Depresja po rozwodzie
Czy depresja jest chorobą śmiertelną? to trudny temat do poruszenia. Rozwód to druzgocące wydarzenie, które burzy poczucie bezpieczeństwa i cały uprzedni wysiłek włożony w budowanie relacji z małżonkiem. Dlatego bywa powodem pojawienia się depresji. Osobom po rozwodzie nasuwają się liczne pytania. Jak przeżyć rozstanie z partnerem, który obiecał zostać z nami do końca życia? Jak sobie poradzić z głębokim rozczarowaniem? Co po rozwodzie? Czy to depresja, czy tylko chwilowe zaburzenia nastroju? Rozwód i co dalej?
1. Depresja po rozstaniu z partnerem
- Objawy depresji to stałe zmęczenie psychiczne i fizyczne, utrata apetytu, uczucie pustki, problemy ze snem (nadmierna senność lub problemy z zasypianiem), kłopoty z koncentracją i pamięcią, dręczące wyrzuty sumienia i lęk. Jeśli większość symptomów pojawia się u ciebie od dłuższego czasu, może to rzeczywiście być depresja. Nigdy nie ignoruj objawów świadczących o chorobie, poszukaj pomocy u specjalisty.
- Nie duś w sobie negatywnych emocji. To normalne, że czujesz się smutny, rozczarowany, samotny. Jeśli zaczniesz wyrażać swoje emocje, oczyścisz się i poczujesz ulgę. Rób to, na co masz ochotę – płacz, krzycz, mów o tym, złość się. Zachowanie kamiennej twarzy, mimo wielkiego bólu wewnętrznego, niekorzystnie odbije się na zdrowiu psychicznym.
- Pamiętaj, że proszenie o wsparcie nie oznacza, że jesteś słabą osobą, nieradzącą sobie z problemami. Nie unikaj ludzi, mimo iż czasami masz ochotę po prostu od nich uciec jak najdalej. Jeśli nie masz bliskich przyjaciół, z którymi można porozmawiać o problemach pojawiających się po rozwodzie, udaj się po pomoc do psychologa. Profesjonalna pomoc specjalisty to najlepszy sposób na złagodzenie silnych emocji. Jeśli wiesz, że to depresja, udaj się do psychiatry, który może przepisać leki pomocne przy leczeniu.
- Rozważ dołączenie do grupy wsparcia. To wspaniałe uczucie poznać osoby, które mają podobne problemy. Poza tym, przy nich łatwiej będzie ci się otworzyć i opowiadać o swoich uczuciach. Poszukaj takiej grupy w Internecie.
2. Wyjście z depresji po rozwodzie
Pamiętaj, że dojście do siebie wymaga wiele czasu. Przystosowywanie się do tego, jak wygląda życie po rozwodzie, nie jest łatwe. Najprawdopodobniej czujesz się osobą samotną, zastanawiasz się, czy tak już zostanie, czy będziesz kiedykolwiek gotowy na nowy związek.
Poza tym, zmianom uległy kwestie finansowe, inaczej wygląda opieka nad dziećmi, wasz wspólny majątek został podzielony. Każdy przystosowuje się do nowej sytuacji w swoim tempie. Zatem nie obwiniaj się, że u ciebie wyleczenie wszystkich ran długo trwa.
W wyjątkowo ciężkich chwilach dzwoń do psychologa, przyjaciół, rodziny. Możesz także skorzystać z telefonu zaufania albo pisać pamiętnik, przelewając swoją frustracjępo rozwodzie na papier. Nie wstydź się szukać pomocy. To, że szukasz pomocnej dłoni, świadczy o twojej sile. Życie po rozwodzie jest trudne do odbudowania. Zmiany związane z rozwodem dotyczą prawie każdej sfery życia. Dlatego jest to takie trudne do przejścia i może prowadzić do takich stanów, jak depresja.