Negocjowanie wynagrodzenia
Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko szansa na zaprezentowanie siebie jako dobrego pracownika, ale także „wycena” swoich możliwości. Coraz częściej musimy już podczas rozmowy kwalifikacyjnej podejmować decyzje dotyczące naszego przyszłego wynagrodzenia. Nie jest to sprawa łatwa – z jednej strony, zbyt wysokie wymagania finansowe mogą kosztować nas pracę, natomiast zbyt niskie wynagrodzenie może zasugerować przyszłemu pracodawcy, że nie cenimy się z powodu naszych niedociągnięć. Jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie o pracę albo jak rozmawiać z szefem o podwyżce?
1. Kto zaczyna negocjowanie wynagrodzenia?
Nie rozpoczynaj rozmowy o pieniądzach. Jeśli pracodawca zapyta cię o oczekiwania finansowe, zaznacz, że interesuje cię twoja kariera i rozwój zawodowy oraz że chcesz być wynagradzany zgodnie ze swoimi kwalifikacjami i doświadczeniem. Możesz powiedzieć, że zgodzisz się na typowe wynagrodzenie oferowane w danej branży. Jeśli musisz podać konkretną sumę – podaj ją, ale dodaj, że nie jest ona ostateczna.
Wysokość pensji często pozostaje tematem tabu między współpracownikami, a rozmowa o podwyżce z szefem jest jedną z najtrudniejszych rozmów. Jeżeli chcesz ubiegać się o podwyżkę, przygotuj się wcześniej do rozmowy z szefem – logicznie uargumentuj swoją prośbę o wyższą pensję, zorientuj się w siatkach płac, ile maksymalnie możesz oczekiwać na danym stanowisku, wyjaśnij, jakie masz zasługi dla firmy, postaraj się o referencje.
2. Rozmowa o zarobkach
Jak sobie poradzić podczas ostatniej rozmowy kwalifikacyjnej? Jak negocjować wynagrodzenie, które usatysfakcjonowałoby ciebie jako pracownika, uwzględniało twoją wartość, a równocześnie nie wystraszyło potencjalnego pracodawcy? Grunt to znaleźć złoty środek.
Pamiętaj, że zbyt niska „cena wywoławcza” dla twojej pracy może wywołać podejrzenia u przyszłego pracodawcy i zniechęcić go do ciebie. Skoro sam siebie nie cenisz, może masz jakiś powód? Może brak ci kompetencji? Może zawyżasz swoje umiejętności w CV? Pracodawca często też reaguje inaczej i – jak dość często się zdarza – przyjmuje twoje warunki i płaci ci tak niską kwotę, dopóki nie zabierzesz się za prawdziwe negocjowanie wynagrodzenia.
Zaproponowanie pracodawcy sumy zdecydowanie zbyt wysokiej też nie jest najlepszym pomysłem. Może uznać wtedy, że zbyt wysoko się cenisz i po prostu wybrać kogoś innego. Szczególnie uważaj na zbyt wysokie aspiracje finansowe, jeśli nie masz dużego doświadczenia. Pamiętaj, że uzyskane dyplomy często nie są tak ważne dla pracodawcy, jak doświadczenie zawodowe.
3. Jak negocjować wysokość wynagrodzenia?
Jak wybrać odpowiednią wysokość wynagrodzenia? Przede wszystkim dowiedz się, o ile to możliwe, ile firma proponuje swoim pracownikom. Kolejną rzeczą jest zorientowanie się w zarobkach pracowników na podobnych stanowiskach w innych firmach. Zdecyduj, jaka jest minimalna stawka, za jaką jesteś w stanie pracować i… nie od niej zaczynaj swoje negocjacje. Wyjdź od trochę wyższej sumy niż możesz zaproponować, biorąc pod uwagę zebrane informacje. Nie ma idealnego sposobu na negocjacje płacowe, dlatego też musisz w dużej mierze polegać na swojej intuicji.