Jak poznać, że to ten jedyny?
Związki partnerskie to jedna z podstawowych relacji, jakie tworzą w życiu ludzie. Stanowią czynniki decydujące o szczęściu i spełnieniu. Znajomość zaczyna się zwykle bardzo intensywnie, partnerzy są sobą zafascynowani, walczą o względy i chcą zrobić na sobie jak najlepsze wrażenie. W tym momencie wiele kobiet zadaje sobie pytanie – jak poznać, że to ten jedyny? Partner w związku jest dla ciebie kimś zupełnie nowym, chcesz z nim rozmawiać i spędzać jak najwięcej czasu. Zaangażowanie w związek i szczera komunikacja umacniają relację. Jak jednak poznać, że akurat ten związek to miłość na całe życie?
1. Pewność w związku
Odnalezienie tego jedynego może wydawać się marzeniem, które nigdy się nie spełni lub być początkiem prawdziwej miłości. Większość znajomości zaczyna się od fascynacji, która charakteryzuje się niepohamowaną burzą emocji.
Gdy jesteście zakochani, zachwycacie się każdym swoim gestem. Uwielbiacie ze sobą przebywać, rozmawiać i wymieniać poglądy na różne tematy – to pierwsze sygnały, że wasza znajomość się rozwinie.
Kiedy etap „pierwszych pocałunków” minie, życie z partnerem staje się codziennością. Znacie swoje upodobania, reakcje i wiecie już dobrze, czego w danej sytuacji możecie się po sobie spodziewać. Nie stanowią już dla was tajemnicy silne i słabsze strony partnera. Jeżeli zastanawiasz się, czy to ten jedyny, musisz kierować się uczuciem. Powinno się to po prostu czuć.
Nie zawsze odczuwanie motyli w brzuchu będzie wiązało się ze świadomością, iż to związek na całe życie. Ktoś, z kim możemy spędzić wszystkie swoje dni, powinien akceptować nasze pasje oraz wspólnie z nami miło spędzać czas, dawać poczucie bezpieczeństwa i spełnienia.
2. Rozwój związku
Związek między dwojgiem ludzi nie jest oczywiście stały w swoim przebiegu i nie od razu pojawia się tzw. prawdziwa miłość. Psycholodzy wyróżniają konkretne fazy jego rozwoju, które charakteryzują się specyficznymi cechami. Większość terapeutów wyróżnia pięć etapów przebiegu związku. Oto charakterystyka każdego z nich.
- Etap fascynacji
Pierwsze randki, pierwsze pocałunki, flirty, czy „motyle w brzuchu”. To charakterystyczne cechy początków każdej znajomości. Fascynacja jest pierwszą fazą związku, charakteryzuje się niepohamowaną burzą uczuć. Jest to silne zauroczenie drugą osobą, jej wyglądem, stylem życia, sposobem zachowywania się i mówienia. Partner jest postrzegany jako osoba idealna. Pierwsza faza każdej relacji między kobietą a mężczyzną to przede wszystkim uczucie zakochania, tęsknota nawet w czasie krótkich rozłąk, chęć spędzania z tą osobą każdej wolnej chwili oraz nieustanne myślenie o niej.
- Etap oczekiwania
Wiele kobiet zadaje sobie wówczas pytanie – czy to ten jedyny. Ukochani dbają bardziej o swoje własne poglądy i zainteresowania, hobby i wolny czas.
- Etap zmian
W tym okresie partnerzy próbują zmienić siebie na siłę. Bardzo często przekonują do swoich racji i niekoniecznie tolerują zachowania i poglądy ukochanej osoby.
- Etap kryzysu
Po kilku latach bycia razem pojawia się pierwszy kryzys, problemy i kłótnie. W tym etapie związku dochodzi bardzo często do rozstania. Jeśli kochające się osoby wytrwają ów trudny czas, najprawdopodobniej związek opiera się na prawdziwym uczuciu.
- Etap pojednania
Etap związku, kiedy przychodzi zawarcie pojednania. Partnerzy przekonują się, że jest to miłość na całe życie, decydują o zaręczynach, ślubie, zamieszkaniu razem lub obiecują sobie bycie „na dobre i na złe”.
Kłótnie i sprzeczki to problemy, które zdarzają się w każdym związku. Życie partnerskie czy rodzinne nie jest niekończącą sie sielanką i idyllą. W przypadku pojawienia się problemów w związku, należy przeprowadzić szczerą rozmowę. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że każdy człowiek jest inny, ma swoje wyobrażenia i poglądy. Nie warto nikogo zmieniać na siłę, lecz starać się dojść do kompromisu.