Czego możesz się spodziewać po trzydziestce?
Trzydzieści lat to symboliczny wiek. Dla wielu oznacza koniec beztroskiej młodości i początek dojrzałego życia. Niektórzy panicznie boją się przekroczyć trzydziestkę. Obawiają się tego wszystkiego, co może przynieść przyszłość. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Sprawdźmy, co może się stać, gdy wchodzimy w wiek balzakowski.
- 1. Osłabienie więzi
- 2. Większa asertywność
- 3. Większe trudności ze zrzuceniem wagi
- 4. Nowa strategia picia
- 5. Podekscytowanie zakupami
- 6. Pierwszy rozwód w najbliższym otoczeniu
- 7. Dzieci, dzieci... wszędzie dzieci
- 8. Wakacje tylko we dwójkę... zapomnij
- 9. Lekarz – twój przyjaciel
- 10. Czy trzydziestka jest rzeczywiście taka zła?
1. Osłabienie więzi
Jeśli masz duże grono znajomych, z którymi dosyć często się spotykałaś, to przygotuj się na to, że niektóre więzi osłabną (jeśli nie większość z nich) – nawet jeśli mieszkacie niedaleko siebie. Zamiast spotkań co drugi lub trzeci dzień, zapewne będziesz się umówiać z nimi kilka razy do roku. Dlaczego? Po skończeniu trzydziestki wiele osób zakłada rodziny, stawia na karierę zawodową – nic dziwnego, że pewne znajomości odchodzą na dalszy plan.
2. Większa asertywność
Czy jesteś zły na siebie, ponieważ często brakuje ci asertywności? Niepotrzebnie. Uzbrój się w odrobinę cierpliwości do siebie. Po trzydziestce będziesz coraz częściej i z coraz większym przekonaniem mówić „nie”. Wzrost asertywności ****nastąpi wraz z wiekiem.
3. Większe trudności ze zrzuceniem wagi
O ile odmawianie przyjdzie ci po trzydziestce z większą łatwością, to zrzucenie zbędnych kilogramów może być trudniejsze. Z wiekiem pogarsza się nasza przemiana materii, dlatego nawet jeśli do tej pory nie miałeś problemów z odchudzaniem, to po trzydziestce mogą się one pojawić.
4. Nowa strategia picia
Kiedy przekroczysz trzydziestkę, będziesz dojrzałym człowiekiem, który sporo już w życiu przeszedł i zapewne niemało wypił. Dzięki zebranemu doświadczeniu wiesz już, co pić i w jakich ilościach. Idąc na imprezę z przyjaciółmi, na początku wypijesz piwo, a potem kilka drinków lub po każdym kieliszku wina wypijesz szklankę wody. Wszystko po to, by następnego dnia nie cierpieć z powodu kaca. Teraz nie masz już czasu na długą regenerację po imprezach, a o zdrowie po trzydziestce trzeba szczególnie dbać.
5. Podekscytowanie zakupami
Nie, nie chodzi tu o zakup nowego, szałowego stroju. Po trzydziestce coraz częściej będziesz rozpływać się nad nowym łóżkiem, zmywarką czy pralką. Zakup nowego blendera będziesz długo obgadywać z przyjaciółmi, a nawet zamieścisz post na Facebooku z prośbą o poradę w tej sprawie.
6. Pierwszy rozwód w najbliższym otoczeniu
Osoby, które zbliżają się do trzydziestki, są zazwyczaj świeżo po zawarciu małżeństwa. Najczęściej mają na swoim koncie kilkuletni staż. Z jednej strony znają się już na tyle, by bardzo mocno związać się ze sobą, a z drugiej po takim czasie przychodzą pierwsze kryzysy małżeńskie. Niektórzy nie są w stanie ich przetrwać, dlatego właśnie wtedy pojawiają się pierwsze separacje i rozwody. Po skończeniu trzydziestki przygotuj się na to, że te smutne wieści będą przychodzić coraz częściej.
7. Dzieci, dzieci... wszędzie dzieci
Jeśli nie twoje, to kuzynki, siostry, przyjaciela, sąsiadki. Kiedy ukończysz trzydziesty rok życia, zauważysz zapewne, że większość twoich znajomych posiada już potomstwo – w niektórych przypadkach całkiem liczne. Przygotuj się na to, że niemal każdego dnia będziesz słyszeć: „Mamo, tato! chcę to...”, „Ciociu, chodź się ze mną pobawić”, „Wujku, kup mi coś”.
8. Wakacje tylko we dwójkę... zapomnij
Po trzydziestce bardzo trudno jest zorganizować samotne wakacje polegające na „nic-nie-robieniu” lub romantyczny wypad tylko we dwoje. Urlop w pracy wykorzystasz zapewne na dawno odkładane wizyty rodzinne, spotkania z przyjaciółmi, śluby, chrzciny itp. Przecież każda wolna chwila jest cenna i nie można jej „zmarnować”.
9. Lekarz – twój przyjaciel
Po trzydziestce zapewne zorientujesz się, że częściej odwiedzasz lekarza niż bliskich znajomych. Normą staną się wizyty u endokrynologa (przez huśtawki nastrojów), ortopedy (bo znów boli kolano), alergologa (bo dziecko ciągle kicha), pediatry (znów ta gorączka!)... Można tak wyliczać w nieskończoność. Jednak mimo wszystko pamiętajmy, że życie po trzydziestce istnieje i może być bardzo ekscytujące, nie warto więc przejmować się każdą dolegliwością.
10. Czy trzydziestka jest rzeczywiście taka zła?
Ukończenie trzydziestu lat to kolejny ważny etap w życiu. Wiele rzeczy się zmienia, ale nie nagle. Sytuacje opisane powyżej najczęściej mają swój początek już około dwudziestego roku życia. Z pewnością nie warto się skupiać na trudnościach wynikających z wejścia w nowy wiek, ale należy zwrócić uwagę na nowe możliwości rozwoju.