Hipnoterapia
Hipnoterapia oznacza leczenie w hipnozie. Techniki hipnotyczne są bezpieczne i stanowią dodatkową opcję w repertuarze metod walki z różnego rodzaju dysfunkcjami. Sama hipnoza nie wyleczy pacjenta, ona jedynie katalizuje, czyli przyspiesza proces leczenia. Działania terapeutyczne mają natomiast konkretne sugestie i wyobrażenia, które podaje się klientowi podczas transu hipnotycznego. Wizualizacje pozytywnych wyobrażeń stają się bazą dla przyszłych zachowań w realnych sytuacjach.
1. Na czym polega hipnoterapia?
Leczenie hipnozą to zaprzeczenie prostej farmakologii, która stara się wyeliminować objawy. Hipnoza ma za zadanie zdemaskować przyczyny zaburzeń, które tkwią głęboko w podświadomości. Aby osiągnąć zamierzony cel terapeutyczny, wystarczy wprowadzić się (w przypadku autohipnozy) lub zostać wprowadzonym (przez hipnotyzera) w płytki lub średni trans.
Trzeba pamiętać, że hipnoterapia to terapia krótkoterminowa. Na głębszym poziomie przebiega interwencja terapeutyczna. Techniki hipnotyczne opierają się na werbalnym przekazie pozytywnych sugestii, które rekonstruują system przekonań pacjenta o sobie samym i otoczeniu. Terapia hipnozą opiera się także na wizualizacji, czyli umiejętności wyobrażania sobie pewnych obrazów, np. wizualizacja lęku pozwala na konfrontację i zrozumienie własnych emocji.
Zwykle nie dowierza się w możliwość bycia zahipnotyzowanym, a już rzadkością jest myślenie, że można samodzielnie wprowadzić się w trans hipnotyczny. Autohipnoza, jak się okazuje, to nie żadna magia. Można jej doświadczyć w ciągu dnia, nie będąc tego świadomym, np. czytając pasjonującą książkę czy po biegach długodystansowych.
Autohipnoza może stanowić skuteczną metodę samopomocy. Dzięki dokonywaniu introspekcji w hipnozie, człowiek jest w stanie zmierzyć się ze swoimi wypartymi konfliktami i przepracować je. Co więcej, stan głębokiej relaksacji redukuje liczne napięcia mięśniowe spowodowane stresem i przyczynia się do poprawy nastroju i samopoczucia. Podatność hipnotyczną wykazują osoby z określonym zestawem cech osobowości i temperamentu. Są to zwykle osoby ze skłonnością do fantazjowania, osoby dysocjacyjne, potrafiące odgrodzić się od świata zewnętrznego.
2. Zastosowanie hipnoterapii
Wielu ludzi myśli, że hipnoza stosowana jest jedynie do walki z chorobami, zaburzeniami i patologiami. Owszem, terapia hipnozą znajduje w medycynie i psychiatrii szerokie zastosowanie, ale hipnozę można wykorzystać też dla własnej przyjemności, by poczuć się lepiej. Potęga wyobraźni jest ogromna, a umysł w trakcie transu przyjmuje wszelkie sugestie. Można wówczas dotrzeć do nieodkrytych pokładów kreatywności i przywrócić wewnętrzną harmonię.
Hipnoterapia wykorzystywana jest także w terapii zaburzeń depresyjnych, nerwicowych, zespołu stresu pourazowego PTSD i fobii. Pacjenci nie zdają sobie często sprawy, że utrzymujący się lęk wynika z faktu, że pełni on określoną funkcję w życiu człowieka, np. chroni przed spadkiem samooceny w sytuacji krytyki. Hipnoza i autohipnoza umożliwiają wówczas zdemaskowanie i zrozumienie tego mechanizmu.
Hipnoza może również pomóc w redukcji bólu przed zabiegami chirurgicznymi albo zmniejszyć lęk przed hospitalizacją. Przyspiesza też powrót do zdrowia po operacji. Ponadto wpływa na wzrost poczucia własnej wartości i umożliwia przywrócenie szacunku do samego siebie.
Uzależnienia, takie jak nikotynizm, narkomania, alkoholizm, objadanie się, erotomania czy hazard, bardzo dobrze poddają się leczeniu metodami hipnoterapeutycznymi, np. w oparciu o techniki awersyjne. Warunkiem skuteczności terapii jest jednak motywacja pacjenta do walki z nałogiem i wiara w moc hipnozy.
Inne zastosowanie hipnozy i autohipnozy to możliwość usprawnienia uczenia się, pamięci, koncentracji uwagi i wzrost motywacji do nauki. Za pomocą transów hipnotycznych można również poprawić swoje życie erotyczne oraz przezwyciężyć zaburzenia odżywiania się (anoreksję i bulimię) czy ograniczyć ilość spożywanych pokarmów, poprzez sugestie stosowania prawidłowych nawyków żywieniowych i propagowanie zdrowego stylu życia.