Opiekunka do dziecka - jak znaleźć opiekunkę do dziecka, jak zacząć współpracę z nianią, jak sprawdzić, czy praca opiekunki do dziecka się sprawdza?
Opiekunka do dziecka to coraz popularniejsza profesja. Zwykle, kiedy mama wraca do pracy i nie ma z kim zostawić dziecka, staje się to dla niej problemem. Opiekunka do dziecka jest jednym z pomysłów na opiekięnad dzieckiem, jakie przychodzą jej wtedy do głowy. Czym więc mama powinna się kierować przy wyborze opiekunki? O co powinna być zapytana potencjalna opiekunka do dziecka? Czy wybór jest łatwy?
Niestety, nie jest to takie proste, dlatego warto zacząć poszukiwania co najmniej pół roku przed pójściem do pracy. Doświadczenie i referencje są istotne, ale ważniejsze jest to, jakim człowiekiem jest opiekunka do dziecka i czy ma dobre podejście do dzieci. Warto pamiętać, że potrzeba czasu, aby dziecko poznało opiekunkę do dziecka i przyzwyczaiło się do niej. W przeciwnym razie rozstanie z mamą na czas pracy będzie dla niego traumą.
1. Opiekunka do dziecka - jak znaleźć opiekunkę do dziecka?
Opiekunka do dziecka musi być jak najlepsza. Jak wybrać opiekunkę dla twojego dziecka? Zastosuj się do poniższych wskazówek:
- Opiekunka do dziecka musi być doświadczona, więc wybierając osobę do opieki nad swoim dzieckiem, nie bój się pytać jej o szczegóły dotyczące doświadczenia w opiekowaniu się dzieckiem. Opiekunka do dziecka powinna odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań z zakresu rozwoju maluszka, zasad pielęgnacji i higieny dziecka - takich, na które sama znasz odpowiedź.
- Opiekunka do dziecka musi świecić przykładem, więc opiekunka do dziecka może być przez ciebie zapytana o stan zdrowia i nawyki codziennego życia, np.: czy niania pali papierosy, czy jeździ na rowerze? Opiekunka do dziecka aktywna, o schludnym wyglądzie, dobrze się odżywiająca i dbająca o siebie i swoje zdrowie, z pewnością lepiej zaoopiekuje się twoim dzieckiem.
- Opiekunka do dziecka musi mieć Twoje zaufanie. Zaufaj intuicji i nie decyduj się na kogoś, kto budzi w tobie jakiekolwiek wątpliwości. Powierzasz tej osobie swoje dziecko, dlatego opiekunka do dziecka powinna ona wzbudzać twoją sympatię, ale też poczucie zaufania. Jeśli mimo dobrych referencji i dużego doświadczenia potencjalna opiekunka do dziecka sprawia na tobie nie najlepsze wrażenie, nie powierzaj jej dziecka.
- Opiekunka do dziecka musi być dyspozycyjna. Upewnij się, że niania ma możliwość podjęcia się pracy w godzinach, które odpowiadają tobie i twojej rodzinie lub ich elastycznego dostosowania, jeśli zajdzie taka potrzeba. Częste zmiany opiekunek nie wpływają dobrze na dziecko.
- Opiekunka do dziecka musi Ci odpowiadać. Przemyśl, czego oczekujesz od niani i czego potrzebuje twoje dziecko? Czy ważniejsze dla ciebie jest wieloletnie doświadczenie starszej niani, czy zapał młodszej osoby?
- Opiekunka do dziecka musi być sprawdzona. Spytaj koleżanek, czy nie mogłyby polecić ci kogoś sprawdzonego lub skorzystaj z agencji opiekunek do dzieci. Korzystanie z ogłoszeń w Internecie lub prasie to najmniej polecana forma szukania niani.
2. Opiekunka do dziecka - jak zacząć współpracę z nianią?
Aby wasze stosunki dobrze się układały, pamiętaj o kilku sprawach:
- Jeżeli zdecydujesz się na specjalistkę, osobę wykształconą i przygotowaną do zawodu niani, to opiekunka do dziecka prawdopodobnie będzie miała swoje metody w temacie, jak dobrze wychować dziecko.
- Bez względu na to, czy opiekunka do dziecka jest specjalistką, czy osobą z pasją opiekującą się dziećmi, poproś ją o szczegółowy zakres jej propozycji i koniecznie omów z nią zasady, jakie panują w waszym domu, czyli na przykład pory posiłków lub rodzaje kar (w zależności od przewinienia).
- Dobra opiekunka do dziecka będzie się starała nie wprowadzać zamieszania w życie dziecka i dostosuje swoje metody do zwyczajów danej rodziny, a przede wszystkim do dziecka.
- Stopniowo oswajaj dziecko z nianią. Na początku niech opiekunka do dziecka przychodzi na kilka godzin dziennie (w twojej obecności) - będziesz miała okazję zaobserwować, jak odnosi się do dziecka i czy ma z nim dobry kontakt.
- Na wstępie ustal też wszystkie warunki pracy i wynagrodzenia. Ustal na przykład wynagrodzenie, jakie opiekunka do dziecka będzie pobierała za pracę w weekendy, a także zasady korzystania ze sprzętów domowych.
- Pamiętaj, że opiekunka do dziecka nie jest gosposią. Opiekunka do dziecka powinna być do dyspozycji tylko i wyłącznie twojego dziecka. Dlatego konkretnie określ zakres jej obowiązków.
3. Opiekunka do dziecka - jak sprawdzić, czy praca opiekunki do dziecka się sprawdza?
Nawet jeśli wygląda na to, że opiekunka do dziecka nawiązała więź z dzieckiem, a pociecha dobrze czuje się w jej towarzystwie, do niani miej ograniczone zaufanie. Zwłaszcza na początku waszej współpracy. Zawsze masz prawo zadzwonić do domu, aby spytać opiekunkę, co robi dziecko. Dobrym pomysłem jest wcześniejszy powrót do domu raz na jakiś czas, co pozwala zaskoczyć opiekunkę do dziecka i sprawdzić, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Można także wypytać sąsiadów, czy nie zauważyli czegoś dziwnego w zachowaniu opiekunki do dziecka.
Kiedy mama wraca do pracy i zostawia dziecko z obcą osobą, powinna zwrócić uwagę na stosunek dziecka do opiekunki do dziecka. Jeśli na jej widok jest smutne lub zaczyna płakać, jest to sygnał, że należy jak najszybciej podziękować jej za współpracę.
Warto poświęcić trochę czasu na spotkania w wieloma kandydatkami na opiekunkę do dziecka, zanim zdecydujemy się na zatrudnienie jednej. Powierzając niani swój największy skarb, warto z uwagą śledzić zachowanie potencjalnych opiekunek podczas takich spotkań. Jeżeli opiekunka do dziecka od samego początku jest zainteresowana naszym dzieckiem, dopytuje nas, co lubi nasza pociecha, umie ją zainteresować swoją osobą, a przy tym prawidłowo odpowiada na nasze pytania, być może jest to właśnie ta osoba, której szukamy?