Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Czupryniak

Zasiłek opiekuńczy - komu się należy, czas otrzymywania, komu nie przysługuje

Avatar placeholder
Małgorzata Kazbieruk 30.03.2021 22:49
Długość wypłacania zasiłku opiekuńczego uzależniona jest od tego, nad kim ma być sprawowana opieka
Długość wypłacania zasiłku opiekuńczego uzależniona jest od tego, nad kim ma być sprawowana opieka (123rf.com)

Zajmowanie się dzieckiem jest wypłacany pracownikowi, który musi zaopiekować się chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Otrzymuje on zasiłek opiekuńczy zamiast pensji, jeśli czas, który musi poświęcić na opiekę nad chorym, nie pozwala mu wykonywać obowiązków pracowniczych. Kiedy przyznaje się prawo do zasiłku opiekuńczego i komu ono przysługuje? Jak uzyskać zasiłek na chore dziecko?

spis treści

1. Zasiłek opiekuńczy - komu się należy

Wiadomo, że istnieją takie sytuacje, kiedy ktoś z członków rodziny wymaga stałej opieki i pomocy w domu, np.

niepełnosprawne dziecko . Wówczas ojciec lub matka takiego dziecka mają prawo do zasiłku opiekuńczego. Zasiłek opiekuńczy przyznaje się ubezpieczonemu pracownikowi, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny. Zasiłek opiekuńczy można pobierać za sprawowanie samodzielnej opieki nad dzieckiem do 8 roku życia w sytuacji, gdy niespodziewanie zamknięto szkołę, przedszkole lub żłobek, do którego dziecko uczęszczało.

Zobacz film: "Jakie przepisy prawne powinni znać rodzice?"

Zasiłek opiekuńczy przyznaje się w czasie opieki nad chorym, własnym dzieckiem pracownika, nad dziećmi małżonka i dziećmi adoptowanymi lub obcymi, przyjętymi na wychowanie i utrzymanie. Zasiłek przysługuje, gdy żona pracownika rodzi lub małżonek, stale opiekujący się dziećmi, zachorował i w sytuacji, kiedy małżonek opiekujący się dzieckiem musi przebywać w zakładzie opieki zdrowotnej.

Za członków rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo, dzieci małoletnie i dzieci powyżej 14. roku życia, oczywiście jeśli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z pracownikiem w okresie sprawowania opieki. Prawo do zasiłku opiekuńczego ustala się na podstawie zaświadczenia lekarskiego, w którym podkreślone jest, że chora osoba wymaga opieki członka rodziny.

2. Zasiłek opiekuńczy - czas otrzymywania

Długość wypłacania zasiłku opiekuńczego uzależniona jest od tego, nad kim ma być sprawowana opieka. W przypadku dzieci pracownikowi przysługuje w roku kalendarzowym 60 dni zwolnienia od wykonywania obowiązków pracowniczych. Gdy opieka sprawowana jest nad członkami rodziny, pracownikowi przysługuje 14 dni w roku kalendarzowym. Łącznie na opiekę nad dziećmi i członkami rodziny pracownikowi przysługuje okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. Zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku i jest wypłacany raz w miesiącu. W czas otrzymywania zasiłku włączony jest każdy dzień niezdolności do pracy, a także dni wolne od pracy.

Zobacz także:

3. Zasiłek opiekuńczy - komu nie przysługuje

Zasiłek opiekuńczy nie jest przyznawany w okresie niezdolności do pracy przypadającej w czasie: urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego oraz tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności. Zasiłku opiekuńczego nie wypłaca się, gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane. Pracownik może utracić zasiłek, jeśli zwolnienie do opieki nad dziećmi czy innymi członkami rodziny wykorzystuje na pracę zarobkową lub w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze