Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Kobieta w ciąży w pracy

Avatar placeholder
04.07.2020 22:42
Kobieta w ciąży w pracy
Kobieta w ciąży w pracy (Shutterstock)

W dzisiejszych czasach ciąża nie jest już traktowana jak choroba, a ciężarna może prowadzić normalne życie, oczywiście z drobnymi zastrzeżeniami. Zajście w ciążę nie oznacza również, że kobieta powinna zrezygnować z pracy. Niezwykle ważne jest jednak, aby warunki pracy zostały dostosowane do jej stanu, a pracodawca uwzględnił jej potrzeby. Planowanie dziecka a praca powinna mieć możliwość wykonywania swoich obowiązków bez zagrożenia dla dziecka. O tym, jakie prawa przysługują młodej mamie w pracy, opowie poniższy artykuł.

spis treści

1. Ciąża a prawo pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy, przywileje wynikające z odmiennego stanu przysługują wyłącznie kobiecie, która jest zatrudniona na umowę o pracę. Niestety, nie dotyczą one kobiet pracujących na umowę o dzieło, umowę zlecenie lub prowadzących własną działalność gospodarczą. Przywileje kobiet w ciąży zyskuje się w momencie przedstawienia pracodawcy zaświadczenia wydanego przez ginekologalub lekarza pierwszego kontaktu, które potwierdza ciążę.

Ciąża nie może być powodem zwolnienia z pracy. Kobieta w ciąży może jednak zostać zwolniona w niektórych przypadkach. Takie przypadki, to:

  • ogłoszenie upadłości przez pracodawcę bądź likwidacja zakładu pracy;
  • zwolnienie dyscyplinarne – gdy przyczyną zwolnienia jest przewinienie ze strony kobiety;
  • praca na okres próbny poniżej miesiąca.

Zwolnienie zostanie cofnięte, jeśli:

  • okaże się, że kobieta była w ciąży w okresie wypowiedzenia;
  • kobieta złożyła wypowiedzenie, po czym dowiaduje się, że była w tym czasie w ciąży.

Umowa o pracę na czas określony zostanie przedłużona do czasu porodu, o ile zakończenie umowy przypada po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

2. Przywileje kobiet w pracy

Czas pracy kobiety w ciąży powinien być dostosowany do jej stanu. Ze względu na zdrowie dziecka i swoje własne, kobieta nie może pracować dłużej niż 8 godzin dziennie, a jeśli dotychczas pracowała na innych warunkach, musi to być zmienione. Pracodawca nie może również od niej oczekiwać pracy po godzinach ani pracy w nocy. Kobiety w ciąży nie można również wysyłać w delegacje ani zatrudniać jej w systemie przerywanego czasu pracy. Jeśli kobieta w ciąży zachoruje, ma prawo do zasiłku chorobowego, który stanowi 100% podstawy jej wynagrodzenia. Może również wykorzystać co najmniej dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego.

3. Wynagrodzenie kobiety w ciąży

Pracodawca nie ma prawa zmniejszyć kobiecie w ciąży jej dotychczasowego wynagrodzenia. Jeśli ze względu na zdrowie dziecka i matki musi ją przenieść na inne stanowisko, będzie ona dostawać wynagrodzenie odpowiednie dla tego stanowiska. Jeśli jest ono niższe od dotychczasowego, przysługuje jej dodatek wyrównawczy. Kobieta w ciąży w pracy ma prawo do takich warunków, które nie będą stanowiły zagrożenia dla jej zdrowia ani zdrowia jej dziecka. Oznacza to również, że nie może wykonywać pewnych zawodów lub zadań, nawet jeśli się na to zgadza, gdyż nie może na to zezwolić jej pracodawca. W takiej sytuacji powinna być przeniesiona na inne stanowisko.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze