Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Zwolnienie z pracy

Avatar placeholder
28.05.2015 14:43
Zwolnienie z pracy
Zwolnienie z pracy

Zwolnienie z pracy jest szczególnie trudną sytuacją do przejścia. Utrata pracy wiąże się z dużym stresem związanym z tym, czy uda się znaleźć nową, satysfakcjonującą posadę. Poza tym powoduje utratę pewności siebie i wiary we własne umiejętności i kompetencje zawodowe. Bezrobocie nie jest też dobrze widziane z perspektywy społecznej. Oto kilka sugestii, jak skutecznie poradzić sobie z utratą stanowiska i szybko znaleźć nowe zajęcie. Bycie bezrobotnym wcale nie musi oznaczać końca kariery zawodowej.

spis treści

1. Porady dla bezrobotnych

  • Krok 1. Pamiętaj, że jeśli zostałeś zwolniony z pracy, nadal przysługuje ci wiele praw. Jeśli prawa pracownicze zostały naruszone i wina leży po stronie pracodawcy, możesz ubiegać się o odszkodowanie za zwolnienie z pracy lub o przywrócenie do pracy, przysługujące m.in. kobiecie, która w momencie rozwiązania umowy o pracę, była w ciąży. Zatem jak najszybciej załatw wszystkie konieczne formalności i walcz o swoje prawa.
  • Krok 2. Utrata pracy jest dla człowieka szokującą informacją, z którą musi się stopniowo oswoić. Często takiej sytuacji towarzyszą złość lub dołująca bezradność. Depresja bezrobotnego to coraz częstszy problem, który wymaga leczenia u psychologa lub psychiatry. Jeśli człowiek nie radzi sobie ze swoimi emocjami, warto poszukać wsparcia w rodzinie i u przyjaciół. Poszukiwanie pracy, które często może kończyć się porażką, to trudny okres w życiu człowieka, dlatego lepiej nie zostawać samemu z tym problemem.
  • Krok 3. Długotrwale bezrobotny człowiek, który wytrwałe, lecz nieskutecznie, poszukuje pracy, może borykać się z lękiem, ciągłym stresem, depresją, zaburzeniami snu, dlatego jeśli tylko zauważysz u siebie takie symptomy, szukaj pomocy u bliskich lub u psychologa. Warto pamiętać o dostarczaniu sobie drobnych przyjemności każdego dnia – możesz poćwiczyć, wziąć aromatyczną kąpiel czy obejrzeć film.
  • Krok 4. Aby popracować nad swoją samooceną, która mogła ucierpieć po stracie pracy, wypisz na kartce, jakie cechy charakteru mogą się przydać na nowym stanowisku, czym się wykazałeś w poprzedniej pracy, jakie były twoje mniejsze lub większe sukcesy. Pamiętaj, że masz potencjał, by być oddanym i kompetentnym pracownikiem.
  • Krok 5. Zwolnienie z pracy pozbawia stałego dochodu, dlatego warto zastanowić się, co można zrobić, by nie nadwyrężać budżetu. Gdzie można uzyskać dodatkowe źródło dochodu? Gdzie poszukać oszczędności? Być może warto zdecydować się na pracę dodatkową, póki nie znajdziemy stałego zatrudnienia na etacie, które nas usatysfakcjonuje.

2. Jak znaleźć nową pracę?

Pomyśl o podniesieniu swoich kwalifikacji. Wiele firm szkoleniowych oferuje ciekawe kursy i warsztaty. Jeśli nie stać cię na takie zajęcia, poszukaj szkoleń finansowanych przez urząd pracy. Innym pomysłem może być przekwalifikowanie. Pomyśl o tym, jeśli tak naprawdę poprzednia praca nie sprawiała ci satysfakcji. Zastanów się, co tak naprawdę chciałbyś robić w życiu, pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na przekwalifikowanie.

Bądź gotowy na wprowadzenie zmian dotyczących nie tylko kariery zawodowej. Nowa praca może wymagać nauki nowych umiejętności, zmiany miejsca zamieszkania czy trybu życia. Pamiętaj, że każda odważna decyzja może spowodować pozytywne zmiany w życiu. Utrata pracy może dotyczyć każdego, nawet lojalnego i kompetentnego pracownika z wieloletnim stażem pracy. Stosowanie się do powyższych rad pomoże w poradzeniu sobie z nową sytuacją, jaką jest bycie bezrobotnym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze