Trwa ładowanie...

Co się dzieje z ciałem, gdy chodzimy boso? Lekarz wyjaśnia

Avatar placeholder
04.06.2024 15:56
Dlaczego warto chodzić boso?
Dlaczego warto chodzić boso? (Getty Images)

Lubisz chodzić boso? To bardzo dobrze! Jak się okazuje, odpoczywają wówczas nie tylko nasze stopy, ale i kręgosłup. Jak jeszcze zrzucenie obuwia wpływa na nasze ciało? Specjalista wyjaśnia.

spis treści

1. Dlaczego warto?

Mało kto wyobraża sobie chodzenie bez butów. Według badań przeprowadzonych w 2018 roku, od 63 do 72 proc. osób nosi źle dopasowane obuwie, co prowadzi do różnorodnych problemów zdrowotnych. Okazuje się jednak, że chodzenie boso może przynieść całą masę korzyści zdrowotnych.

Chodzenie boso pozwala na naturalne wzmacnianie mięśni stóp, które zwykle są osłabione przez noszenie butów. Dr Bruce Pinker, chirurg zajmujący się stopami, zwraca uwagę, że nadmierna amortyzacja obuwia sprawia, że niektóre grupy mięśniowe przestają być aktywne, co może prowadzić do ich osłabienia.

Ponadto chodzenie boso sprzyja naturalnemu ułożeniu stóp i palców, co może zapobiegać deformacjom, takim jak haluksy. Regularne ćwiczenia bez butów pomagają wzmocnić mięśnie stóp i umożliwiają palcom utrzymanie prawidłowej pozycji.

Zobacz film: "Wakacje na plaży nie takie rajskie. Oto pięć zagrożeń, które znajdują się na złotych piaskach"

Tymczasowe zrezygnowanie z obuwia sprzyja naturalnemu ustawieniu stóp, kolan, bioder i kręgosłupa, co może prowadzić do lepszej postawy i zmniejszenia dolegliwości bólowych pleców.

Dzieci, które spędzają więcej czasu boso, lepiej poznają swoje ciało i łatwiej uczą się koordynacji. Dla dorosłych chodzenie boso może również poprawić równowagę i propriocepcję, czyli świadomość położenia różnych części ciała względem siebie.

2. Lepsze samopoczucie

Boso powinniśmy chodziś także jak najczęściej latem po dworze. Kontakt bosych stóp z ziemią może przyczynić się do lepszego snu. Badania wykazały, że chodzenie boso może znacząco obniżyć poziom stresu, poprawiając tym samym ogólne samopoczucie psychiczne.

Regularne uziemienie podczas chodzenia boso może wzmacniać układ odpornościowy, jak wykazano w badaniach. Uziemienie ma również działanie przeciwzapalne, co również przyczynia się do zmniejszenia bólu.

Chodzenie boso to coś więcej niż tylko powrót do korzeni – to sposób na poprawę wielu aspektów zdrowia fizycznego i psychicznego. Rozpoczęcie od krótkich sesji na miękkiej trawie lub piasku może być dobrym startem w przygodę z nowym stylem życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze