Trwa ładowanie...

Kolejny skutek zakażenia wirusem. Chodzi o popęd seksualny kobiet

Avatar placeholder
30.07.2024 13:44
Kolejny skutek pandemii. Chodzi o popęd seksualny kobiet
Kolejny skutek pandemii. Chodzi o popęd seksualny kobiet (Getty Images)

Pandemia koronawirusa przyniosła szereg skutków od zdrowotnych, przez społeczne i ekonomiczne. Jedno z badań dowiodło, że jest coś jeszcze. Ten skutek badacze zauważyli w sypialni.

spis treści

1. Zakażenie wirusem wpływa na popęd?

W badaniu, które zostało opublikowane w "Journal of Sexual Medicine", naukowcy podzielili respondentki na trzy grupy: kobiety, które spełniały kryteria długotrwałego zakażenia COVID-19, tzw. long-COVID, te, które zakaziły się wirusem SARS-CoV-2 przynajmniej raz i te, które nigdy nie uzyskały pozytywnego wyniku testu. W ramach badania respondentki odpowiadały na pytania dotyczące napięcia seksualnego oraz samych stosunków, np. "Jak często w ciągu ostatniego miesiąca odczuwałaś pożądanie?".

Wyniki badania pokazały, że kobiety, które wciąż miały w swoim organizmie koronawirusa, osiągnęły o 8,5 proc. niższe wyniki w kwestii pożądania oraz o 3 proc. mniejszą satysfakcję seksualną w porównaniu z kobietami, które nigdy nie zachorowały. Respondentki, które przez dłuższy czas zmagały się z COVID-19, miały jeszcze gorsze wyniki, osiągając o 12 proc. mniejsze wyniki w kwestii pożądania.

Zobacz film: "10 nietypowych zabójców libido"
COVID-19 wpływa negatywnie na libido u kobiet
COVID-19 wpływa negatywnie na libido u kobiet (Getty Images)

Dodatkowo osoby, które doświadczyły długotrwałych objawów związanych z wirusem, zgłaszały mniejsze pobudzenie, brak orgazmu, a nawet ból podczas stosunku. Te objawy dotyczyły osób, które nawet po czterech tygodniach od wyleczenia infekcji wciąż doświadczały problemów z życiem erotycznym.

2. SARS-CoV-2 wpływa na samopoczucie

Naukowcy zwracają uwagę, że infekcja wirusowa może powodować utrudnienia w przepływie krwi do narządów płciowych, co z kolei skutkuje mniejszym pobudzeniem i satysfakcją seksualną. W ramach badania przeprowadzono ankietę, w której pytano respondentki o ich doświadczenia związane z życiem erotycznym. Wyniki były jednoznaczne i wskazywały na negatywny wpływ COVID-19 na życie seksualne kobiet.

Badanie to zostało przeprowadzone pod kierunkiem dr Amelii M. Stanton z Uniwersytetu Bostońskiego. W rozmowie z "The Sun" badaczka zaznaczyła, że wirus może mieć zarówno fizjologiczny, jak i psychologiczny wpływ na samopoczucie kobiet.

Warto wiedzieć, że na spadek libido może mieć wpływ szereg czynników, także stosowane leki, choroby przewlekłe i zaburzenia hormonalne, czy wreszcie stres i niepokój - w tym wypadku także związany z samą pandemią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze