Trwa ładowanie...

Wstajesz w nocy do łazienki? O jednej rzeczy warto zawsze pamiętać

Avatar placeholder
09.06.2024 14:31
Skutecznie przeszkadza w zaśnięciu. Unikaj, gdy wstajesz w nocy do łazienki
Skutecznie przeszkadza w zaśnięciu. Unikaj, gdy wstajesz w nocy do łazienki (Getty Images)

Wstawanie w nocy do łazienki może mieć poważny wpływ na jakość naszego snu. Może się zdarzyć, że po powrocie do łóżka będziemy mieć problem z ponownym zaśnięciem. Warto więc pamiętać o jednej rzeczy, która łatwo wchodzi w nawyk.

spis treści

1. Nie rób tego jeśli wstajesz w nocy do łazienki

Choć wstawanie w nocy do łazienki nie musi od razu świadczyć o problemach zdrowotnych, może się przyczynić do problemów ze snem.

Wystarczy, że wypijemy więcej wody czy dodatkowy kubek herbaty krótko przed zaśnięciem, by obudzić się w środku nocy z potrzebą skorzystania z toalety. W takich sytuacjach ponowne zaśnięcie może okazać się problematyczne.

Zobacz film: "Jak działa świadomy sen?"

Warto więc zrobić wszystko, by nie dopuścić do zaburzeń snu, które mogą być pierwszym krokiem do innych problemów ze zdrowiem.

Niedobór snu to niestety coraz większy problem Polaków.

- Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z jakimi konsekwencjami muszą się liczyć, jeśli śpią zbyt krótko, czyli poniżej sześciu-siedmiu godzin w ciągu doby. A są one bardzo poważne - ostrzegał w rozmowie z WP abcZdrowie Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

- Możemy mówić o poważnych skutkach kardiologicznych, neurologicznych i psychicznych. Do tego zaburzenia metaboliczne: zbyt krótki sen prowadzi do nadwagi i otyłości - zaznaczał lekarz.

Zwrócił też uwagę, że najpoważniejszymi skutkami kardiologicznymi niedoboru snu są ostre stany wieńcowe, a także zawały i udary, nawet w młodym wieku.

Światło sprzyja problemom z zaśnięciem
Światło sprzyja problemom z zaśnięciem (Getty Images)

2. Nie zapalaj światła

Szybkie zaśnięcie po powrocie do łóżka z toalety może uniemożliwić pozornie błaha czynność. Jeśli zdarza nam się wstawać w nocy regularnie, może łatwo wejść w nawyk.

Chodzi o mocne światło, które prowadzi do zahamowania produkcji melatoniny nazywanej "hormonem snu".

Gdy jej poziom spada, ponowne zaśnięcie staje się dla nas wyzwaniem. Dlatego, jeśli musimy skorzystać w nocy z łazienki, nie włączajmy górnego oświetlenia. Mniej inwazyjne będzie łagodniejsze światło nocnej lampki.

Pamiętajmy też o kilku zasadach przed snem. Kluczowe jest ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony czy laptopy.

Niewskazane jest także picie alkoholu, który działa moczopędnie i może sprawić, że do toalety będziemy musieli wstać nawet kilka razy, a to może skutecznie zaburzyć sen.

Przed snem warto też przewietrzyć sypialnię i skupić się na spokojnym oddychaniu, co ułatwi spokojne zaśnięcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze