Trwa ładowanie...
18+
UWAGA!
Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych.
Przejdź na stronę główną Mam 18 lat i chcę wejść

Rodzaje seksu

Avatar placeholder
20.06.2024 14:00
Rodzaje seksu
Rodzaje seksu (Adobe Stock)

Seks jest jedną z największych przyjemności w życiu człowieka, która pozwala na przeżycie niezapomnianych chwil. Kontakty seksualne są źródłem nie tylko erotycznego spełniania, ale także służą budowaniu więzi między partnerami. Istnieje wiele rodzajów seksu, a wybór określonej techniki zależy od osób, które ze sobą współżyją. Ważne jest, by konkretna forma stosunku seksualnego była akceptowana przez obojga partnerów i stanowiła dla nich takie samo źródło podniecenia seksualnego.

spis treści

1. Seks oralny

Nazywany jest także seksem francuskim. Jest to bardzo popularna forma współżycia seksualnego, która polega na wzajemnym pieszczeniu genitaliów partnera. Seks oralny sprawia ogromną przyjemność zarówno kobiecie (drażnienie wrażliwych zakończeń nerwowych znajdujących się w okolicach łechtaczki), jak i mężczyźnie (gwarantuje bezpośrednią stymulacją prącia. Seks francuski może być uprawiany w wielu pozycjach, a dobór odpowiedniej z nich należy od upodobań partnerów.

Urozmaicanie seksu poprzez różnorodne pozycje erotyczne może pozytywnie wpływać na związek. Eksperymentowanie z nowymi pozycjami seksualnymi zapobiega nudzie i rutynie w stałym związku o dłuższym stażu. Jest to też droga zaspokojenia potrzeb tego z partnerów, który ma wyższe libido, większe zapotrzebowanie na nowe, urozmaicone bodźce, lubi nowości, chce uniknąć monotonii. Dodatkowo eksperymentowanie z różnorodnymi pozycjami pozwala odnajdywać te, które staną się dla danej pary ulubionymi, najwygodniejszymi, dającymi najciekawsze doznania. Wiele kobiet, które miały trudność z osiągnięciem orgazmu, zaczęło szczytować po odnalezieniu idealnej dla siebie pozycji do zbliżenia. Odnalezienie najlepszej pozycji może być też zbawienne dla par, u których zbyt duży lub niewielki członek mężczyzny albo specyfika budowy kobiety (np. tyłozgięcie macicy) powodują dyskomfort, ból podczas stosunków. Nie ma jednak również niczego niepokojącego w tym, że para nie eksperymentuje z pozycjami seksualnymi, nie szuka nowości. Większość par przyznaje, że ma swój stały repertuar kilku ulubionych pozycji, w których współżycie jest najbardziej udane.

2. Seks analny

Istnieje przekonanie, że ten rodzaj seksu ogranicza się wyłącznie do penetracji odbytu. Należy jednak pamiętać, że pod pojęciem seks analny kryje się wiele technik seksualnych. Przez długi czas istniało przekonanie, że seks analny przeznaczony jest wyłącznie dla par homoseksualnych.

Jednak z biegiem lat to przekonanie uległo zmianie i dziś ten rodzaj seksu jest coraz częściej wybierany przez pary heteroseksualne. Sprawia on dużą przyjemność mężczyznom (ze względu na stymulację prostaty), jednakże umożliwia on osiągnięcie orgazmu obydwojgu partnerów.

Przed rozpoczęciem kontaktu seksualnego konieczne jest odpowiednie nawilżenie okolic odbytu i założenie prezerwatywy. Niewskazane jest bowiem uprawianie seksu analnego bez zapieczenia – istnieje nawet specjalny rodzajów prezerwatyw przeznaczony szczególnie do tego typu kontaktów.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Fisting analny

Jest to technika polegająca na wprowadzeniu do odbytu partnera całej dłoni, szczególnie popularna w środowiskach SM. Fisting jest stosunkowo ryzykowną formą pieszczot, ponieważ wiąże się z ryzykiem wielu obrażeń, dlatego też zawsze powinien być poprzedzony nałożeniem na rękę bardzo dużej ilości lubrykantów. Wskazane jest również włożenie lateksowych rękawiczek, które zapewniają ochronę przed wieloma chorobami.

Z fistingiem wiążą się następujące powikłania:

  • perforacja jelita,
  • nietrzymanie kału,
  • wypadanie odbytnicy,
  • śmierć w wyniku zbyt inwazyjnej penetracji odbytu.

Istnieje także forma fistingu, która polega na włożeniu pięści do narządów rodnych kobiety.

8 powodów, dla których warto uprawiać seks
8 powodów, dla których warto uprawiać seks [10 zdjęć]

Seks to aktywność, która najczęściej kojarzy się z przyjemnością i poczuciem spełnienia. Jednak korzyści,

zobacz galerię

4. Swingersi

To osoby uprawiające seks grupowy lub wymieniające się partnerami seksualnymi z osobą z innej pary. Za początek tego zjawiska uznaje się lata 50. XX wieku, kiedy to w Ameryce pojawiła się gra nazywana „wife swapping", czyli „wymiana żon".

Polegała ona na tym, że w trakcie przyjęcia mężczyźni zostawiali klucze do swoich domów, a następnie kobiety losowo wybierały mężczyznę, z którym spędzały noc. Zabawa szybko rozprzestrzeniła się także w Europie. Według swingersów ich spotkania to pewien rodzaj odświeżenia związku i zabezpieczenia przed rutyną.

5. Seks w starszym wieku

Współcześnie już nikogo nie dziwni głośne mówienie o seksie osób w starszym wieku. Przedłużająca się średnia długość życia i postęp medycyny powodują, że możliwe jest zachowanie sprawności seksualnej przez całe życie, co nie znaczy jednak, że seks w starszym wieku nie niesie za sobą pewnych ograniczeń. U kobiet jest to przede wszystkim suchość pochwy, która pojawia się w okresie menopauzy (możliwość nawilżania za pomocą specjalnych lubrykantów), zaś u mężczyzn problemy z erekcją – trudność w uzyskaniu wzwodu, dłuższy czas dochodzenia do orgazmu.

Zobacz także

6. Seks w ciąży

Powszechnie uważa się, że seks w ciąży jest niebezpieczny i może spowodować uszkodzenie płodu. Jest to jednak błędne przekonanie, ponieważ kontakty seksualne w ciąży są całkowicie bezpieczne, jeśli partnerzy wybiorą odpowiednie pozycje, wśród których są:

  • pozycja klasyczna – mężczyzna musi jednak pamiętać by nie opierał się o kobietę,
  • pozycja tylna, boczna – mężczyzna nie może opierać się o kobietę; kobieta leży na boku, mężczyzna kładzie się na tym samym boku za kobietą,
  • pozycja na jeźdźca,
  • pozycja tylna - kobieta klęczy opierając się o brzeg łóżka, mężczyzna klęka za nią.

Różne rodzaje seksu i urozmaicenie technik seksualnych powoduje, że partnerzy mogą wybierać, te które sprawiają im największą przyjemność, jednocześnie dostosowując się w ten sposób do oczekiwań partnera.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze