Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Katarzyna Sadowska

Umysł człowieka - nierozwiązana zagadka

Avatar placeholder
19.09.2024 12:49
Umysł człowieka - nierozwiązana zagadka
Umysł człowieka - nierozwiązana zagadka (Zdjęcie autorstwa David Goehring / CC BY 2.0I)

Umysł człowieka to niezwykle skomplikowany mechanizm. Badania nad nim trwają od wieków, jednak nadal nie wszystkie jego aspekty zostały dogłębnie poznane. Wiedza przeciętnego człowieka na ten temat jest niewielka. Jednak na pewne pytania nie potrafią odpowiedzieć nawet sami naukowcy. Oto kilka z największych tajemnic naszego umysłu.

spis treści

1. Déjà vu

Zapewne każdy z nas doświadczył kiedyś poczucia, że sytuacja, w której aktualnie się znajduje miała już kiedyś miejsce. Znajome mogą wydawać się pewne wrażenia słuchowe, a nawet po raz pierwszy czytane treści. Nie istnieje zadowalające wszystkich wyjaśnienie zjawiska déjà vu. Jedna z przekonująco brzmiących teorii mówi o nakładaniu się obrazów zapisanych w pamięci krótkotrwałej na głęboko zakorzenione w podświadomości wspomnienia.

2. Ziewanie

Gdy jesteśmy zmęczeni czy senni, wręcz nim zarażamy. Nie udało się jednak w pełni wyjaśnić zasadności tego procesu ziewania. Według jednej z opinii, istotą ziewania jest naturalne ochłodzenie i dotlenienie naszego mózgu. Oponenci twierdzą jednak, że nie można przypisać mu żadnego konkretnego celu, gdyż powstrzymywanie się od ziewania nie wiąże się z wystąpieniem skutków ubocznych.

3. Efekt Placebo

Szeroko znaną metodą zwalczania nudności doświadczanych przez dzieci podczas jazdy samochodem jest zaklejenie ich pępka plastrem. Właściwie nie wiadomo dlaczego metoda ta w licznych przypadkach okazuje się skuteczna. Tym właśnie jest placebo – forma leczenia polegająca na podaniu choremu neutralnego leku, który w istocie nie ma działania leczniczego, jednak pozwala zaobserwować u niego poprawę. Pomimo wielu hipotez naukowcy nie są w stanie wyjaśnić tego ewenementu.

4. Sny

Nasze przeżycia, lęki i obawy znajdują często odzwierciedlenie w marzeniach sennych. Obrazy, dźwięki, a nawet zapachy, które mogą się wówczas pojawić fascynują badaczy od wielu lat. Zdaniem Freuda ich występowanie ma związek z tłumionymi żądzami. Zgodnie z inną teorią, są one konsekwencją porządkowania myśli przez nasz mózg, który usuwa zbędne obrazy. Ciekawy jest fakt, że ilość snów ma związek z poziomem naszego IQ – im wyższe, tym więcej marzeń sennych się pojawia.

5. Rumienienie się

Czerwienienie się jest naturalną odpowiedzią naszego organizmu na poczucie dyskomfortu związanego z doznawaniem wstydu, stresu czy innych silnych emocji, które powodują rozszerzenie się naczyń krwionośnych i nagły wzrost ciśnienia krwi. Istnieje szereg, mniej lub bardziej racjonalnych koncepcji na ten temat. Te najdziwniejsze głoszą, że skoro czerwienią się głównie kobiety, jest to oznaka czystych zamiarów wobec mężczyzny.

Chociaż wędrówka w kosmos przestała stanowić dla człowieka wyzwanie, nie jest on w stanie w pełni poznać tego, co najbliższe. Ludzki umysł jest tajemnicą, a znalezienie do niej klucza pozostaje jak dotąd poza naszym zasięgiem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze