Dorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców
Rozwód niesie ze sobą cierpienie, które często odbija się na dzieciach. Nie zawsze kończy się w okresie dzieciństwa. W przypadku niektórych osób ma wpływ na całe życie. Syndrom DDRR (dorosłych dzieci rozwiedzionych rodziców) może zaburzać kontakty z innymi ludźmi. Pojawiają się problemy w nawiązywaniu głębszych relacji z otoczeniem, zwłaszcza z przeciwną płcią, a nawet niechęć do zakładania rodziny. Jakie problemy emocjonalne niesie ze sobą syndrom DDRR? Jak kryzys w małżeństwie rodziców może wpłynąć na psychikę dzieci?
1. DDRR a nawiązywanie głębszych relacji
Chodzi bowiem o prawidłowy Dorosłe dzieci rozwodników doświadczają bezradności, która wynika z ich niskiej samooceny. Często czują się samotne i opuszczone. Jednocześnie boją się być od kogoś zależnymi. W swoim życiu starają się być bardziej akceptowane przez ważne dla nich osoby, niż dążyć do realizacji własnych potrzeb. Niezaspokajanie swoich potrzeb negatywnie wpływa na ich życie – gromadzą w sobie złość i nie potrafią jej rozładować. Problemy emocjonalne sprawiają, że dorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców mają trudności z nawiązaniem głębszych relacji, a nawet kiedy już uda się im jakąś stworzyć, skumulowana frustracja burzy fundamenty zadzierzgniętej więzi.
2. DDRR a relacje z płcią przeciwną
Syndrom dorosłych dzieci rozwiedzionych rodziców utrudnia stworzenie trwałych związków partnerskich w dorosłości. Osoby, które przeżyły rozwód rodziców, boją się odrzucenia. Cierpią na brak dobrych rodzinnych wzorców, dlatego nie potrafią się w pełni zaangażować w związek. Poza tym nie wierzą w trwałość tworzonych przez siebie relacji. Ponadto DDRR, wchodząc w poważniejsze związki z osobami przeciwnej płci, przyjmują postawę bezkonfliktową. Niestety, takie zachowanie nie przynosi pożądanego rezultatu, wręcz przeciwnie – doprowadza do rozpadu związku. Osoby z syndromem DDRR zgadzają się na wszystko, czego chce druga osoba, i często postępują wbrew sobie. To doprowadza do frustracji i agresji. Chcąc uniknąć błędów, które popełnili ich rodzice w małżeństwie, tak naprawdę powielają ich zachowania albo stosują patologiczne schematy działania.
3. DDRR a decyzje o małżeństwie
Dorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców boją się podjąć decyzję o wejściu w związek małżeński. Ciągle towarzyszy im obawa, że popełnią błąd rodziców. Uważają, że doprowadzą do sytuacji rozpadu małżeństwa i sprawią cierpienie swoim dzieciom. Kiedy DDRR zdecydują się na założenie rodziny, często odczuwają zagubienie w roli małżonka i rodzica. Kolejny raz doświadczają tego, że w ich życiu zabrakło przykładu z domu. Syndrom dorosłych dzieci rozwiedzionych rodziców może wpływać na rozwój gamofobii – swoistego lęku przed zawarciem związku małżeńskiego. Więcej o wpływie rozwodu na psychikę dzieci można przeczytać w niektórych publikacjach, np. „Rozwód. Jak go przeżyć?” Jakuba Jabłońskiego, „Dorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców. Jak uwolnić się od bolesnej przeszłości?” Jima Conwaya oraz „Druga szansa. Kobiety, mężczyźni i dzieci dziesięć lat po rozwodzie” autorstwa Judith Wallerstein i Sandry Blakeslee.