopis czy ołówek. Szybkość, z jaką czytasz tą metodą, będzie w dużej mierze zależała od szybkości, z jaką będziesz przesuwać wskaźnik.
2. Co osłabia umiejętność czytania?
Słaba koncentracja – jeżeli próbujesz czytać, gdy telewizor jest włączony, gdy istnieje wiele aktywności wokół ciebie, to trudno jest się skoncentrować nad jednym słowem, nie mówiąc już o całym zdaniu. Płynne czytanie musi się odbywać w środowisku, w którym ingerencja z zewnątrz jest ograniczona do minimum. Staraj się wyeliminować wielozadaniowość w czasie czytania. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w przypadku korzystania z techniki szybkiego czytania przez porcjowanie bloków słów i zaprzestanie wokalizacji, może minąć jakiś czas, zanim dotrze do ciebie, że nie zrozumiałeś czegoś prawidłowo. Dobrze jest mieć czysty umysł. Burzliwą dyskusję trzeba było przeprowadzić wcześniej i nie zastanawiać się, co zrobić na obiad, bo będzie to ograniczać twoją zdolność do przetwarzania informacji.
3. Jak szybko czytać ze zrozumieniem?
Wiedząc już, jak szybko czytać, musisz ćwiczyć, aby być w tym dobrym. Oto ćwiczenia na szybkie czytanie, które pomogą ci przełamać złe nawyki i opanować umiejętność szybkiego czytania:
- Praktyka, praktyka, praktyka – musisz używać swoich umiejętności w sposób regularny.
- Wybierz łatwy materiał – kiedy zaczynasz uczyć się techniki szybkiego czytania, nie powinieneś stosować trudnych tekstów.
- Szybkość odczytu dostosuj do tekstu – nie wszystko, co czytasz, nadaje się do szybkiego czytania. Dokumenty prawne czy sprawozdania roczne nie nadają się do tego. Jeśli chcesz zrozumieć tekst całkowicie, wybierz odpowiednią strategię czytania przed rozpoczęciem pracy.
- Czytaj za pomocą wskaźnika lub innego urządzenia, aby zmusić swój wzrok i umysł do dotrzymania sobie kroku.
Kursy szybkiego czytania to nie magia, lecz umiejętność, której można się nauczyć, a to najczęściej wiąże się z łamaniem złych nawyków czytania, które zostały ukształtowane od czasów szkoły. Istnieje wiele technik do wykorzystania, a ich doskonalenie przez zastosowanie ćwiczeń na szybkie czytanie daje oszołamiające efekty. Niezależnie od stosowanej techniki, należy zawsze mieć na uwadze cel, dla którego czytamy dany tekst. Techniki te stosowane prawidłowo i rzetelnie praktykowane powodują, że nauka szybkiego czytania staje się prostsza i przyjemniejsza. Strategie speed reading znacznie poprawiają ogólną skuteczność czytania, gdyż oszczędzają cenny czas i pozwalają na bardziej efektywną pracę w innych dziedzinach.