Medytacja transcendentalna
Medytacja transcendentalna to tak naprawdę każda forma medytacji, która ma doprowadzić do rozumienia siebie jako nieodłącznej części świata. Medytowanie nie musi być formą samodoskonalenia uznawaną przez religie takie, jak buddyzm, hinduizm czy taoizm. Może być także sposobem na relaks i zmniejszenie napięcia psychicznego. Terminem medytacja transcendentalna określa się także jedną z technik medytacji, wprowadzoną przez Maharishi Mahesh Yogi.
1. Jak zacząć medytować?
Miejsce wybrane do medytacji powinno być ciche i odizolowane – jest to szczególnie potrzebne osobom rozpoczynającymmedytowanie. Przygotuj sobie miękką poduszkę do siedzenia lub wygodne krzesło. Aby medytować, nie trzeba przyjmować pozycji lotosu. Chodzi o to, aby medytującej osobie było po prostu wygodnie.
- Usiądź na poduszce, na krześle lub kanapie, wyprostuj się i zamknij oczy. Jeśli nie siedzisz na poduszce, całe twoje stopy powinny dotykać podłogi. Głowa powinna być lekko uniesiona. Ręce połóż na udach.
- Skoncentruj się na swoim oddechu. Staraj się o niczym nie myśleć. Może być to trudne, szczególnie na początku. Ale za każdym razem, kiedy poczujesz, że twój umysł zaczyna odpływać w stronę codziennych problemów, staraj się z powrotem skupić na samym oddechu.
- Zacznij od 5 minut dziennie (najlepiej nastawiać sobie stoper, aby nie zerkać na zegarek). Na dalszym etapie, 15-20 minut medytacji dziennie (lub dwa razy dziennie – rano i wieczorem) pomoże szybko uspokoić umysł i się zrelaksować.
2. Technika medytacji transcendentalnej
Medytacja transcendentalna to także nazwa specyficznej techniki wprowadzonej i propagowanej przez Maharishi Mahesh Yogi. W przypadku tej formy medytacji podstawą jest mantra, czyli zdanie powtarzane przez osobę medytującą w myślach. Mantr w tej technice jest kilka, dobierane są do osoby medytującej. Mantra transcendentalna może być nauczana przez certyfikowanych trenerów tego ruchu w formie 7-stopniowego kursu. Medytacja transcendentalna obejmuje także ćwiczenia oddechowe, wybrane pozycje jogi oraz medytowanie pod okiem instruktora.
3. Wpływ medytacji na zdrowie
Według wielu zwolenników, medytacja wpływa zarówno na ciało, jak i na umysł:
- uspokaja,
- dotlenia organizm,
- wspomaga koncentrację,
- obniża ciśnienie krwi,
- spowalnia metabolizm,
- obniża poziom lęku.
Dzięki tym działaniom, medytacja wpływa na komfort życia. Osoba zrelaksowana będzie szczęśliwsza, a skoncentrowana - będzie efektywniejsza w pracy.
Zobacz także:
4. Inne odmiany medytacji
Medytacja transcendentalna to forma medytacji polegająca na powtarzaniu mantr. Medytacja może mieć także inne formy, choć podobne działanie na organizm:
- medytacja w formie koncentracji na oddechu lub jakimś obiekcie,
- medytacja uważności,
- medytacja ruchowa,
- medytacja za pomocą wizualizacji,
- medytacja oparta na określonych pozycjach ciała,
- medytacja oczyszczająca umysł,
- hipnoza i autohipnoza.
Niezależnie od tego, czy wybierzemy medytację transcendentalną, czy dynamiczną, wszystkie te formy relaksacji lub przywracania równowagi są uznawane za bezpieczne. Nie ma zgody co do tego, czy rzeczywiście działają na organizm na tak wiele sposobów, jak twierdzą medytujące osoby i instruktorzy, ale na pewno w jakimś zakresie uspokajają i dotleniają organizm, co pozytywnie wpływa na ciało i umysł.