Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Suligowska

23 sposoby na to, jak być szczęśliwym

23 sposoby na to, jak być szczęśliwym
23 sposoby na to, jak być szczęśliwym (Ilustracja / Shutterstock)

Każdy człowiek ma tendencję do wyolbrzymiania swoich niepowodzeń i porażek, do skupiania się na własnych niedostatkach. „Nie mam wystarczająco dużo pieniędzy, nie lubię swojej pracy, nie układa mi się w związku, wszystkim wokół powodzi się lepiej”. Dlaczego nie potrafimy cieszyć się tym, co mamy i żyć szczęśliwie, pełnią życia? Jak sprawić, by chłonąć każdą chwilę i być szczęśliwym?

spis treści

1. Żyj tu i teraz

Wczoraj minęło, jutro dopiero nadejdzie, życie jest dziś! Staraj się chłonąć chwilę, cieszyć teraźniejszością. To ją możesz kreować, na nią wpływać. Nie odkładaj życia na później i nie żyj przeszłością.

Poznaj sekret szczęśliwego związku
Poznaj sekret szczęśliwego związku [10 zdjęć]

Musisz zdawać sobie sprawę, że zauroczenie, którego doświadcza się na początku nowego związku nie będzie

zobacz galerię

2. Myśl pozytywnie

Sekret szczęścia polega na przyciąganiu dobrych rzeczy. Jeżeli będziesz skupiał się na niedostatkach, wówczas nie dostrzeżesz dobra, które cię spotyka.

3. Polub siebie

Nie myśl o sobie źle, nie doszukuj się wad, ale pielęgnuj zalety. Każdego dnia rano witaj się ze sobą w lustrze. Uśmiechnij się, pomyśl o tym, jakim jesteś człowiekiem, jakie masz możliwości. Tak naprawdę tylko od ciebie zależy, kim jesteś.

4. Polub innych

Człowiek samotny nie może być szczęśliwy. Istotne jest to, jakimi ludźmi się otaczamy. Czy nie jesteśmy uwikłani w jakąś toksyczną relację, czy nie kłócimy się z innymi, czy potrafimy wybaczać. Otoczenie wpływa na nasze samopoczucie. Nie każda znajomość dobrze na nas działa, ale te najbardziej wartościowe, powinniśmy pielęgnować.

5. Ciesz się z małych rzeczy

W pędzie codzienności nie dostrzegamy drobiazgów, które mogłyby poprawić nam nastrój. Uśmiech, dobre słowo, ciepły gest. Nie potrzeba spektakularnych wydarzeń, aby przeżywać pozytywne emocje. Wystarczy doceniać drobne rzeczy, a przekonasz się, jak łatwo jest wywołać w sobie radość.

6. Znajdź swoje dobre strony i rozwijaj je

Zastanów się nad tym, co jest twoim atutem, pomyśl, w czym tkwi twoja siła. Jeżeli będziesz świadomy siebie, łatwiej będzie ci się doskonalić. Zrób bilans swoich mocnych oraz słabych stron i skup się na rozwijaniu zalet, a eliminuj wady. Pamiętaj o tym, jaki masz w sobie potencjał i rozwijaj talenty.

7. Nie porównuj się do innych

Porównywanie siebie do innych może wzbudzić w nas pychę bądź wpędzić nas w kompleksy. Zawsze przecież w naszym otoczeniu znajdzie się ktoś brzydszy, grubszy, biedniejszy, albo wręcz przeciwnie – ktoś, kto osiągnął więcej niż my, kto wydaje się być od nas mądrzejszy, bardziej pracowity. Unikaj porównywania się z innymi, traktuj siebie jako jednostkę autonomiczną, nie myśl o tym, co mają, a czego brakuje twoim bliskim, ale skup się na sobie.

8. Odżywiaj się zdrowo

Zbilansowana dieta pomaga nie tylko utrzymać smukłą sylwetkę, ale także poprawia nastrój. Ważnym źródłem energii dla naszego organizmu są minerały:

  • Żelazo – dostarcza tlenu potrzebnego do pracy komórek nerwowych. Znajdziemy go np. w czerwonym mięsie, rybach, gorzkiej czekoladzie, szpinaku i pestkach dyni.
  • Wapń – jest substancją, która przewodzi bodźce nerwowe. Duże ilości tego minerału pojawiają się w produktach mlecznych, rybach i orzechach.
  • Magnez – istotny dla zachowania prawidłowych połączeń dla peptydów euforycznych, popularnie nazywanych hormonami szczęścia. Produkty bogate w magnez to np.: szpinak, botwina, orzechy, czekolada, ryby, soja, awokado i banany.
  • Potas – niezbędny w procesie przewodzenia. Najwięcej tego pierwiastka zawierają suszone figi, banany, awokado, ziemniaki, pomidory, seler, grejpfruty i kiwi.

Pamiętajmy jednak, że organizm potrzebuje minerałów w określonych ilościach. Najlepiej czerpać je z produktów spożywczych, czasem jednak warto wspomóc się suplementami diety – skondensowanymi w pigułce witaminami i minerałami.

9. Uprawiaj sport

Dobra kondycja wpływa na nasze samopoczucie. Staraj się każdego dnia znaleźć czas na ćwiczenia. Może to być poranna gimnastyka, bieganie, jazda na rowerze, gra w tenisa, taniec. Wybierz taką aktywność fizyczną, jaką lubisz najbardziej. Podczas uprawiania sportu w naszym organizmie wydzielają się endorfiny.

10. Kochaj

Miłość daje nam największą siłę i szczęście w życiu
Miłość daje nam największą siłę i szczęście w życiu

Szczęście ma największą wartość, gdy można je z kimś dzielić. Bądź otwarty na miłość, nie bój się kochać. Będąc z ukochaną osobą, stajesz się najlepszą wersją siebie. Pielęgnuj swój związek, dbaj o wasze uczucie, spędzajcie razem czas i cieszcie się sobą. Szczęście dawane drugiej osobie wraca do nas z podwójną siłą.

11. Medytuj

Proste ćwiczenia oddechowe dotleniają mózg, co zwiększa naszą koncentrację. Poświęć przynajmniej 20 minut dziennie na kontemplację. Na początek usiądź wygodnie i skup się na swoim oddechu. Oddychaj przez nos i skupiaj się na przepływającym przezeń powietrzu. Związek między oddechem a psychiką jest dość istotny. Pod wpływem emocji, które przeżywamy, zmienia się rytm oddychania. Skup się na chwili. Staraj się wyciszyć, zebrać myśli. To twój czas.

12. Wytycz sobie cel

Ważne w życiu jest to, aby wiedzieć, do czego się dąży. Jeżeli podejmiemy jakieś wyzwanie i je osiągniemy, wówczas stajemy się szczęśliwsi. Im bardziej angażujemy się w nasze plany i je realizujemy, tym czujemy się lepiej, bo udowadniamy sami sobie, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych.

13. Wysypiaj się

Sen regeneruje nasz organizm, pozwala na odpoczynek i umożliwia konsolidację wspomnień. Najefektywniejszy jest sen w nocy, dzięki niemu poprawnie funkcjonujemy w ciągu dnia. Wynika to z naszego zegara biologicznego – ok. 21:00 nasz organizm zaczyna wydzielać melatoninę, hormon wywołujący uczucie senności. To właśnie wtedy powinniśmy udać się na spoczynek, który pozwala na regenerację psychiczną.

14. Znajdź pracę, która będzie twoją pasją

Teoretycznie w pracy spędzamy 1/3 dnia. Jeżeli będziemy trudnić się czymś tylko dla pieniędzy, wówczas nie będziemy mieć satysfakcji ze swojej pracy i będziemy czuć się wypaleni. Zastanów się, co chciałbyś robić w życiu, jakie zajęcie da ci radość, będzie cię rozwijać i sprawi, że będziesz chciał się w nim udoskonalać.

15. Podróżuj

Poznawanie nowych kultur i ciekawych społeczeństw rozwija nas i zapobiega rutynie. Odwiedzaj nieznane ci dotąd miejsca, zwiedzaj odległe zakątki, staraj się jak najbardziej poznawać otaczający cię świat.

16. Śmiej się!

Śmiech to zdrowie, kiedy śmiejemy się, nasz mózg wydziela endorfiny, które zmniejszają zarówno cierpienie psychiczne, jak i ból fizyczny. Śmiech zwiększa poczucie zadowolenia, dotlenia mózg, rozładowuje stres, pomaga odreagować napięcia i lęki. Warto się śmiać również z innego powodu – kiedy jesteśmy weseli, otoczenie odbiera nas jako osoby pozytywne i lepiej układają nam się relacje z innymi.

17. Sprawiaj sobie małe przyjemności

Posłuchaj ulubionej piosenki, wyjdź na spacer, spotkaj się z przyjacielem, kup sobie coś ładnego, czytaj. Każdego dnia znajdź chwilę na robienie czynności, która sprawia ci radość. Nawet małe, z pozoru banalne zajęcia, rozładowują napięcie i poprawiają nasz humor.

18. Delektuj się ciszą

Jesteśmy przytłoczeni dźwiękami, w szumie informacyjnym nie zwracamy uwagi na to, co istotne. Chwila ciszy w ciągu dnia uspokoi nasze zmysły. Wyłącz telefon i media, usiądź wygodnie i pobądź chwilę sam ze sobą.

19. Podejmuj wyzwania

Nie bój się próbować nowych rzeczy. Mierz wysoko i ambitnie. Każdy sprawdzian siebie wzmaga w nas podekscytowanie i gotowość do działania.

20. Rozwijaj się duchowo

Staraj się poznać siebie. Zdobywaj nowe doświadczenia i pokonuj swoje ograniczenia. Znajdź czas na modlitwę, wyciszenie. Słuchaj swojego organizmu i żyj w zgodzie ze sobą.

21. Pozwalaj sobie na błędy

Nie przejmuj się, jeżeli od razu coś ci nie wychodzi. Każda porażka powinna być nauką na przyszłość. Nie na wszystko masz wpływ, jeżeli coś pójdzie nie po twojej myśli, postaraj się znaleźć rozwiązanie tego problemu.

22. Wybaczaj innym

Pielęgnowanie w sobie urazy i niewybaczanie innym krzywd, które nam wyrządzili, powoduje, że znajdujemy się w pułapce przeszłości. Nie możemy cieszyć się tym, co tu i teraz. Sztuka wybaczania nie jest prosta, ale pamiętaj, że robisz to nie tylko dla kogoś, ale przede wszystkim dla siebie.

23. Dziękuj

Bądź wdzięczny za to, co masz. Doceniaj swoje zdrowie, ciesz się ze swojej pracy, dziękuj przyjaciołom za to, że są obok. Dbaj o to, co dostałeś od losu i dziękuj za to każdego dnia.

Sekret szczęśliwego życia jest bardzo prosty. Wystarczy żyć w zgodzie ze sobą, cieszyć się małymi sprawami, doceniać to, co się ma. Nasze szczęście zależy tylko od nas, to przecież my kształtujemy swoją rzeczywistość. Nie wolno się poddawać, ale też nie powinno się ze sobą walczyć. Zastanów się, co jest dla ciebie ważne i dąż do tego, by to osiągnąć.

Zobacz także: 5 rzeczy, których najbardziej żałują umierający ludzie

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze