Zwiększenie inteligencji emocjonalnej może być kluczem do sukcesu i zyskania nowych znajomych
Narcyz wchodzi do pokoju i od razu staje się najpopularniejszą osobą w otoczeniu. Jednak pod krókim czasie okazuje się, że większość wolałaby, żeby nachalny pyszałek wyszedł.
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzili badania, które udowodniły, jak ulotna jest popularność: te same cechy, które początkowo przyciągają ludzi do narcyza - energia, hałaśliwość, rzucanie nazwiskami – szybko nam się nudzą. Prawdziwym kluczem do długoterminowej popularności jest umiejętność rozumienia i określania uczuć ludzi wokół nas, co psychologowie nazywają inteligencją emocjonalną.
1. Atrakcyjny narcyz
"Osoby narcystyczne wydają się naprawdę świetne przy pierwszym spotkaniu, są ekstrawertyczne i energiczne” – mówi W. Keith Campbell, profesor psychologii z Uniwersytetu w Georgii, który nie brał udziału w badaniu. "Ale później widzimy ich ciemną stronę. Oni nie są już tak dobrzy w dbaniu o komunikację, a to jest ważne później” - dodaje Campbell.
Naukowcy zbadali 273 studentów w 15 różnych grupach. Obserwowali uczestników w ciągu kilku miesięcy, kiedy naturalnie formowały się przyjaźnie. Na pierwszym spotkaniu każdy został poddany testom osobowości i utworzył ranking najbardziej popularnych osób w grupie.
Trzy miesiące później naukowcy ponownie zapytali, kto jest najpopularniejszy w towarzystwie. Narcystyczni ludzie byli bardziej lubiani na początku. Ale uczucia wobec nich zmieniły się w ciągu trzech miesięcy. Po tym czasie to osoby o lepiej rozwiniętej inteligencji emocjonalnej stały się bardziej popularne.
Zobacz także
"Osoba inteligentna emocjonalnie z biegiem czasu okazuje więcej empatii, dba o ciebie” - mówi Ann Kearney-Cooke, terapeuta w Instytucie Psychoterapii w Cincinnati, która nie brała udziału w badaniu.
W badaniu nie uwzględniono patologicznego narcyzmu ani narcystycznych zaburzeń osobowości.
Wszyscy wykazujemy pewien poziom narcyzmu: niektórzy niższy, inni wyższy. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie koncentruje się na narcyzmie, który mieści się w granicach normy.
„Ci, którzy są narcystycznymi ekstrawertykami, błyszczą i są zabawni” - mówi Craig Malkin, wykładowca na Harvardzkim Uniwersytecie Medycznym autor „Narcystycznych przemyśleń”.
„Te same cechy, które sprawiają, że początkowo lubimy narcyzów, później nas do nich zniechęcają. Część z nich wynika z ich egocentrycznej osobowości. Narcyz pożąda władzy i statusu. To może z czasem stać się męczące, jeżeli szukasz kogoś, kto jest ciepły i opiekuńczy” – mówi Campbell.
Naukowcy nie badali, jak narcystyczni ludzie zareagowali na spadek popularności. Ale badacze podejrzewają, że jakoś sobie z tym poradzili. "Nigdy się nie przyznają do tego otwarcie. Zamiast tego znajdą nową grupę, w której stwierdzą, że starzy znajomi im się nie podobali i byli bandą nieudaczników" - mówi Malkin.
2. Zalety wysokiej inteligencji emocjonalnej
Osoby z wyższą inteligencją emocjonalną, charakteryzujące się zdolnością do rozpoznawania swoich i cudzych emocji i potrafiące na nie odpowiednio reagować, radzą sobie inaczej. Zastanawiają się, co sprawiło, że znajomi przestali je lubić i jak to naprawić.
Jakie są dobre wieści? Inteligencji emocjonalnej można się nauczyć. Swoje IQ empatii można podnieść za pomocą specjalnej terapii.
Kearney-Cooke powiedziała, że umiejętność właściwego rozpoznawania emocji i zrozumienie, dlaczego one się zmieniają, pomaga ludziom kształtować inteligencję emocjonalną. Ponadto, gdy ludzie starają się postawić na miejscu innych, wzmacnia się ich empatia.
"Uważność jest ważną częścią inteligencji emocjonalnej. Wystarczy powtarzać: zwróć uwagę, zwróć uwagę" – radzi badaczka.