Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Justyna Żebrowska-Naklicka

Molestowanie - definicja, rodzaje, ofiary

Avatar placeholder
27.06.2024 17:30
Molestowanie - definicja, rodzaje, ofiary
Molestowanie - definicja, rodzaje, ofiary (Pixabay autor: Ashish_Choudhary)

Nie wszyscy żyjemy według tych samych standardów, ludzi różni też poziom przyzwoitości. Jednak każdego obowiązuje zasada, że jego wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiej osoby. Jeżeli czyjeś zachowanie powoduje, że czujesz się niekomfortowo, mów o tym głośno. Reakcja to najlepsza obrona przed molestowaniem.

spis treści

1. Kiedy masz do czynienia z molestowaniem

Molestowanie jest to każde zachowanie podejmowane w celu poniżenia drugiej osoby i pokazania swojej wyższości nad nią. Molestowanie zawsze godzi w godność osobistą ofiary. Zazwyczaj dotyczy ono osoby płci przeciwnej i ma seksualny podtekst. Naganne zachowanie może dotyczyć każdej orientacji seksualnej, dlatego nikt nie może stwierdzić, że problem ten nie będzie go dotyczyć.

Ważnym elementem molestowania jest poczucie władzy. Z tego względu do molestowania najczęściej dochodzi w miejscu pracy, jednak można się z nim spotkać również w szkole (nauczyciel w stosunku do ucznia, a także starsi uczniowie w stosunku do młodszych), a nawet w domu, gdy rodzic, czy opiekun molestuje dziecko.

Problem molestowania nie dotyczy tylko kobiet. Coraz częściej obiektem molestowania stają się również mężczyźni. Niestety w Polsce nadal uważa się, że ofiara molestowania jest winna całej sytuacji i zamiast otrzymać wsparcie w tej trudnej sytuacji, staje się obiektem potępienia.

W sytuacji, gdy dochodzi do molestowania, osoba molestowana powinna wyrazić swój sprzeciw wobec zachowania osoby molestującej.

Molestowanie może przybierać różne formy i niestety dotyczy też dzieci
Molestowanie może przybierać różne formy i niestety dotyczy też dzieci (123rf)

2. Jakie są formy molestowania

Molestowanie przyjmuje różną postać. Jest to bardzo subiektywne uczucie, ocena konkretnego zachowania uzależniona jest od nastawienia i usposobienia adresata. Dla kogoś krzywdzące mogą być żarty, czy rozmowy zawierające podtekst seksualny, które ktoś inny będzie uważał za zwyczajną formę komunikacji. Przejawem molestowania jest także jakakolwiek forma zacieśniania więzi, na którą ofiara nie ma ochoty.

Molestowanie słowne może dotyczyć dwuznacznych propozycji, znęcania się psychicznego, głupich żartów, czy nawet opowiadania anegdot ze swojego życia seksualnego. Wystarczy, że czujemy się nieswojo w takiej sytuacji, aby można nazwać to molestowaniem.

Często molestowanie przyjmuje postać kontaktu fizycznego. Wystarczy, że druga osoba dotyka nas w sposób, którego nie akceptujemy, głaszcze nas po plecach, całuje, czy przytula.

Najgorszym przejawem molestowania fizycznego jest gwałt. Za molestowanie uznaje się również zmuszanie do oglądania pornografii, czy szantażowanie.

3. Kto pada ofiarą molestowania

Najczęściej ofiarami molestowania padają kobiety. Są one narażone na molestowanie dosłownie wszędzie, na ulicy, w pracy, szkole, a nawet w domu. Wynika to z przekonania większości mężczyzn o bezbronności kobiet w takiej sytuacji.

Gdy doświadczamy molestowania najważniejsze to nie lekceważyć takiego zachowania. Każde zachowanie, które sprawia, że czujemy się niekomfortowo, powinno wzbudzić nasz niepokój i czujność.

4. Co zrobić w przypadku molestowania

Nawet jeśli jest to nasz dobry kolega z pracy czy szkoły, należy od razu uciąć rozmowę i jasno określić swoje stanowisko. Niezależnie od tego, czy są to pozornie niegroźne żarty, czy flirt. Nie należy usprawiedliwiać tej osoby.

Gdy dojdzie do molestowania, często uważa się, że to kobieta sprowokowała mężczyznę. Jednak w świetle prawa nie ma to najmniejszego znaczenia. W kwestii molestowania ubiór, czy słowa osoby molestowanej nie umniejszają winy osoby molestującej.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Gdy uznamy, że ktoś w naszym otoczeniu przekroczył granicę naszego komfortu, nie maskujmy strachu śmiechem, czy unikaniem tematu, ponieważ osoba molestująca na pewno powróci do niego, jeśli zobaczy, że może. Dlatego w molestowaniu tak ważne jest postawienie jasnych granic i natychmiastowa reakcja.

Pamiętaj, jeśli jesteś ofiarą molestowania, porozmawiaj o tym z rodziną, przyjaciółmi, czy przełożonym i nie daj się zastraszyć.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze