Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?
Wszystkie kobiety lękają się rozmowy z pracodawcą o ciąży. Powinna ją ułatwić próba postawienia się w sytuacji szefa. Każdy przełożony chciałby jak najwcześniej dowiedzieć się o ciąży swojej pracownicy, aby mieć czas na znalezienie zastępstwa lub przeorganizowanie pracy i podzielenie jej obowiązków. Na pewno nie chciałby być ostatnią osobą, która dowiaduje się o tej sytuacji z plotek na korytarzu. Kiedy i jak porozmawiać z szefem o ciąży?
1. Kiedy powiedzieć szefowi o ciąży?
Przepisy prawne nie określają, w którym miesiącu kobieta w ciąży powinna poinformować o swoim stanie przełożonego. Oczywiście powinna to zrobić, gdy tylko dostanie zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę. Z decyzją o rozmowie nie można czekać, gdy przyszła mamapracuje w warunkach mogących zaszkodzić jej i dziecku, np. w pracowni radiologicznej, wśród chemikaliów czy na nocną zmianę. W tych przypadkach kobieta ma prawo oczekiwać od pracodawcy przeniesienia na bezpieczniejsze stanowisko lub odejść na zwolnienie.
Rozmowa o ciąży musi odbyć się jak najszybciej, jeśli dolegliwości ciążowe, jak wymiotowanie, zawroty głowy czy senność, pojawiają się w miejscu pracy. Najdłużej z rozmową można zwlekać do końca czwartego miesiąca, ponieważ wtedy zaczyna rosnąć brzuszek i mija najgroźniejsze niebezpieczeństwo poronienia. Nie ma jednak co zwlekać z rozmową z przełożonym. Lepiej przeprowadzić konstruktywny dialog, niż kamuflować bycie w ciąży i odkładać rozmowę do ostatniej chwili. Zresztą, ktoś z bardziej życzliwych może donieść szefowi o ciąży pracownicy, a wtedy jeszcze trudniej będzie się wytłumaczyć.
2. Jak powiedzieć szefowi o ciąży?
- Trzeba wybrać właściwy moment. Szef powinien mieć dobry nastrój, a atmosfera w pracy powinna być spokojna.
- Warto przygotować się wcześniej do rozmowy. Kobieta powinna być spokojna, rzeczowa i konkretna. Koniecznie trzeba powiedzieć, od kiedy się jest w ciąży i jaki jest przewidywalny termin porodu. Szef musi wiedzieć o aktualnym stanie zdrowia i możliwości pracowania jak do tej pory (należy mieć ze sobą odpowiednie zaświadczenie lekarskie). Powinno się udzielić informacji o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim i planowaniu urlopu wychowawczego.
- Kobieta nie powinna przepraszać za to, że zaszła w ciążę ani czuć się winna z tego powodu. Nie może przejmować się złą reakcją szefa i pomijać milczeniem wszelkie jego uwagi na ten temat.
- Warto przedyskutować z przełożonym ewentualne zastępstwo, zaoferować jakieś rozwiązanie tej sytuacji, np. wskazanie konkretnej osoby. To zrobi dobre wrażenie.
Kobieta w ciąży pracująca na umowę o pracę musi wiedzieć, że pracodawca nie może jej zwolnić. Powinna także dostawać wolne dni na wizyty lekarskie, które muszą się odbyć w godzinach pracy. Ciężarna może zostać zwolniona tylko dyscyplinarnie lub wtedy, gdy firma ogłasza upadłość. Warto, aby przyszła mama zapoznała się ze swoimi prawami. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy przez ciężarną, może ona spełniać się zawodowo.