Trwa ładowanie...

Ginekolożka zajęła stanowisko. Wskazuje na owłosienie intymne

Avatar placeholder
17.09.2024 16:35
Wizyta u ginekologa
Wizyta u ginekologa (Getty Images)

Golić czy nie golić miejsc intymnych przed wizytą u ginekologa? Lekarka rozwiewa wątpliwości i tłumaczy, jak się przygotować do badania. Jej rady rozwieją wątpliwości wielu kobiet, szczególnie jeśli przed wizytą u ginekologa - powstrzymuje je wstyd.

spis treści

1. Depilacja przed wizytą u ginekologa

Z wielu badań wynika, że kobiety, które stronią od wizyt u ginekologa, jako jeden z głównych powodów wskazują - wstyd. Wiele z nich , jak się do niej przygotować. Jedną z kontrowersyjnych kwestii jest depilacji okolic intymnych. Wiele kobiet wstydzi się nadmiernego owłosienia, dlatego przed wizytą u specjalisty stara się go pozbyć. Czy słusznie?

Depilacja okolic intymnych ma wiele minusów
Depilacja okolic intymnych ma wiele minusów (Getty Images)

Ginekolożka dr Mare Mbaye wyjaśnia, że depilacja okolic intymnych nie jest konieczna, a ginekolodzy nie zwracają na nią uwagi. Dodatkowo - nie przeszkadza ona w badaniu pacjentki.

2. Komfort pacjentki

Zobacz film: ""Wasze zdrowie" - odc. 4. Zdrowie intymne oczami Polaków i Polek"

Jeśli jednak nie jesteś fanką fryzur intymnych i regularnie korzystasz z depilacji, to również nie masz się czego obawiać. Dla specjalisty najważniejsze jest to, żebyś podczas badania czuła się komfortowo.

Przede wszystkim takie owłosienie chroni przed bakteriami, wirusami i grzybami, a tym samym przed infekcjami intymnymi, które mogą być bardzo dotkliwe i – co więcej – nawracać.

Ponadto to naturalna ochrona przed podrażnieniami, które może np. spowodować zbyt ciasne ubranie, ale też sama depilacja.

Inną ważną funkcją owłosienia w okolicach intymnych jest regulowanie temperatury ciała, by nie doprowadzić do przegrzania.

3. Jak się przygotować do wizyty u ginekologa?

Depilacja intymna to jednak niejedyna kwestia, które może wzbudzać wątpliwości w kontekście wizyty u ginekologa.

Dr Mbaye wskazuje też na kilka innych zasad, które pomogą się przygotować do takiej konsultacji. W rozmowie z "Health News" tłumaczy, że 48 godzin przed badaniem to kluczowy czas.

Zaleca się też, by w tym czasie zrezygnować z aktywności seksualnej. Nie należy też używać żadnych produktów silnie myjących. Dla własnego komfortu warto jednak wziąć prysznic.

Dr Mbaye wyjaśnia też, jak rozmawiać z ginekologiem podczas wizyty. Nie należy się wstydzić i pytać, jeśli pojawią się jakieś wątpliwości lub niezrozumiałe kwestie, które powinien wyjaśnić lekarz.

Przed konsultacją warto też wcześniej zastanowić się nad pytaniami, które prawdopodobnie zada lekarz. Chodzi m.in. o styl życia, przebyte choroby, wywiad rodzinny, aktywność seksualną.

4. Spódniczka w gabinecie

Warto pamiętać, że w gabinecie nigdy nie jesteśmy zupełnie nagie. W gabinetach dostępne są specjalne jednorazowe spódniczki, które znacząco poprawiają komfort podczas wizyty.

W większości gabinetów w Polsce dostępne są również łazienki, z których warto skorzystać w pierwszych minutach wizyty. Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze