Wypalenie zawodowe? 7 prostych sposobów na dodanie sobie energii
Kiedy motywacja do pracy staje się szczytem twoich marzeń, satysfakcja z niej ciągle spada, a z kontaktów podczas niej nawiązywanych nie jesteś zadowolony, to być może dotknął cię syndrom wypalenia zawodowego.
Nawet jeśli nie pracujesz zawodowo, a jesteś gospodynią domową, ten problem może cię także dotyczyć. Konsultantka w biznesie, Carolina Webb podpowiada, jakie 7 rzeczy mogą przywrócić ci energię do działania.
1. 1. Pomyśl o rzeczach, za które jesteś wdzięczny
Zastanów się nad trzema pozytywnymi rzeczami w twojej karierze, nawet jeśli zdarzyły się przed tym, kiedy zaczęły pojawiać się niepowodzenia i wystąpiła niechęć do pracy. Webb sądzi, że myśl o nich wpłynie pozytywnie na wyniki twojej pracy. Zadziała lepiej niż codzienna lawina myśli o niepowodzeniach i o tym, jak bardzo nie masz siły. Najlepiej, jeśli te trzy pozytywne rzeczy spiszesz na kartce.
2. 2. Zrób dla kogoś coś miłego
Psycholog Martin Seligman z Uniwersytetu Pensylwanii twierdzi, że czynienie miłych rzeczy jest najpewniejszym sposobem na pojawienie się dobrego samopoczucia.
Idąc do pracy w złym nastroju, postaraj się tego dnia pomóc innym. Zaparzenie kawy koledze, pożyczenie cukru, czy poczęstowanie drugim śniadaniem, uszczęśliwi twoje otoczenie, ale także ciebie.
3. 3. Urozmaić sobie dosyć prozaiczne sytuacje
Caroline Webb podczas nudnych spotkań w pracy gra w "buzzword bingo". Zabawa polega na liczeniu z kolegami, ile branżowych haseł wypowiada osoba prowadząca spotkanie.
Postaraj się wynajdywać interesujące elementy codziennnych sytuacji. Dzięki temu możesz poznać lepiej swoich współpracowników, czy bardziej zaangażować się w realizację zadania.
4. 4. Funduj sobie małe sukcesy
Kiedy na ludzi czeka czasochłonne i wymagające zadanie, wiele z nich najczęściej je odwleka. Równocześnie strach przed jego realizacją znacząco pozbawia ich energii.
Aby tego unikać, należy włączyć do swojej pracy małe sukcesy. Kiedy wisi nad tobą jakieś zadanie, zastanów się, jaki jest najmniejszy krok w stronę jego realizacji i go wykonaj. Wraz z kolejnym krokiem twoja motywacja i zadowolenie z samego siebie będzie wzrastać.
Możesz nagradzać się po każdym drobnym działaniu (np. zjedzeniem kostki czekolady) oraz po zakończeniu pewnego etapu potrzebnego do zamknięcia zadania (np. zakup nowego kosmetyku po drodze z pracy). Metoda małych kroków sprawi, że perspektywa wykonania zadania będzie atrakcyjniejsza, a droga przez nie bardziej motywująca.
5. 5. Znajdź czas na kontakty z innymi
Webb powołując się na badania z London School of Economics, stwierdza, że wartościowy kontakt z otoczeniem, wpływa na samopoczucie tak, jak dodatkowy przypływ 140 tys. dolarów miesięcznie.
Warto więc wstać sprzed biurka i przejść się korytarzem do kuchni, łazienki. Nawiązanie rozmowy z ludźmi nie będzie czasem straconym, wręcz przeciwnie - przyczyni się być może do wzrostu twojej efektywności.
6. 6. Wytycz osobisty cel
Spróbuj nadać cel swojej pracy. Zastanów się, dlaczego jest ważna, z jakiego względu to, co robisz jest istotne. Uświadomienie sobie sensu swoich zadań, istotnie wpłynie na pojawienie się motywacji do ich wykonywania.
7. 7. Pamiętaj o uśmiechu.
Sama czynność uśmiechania się sugeruje naszemu mózgowi dobry nastrój. Więc nawet jeśli nie dopisuje ci humor, spróbuj oszukać ten organ, sztucznie się uśmiechając. Po paru chwilach mózg ci uwierzy i twoje samopoczucie ulegnie poprawie.