Metoda Colina Rose - technika szybkiego uczenia się języków obcych
Nauka języków obcych jest obecnie bardzo popularna. Szybka nauka języka angielskiego bez stresu? Według Colina Rose jest to możliwe. Jego metoda nauki – Accelerated Learning, czyli przyspieszone uczenie się, zakłada przyswajanie języka w sposób możliwie zbliżony do naturalnego. Nauka słówek jeszcze nigdy nie była tak prosta, jak twierdzą zwolennicy metody Colina Rose. Jakie są założenia tej metody i na czym polega jej rzekoma rewolucyjność? Czy jest to skuteczna metoda nauki języka angielskiego?
1. Szybka nauka Colina Rose
Kim jest twórca metody przyspieszonego uczenia się? Colin Rose to brytyjski psycholog i doradca rządu Wielkiej Brytanii. Swoją metodę nauki języka angielskiego oparł na wiedzy o mózgu i psychologii uczenia się.
Według Colina Rose, skuteczna nauka języków obcych ma miejsce wówczas, gdy zaangażowane są wszystkie zmysły ucznia. Nie każdy jest wzrokowcem i najlepiej zapamiętuje to, co widział. Niektórzy są słuchowcami lub kinestetykami (nauka najłatwiej przychodzi im w ruchu). Colin Rose wziął to pod uwagę. Jego metoda nauki wykorzystuje wszystkie zmysły oraz kanały percepcji.
Uczniowie uczą się w sposób możliwie zbliżony do nauki ojczystego języka lub przyswajania obcej mowy podczas zagranicznego pobytu. Warunki nauki są możliwie zbliżone do naturalnych.
2. Technika Colina Rose
Każdy, kto ma za sobą żmudną naukę słówek i gramatyki, wie, że na rezultaty trzeba zwykle trochę poczekać. Zwolennicy metody Colina Rose przekonują, że nie musi tak być. Czy rzeczywiście mają rację? Co z tego, co obiecują, ma szanse się spełnić?
- Bezprecedensowa skuteczność – zwolennicy metody Colina Rose chwalą się, że mniej niż 3% osób rezygnuje z kursu, jednak nie jest to równoznaczne ze skutecznością metody.
- Rekordowa szybkość – zamiast 3-5 lat, metoda przyspieszonego uczenia ma w pół roku pomóc nauczyć się swobodnej komunikacji w mowie i piśmie, jednak przy godzinie zajęć tygodniowo i dwóch godzinach pracy przy komputerze jest to po prostu niewykonalne.
- Taka sama skuteczność we wszystkich grupach wiekowych – proces uczenia się jest inny dla osób w różnym wieku, toteż stwierdzenie to mija się z prawdą.
- Bezstresowość – nie jest to szczególny wyróżnik tej metody, podczas dobrowolnych zajęć bardzo rzadko zdarza się, by uczniowie byli zestresowani, takie zajęcia z zasady mają być przyjemne i niestresujące.
Szybka nauka języka obcego to zwykle, niestety, mit. Aby nauka słówek, gramatyki i umiejętności posługiwania się językiem była owocna, potrzeba kilku lat. Nawet jeśli zajęcia odbywają się często, przyswojenie materiału jest czasochłonne.
Metoda Colina Rose obiecuje poniekąd pójście na skróty. Mimo iż jej założenia są słuszne, nie warto wierzyć we wszystkie składane obietnice. Przy niewielkiej liczbie zajęć nie uda się w krótkim czasie opanować umiejętności swobodnego komunikowania się na poziomie średnio zaawansowanym. Dlatego, mimo iż metoda Colina Rose być może jest dobrym sposobem na naukę słówek, gramatyki i kluczowych umiejętności, nie należy spodziewać się po niej cudów.