Trwa ładowanie...

Wiele kobiet się go wstydzi. Ginekolożka uspokaja

Avatar placeholder
26.06.2024 17:50
Ginekolog wyjaśnia, jak przygotować się do wizyty. Wskazuje na owłosienie intymne
Ginekolog wyjaśnia, jak przygotować się do wizyty. Wskazuje na owłosienie intymne (Getty Images)

Czy depilacja intymna jest konieczna przed wizytą u ginekologa? Lekarka rozwiewa wątpliwości i tłumaczy, jak się przygotować do badania. Okazuje się, że wystarczy skorzystać z kilku prostych zasad.

spis treści

1. Depilacja przed wizytą u ginekologa

Wiele kobiet nie tylko obawia się wizyty u ginekologa, ale też nie do końca wie, jak się do niej przygotować. Jedną z kontrowersyjnych kwestii jest depilacji okolic intymnych. Wiele kobiet wstydzi się nadmiernego owłosienia, dlatego przed wizytą u specjalisty stara się go pozbyć. Czy słusznie?

Ginekolożka dr Mare Mbaye wyjaśnia, że depilacja okolic intymnych nie jest wymogiem i zależy jedynie od komfortu pacjentki.

Choć wiele kobiet regularnie korzysta z depilacji, ginekolodzy tłumaczą, że zrezygnowanie z niej może przynieść wiele zdrowotnych korzyści.

Depilacja okolic intymnych ma wiele minusów
Depilacja okolic intymnych ma wiele minusów (Getty Images)

Przede wszystkim takie owłosienie chroni przed bakteriami, wirusami i grzybami, a tym samym przed infekcjami intymnymi, które mogą być bardzo dotkliwe i co więcej nawracać.

Ponadto to naturalna ochrona przed podrażnieniami, które może np. spowodować zbyt ciasne ubranie, ale też sama depilacja.

Inną ważną funkcją owłosienia w okolicach intymnych jest regulowanie temperatury ciała, by nie doprowadzić do przegrzania.

2. Jak się przygotować do wizyty u ginekologa?

Depilacja intymna to jednak niejedyna kwestia, które może wzbudzać wątpliwości w kontekście wizyty u ginekologa.

Dr Mbaye wskazuje też na kilka innych zasad, które pomogą się przygotować do takiej konsultacji. W rozmowie z "Health News" tłumaczy, że 48 godzin przed badaniem to kluczowy czas.

Zaleca się też, by w tym czasie zrezygnować z aktywności seksualnej. Nie należy też używać żadnych produktów silnie myjących ani tamponów. Dla własnego komfortu warto jednak wziąć prysznic.

Dr Mbaye wyjaśnia też, jak rozmawiać z ginekologiem podczas wizyty. Nie należy się wstydzić i pytać, jeśli pojawią się jakieś wątliwości lub niezrozumiałe kwestie, które powinien wyjaśnić lekarz.

Przed konsultacją warto też wcześniej zastanowić się nad pytaniami, które prawdopodobnie zada lekarz. Chodzi m.in. o styl życia, przebyte choroby, wywiad rodzinny, aktywność seksualną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze