Mieszkanie z rodzicami po ślubie
Gdzie mieszkać po ślubie? Pytanie to zadaje sobie coraz więcej młodych małżeństw. Nie każde z nich ma szczęście mieszkać w swoim własnym mieszkaniu lub domu. Część młodych par decyduje się na wynajmowanie mieszkania, a część – wprowadza się do jednych lub drugich rodziców. Wspólne mieszkanie z rodzicami ma swoje dobre i złe strony. Zaletą takiego rozwiązania jest wygoda ze względów finansowych i praktycznych, wadą natomiast – brak uczenia się samodzielności. Jak dbać o dobre relacje z teściami, gdy mieszka się z nimi pod jednym dachem?
To ciekawi młodych małżonków
- Macierzyństwo to spełnienie kobiecości. Zadbana młoda mama to nie bajka. Sprawdź, jak wyglądać pięknie, mimo braku czasu
- Zastanawiasz się co jeszcze powinien jeść twój maluch? Światowa Organizacja Zdrowia podpowie, kiedy mleko mamy nie wystarczy - czy już znasz ten termin?
- Nie daj się dziecinnym fanaberiom i spraw, by jedzenie stało się przyjemnością. Woda i spokój - co jeszcze pomoże Ci okiełznać małego niejadka?
- Chcesz przygotować dziecku coś co lubi, ale martwisz się o jego zdrowie? (NIE)tłuste, ale pyszne frytki - jak je przygotować i podać? Zobacz sama
- Zastanawiasz się jak inne mamy godzą pracę zawodową i wychowywanie dzieci? Zastosuj rady aktorki Moniki Mrozowskiej, które pomogą pogodzić Ci macierzyństwo i pracę
1. Mieszkanie z rodzicami
Nowożeńcy powinni dokładnie przemyśleć decyzję wspólnego mieszkania z rodzicami lub teściami. Należy wziąć pod uwagę wady i zalety takiego rozwiązania oraz przemyśleć, ile czasu trzeba będzie tak mieszkać. Najważniejsze, to uświadomienie sobie, że problemy z rodzicami będą rzutowały na własne małżeństwo. Młodzi muszą zastanowić się, czy takie wspólne mieszkanie jest naprawdę konieczne. Jeśli oboje mają stałą pracę, może warto pomyśleć o wynajęciu mieszkania lub wzięciu kredytu na dom? Psychologowie radzą, aby mieszkanie u rodziców traktować jako ostateczną ewentualność. Na to rozwiązanie należy zdecydować się, gdy rodzice wymagają stałej opieki.
Rodzice, którzy proponują, aby młodzi po ślubie zamieszkali u nich, najczęściej kierują się dobrem dzieci, chcą okazać pomoc i wsparcie. Czasem jednak okazuje się, że nadopiekuńczy rodzice za bardzo ingerują w związek dzieci i zamiast pomagać, szkodzą. Dzieje się tak, gdy np. gospodarze domu narzucają nowożeńcom własne zwyczaje i oczekują podporządkowania się. Młodzi natomiast żyją w nieustannym poczuciu zobowiązania wobec rodziców i wdzięczności. Starają się nie sprawiać żadnych problemów i nie rozmawiają o tym, co ich irytuje albo co chcieliby robić po swojemu, aby nie urazić rodziców.
Poza tym, na wspólnym mieszkaniu z rodzicami traci życie erotyczne. Młodzi nie podejmują spontanicznego współżycia i uprawiają seks rzadziej niż inne młode pary, które mieszkają w swoim domu lub coś wynajmują. Nowożeńcy boją się, że zostaną usłyszani przez rodziców, co byłoby krępujące dla obu stron. Wadą wspólnego mieszkania jest wtrącanie się rodziców do życia dzieci. Zdarza się, że starsi nadal traktują młodą parę jak małe dzieci i robią im częste uwagi na temat gotowania, wyglądu pokoju, odwiedzin znajomych, wieczornych wyjść i późnych powrotów do domu.
2. Porady dla młodych małżeństw
Młode pary, które muszą mieszkać wspólnie z rodzicami, powinny zastosować się do kilku rad. Po pierwsze, trzeba dbać o własne życie i małżeństwo. Nie można się we wszystkim podporządkowywać rodzicom. Kłótnie i sprzeczki należy pozostawić między sobą i najlepiej nie wspominać o nich rodzicom, ponieważ to spowoduje wtrącanie się do życia nowożeńców. Konflikty młodego małżeństwa mogą zostać odczytane przez rodziców jako niedorosłe zachowanie.
Na początku mieszkania z rodzicami trzeba określić podział opłat, wspólne czy osobne gotowanie oraz zasady przyjmowania gości nowożeńców. Jasne postawienie tych spraw pozwoli uniknąć wielu nieporozumień. Kiedy młodzi czują, że rodzice naruszają ich prywatność przez częste wizyty w ich pokoju, powinni od razu powiedzieć o tym rodzicom. To pozwoli uniknąć takich sytuacji w przyszłości. Gdy tylko pojawi się dobra okazja do wyprowadzenia, należy to zrobić. Im krócej mieszka się z rodzicami po ślubie, tym lepiej dla młodego związku.